Pereiti prie turinio

Švedijos profesinės sąjungos siekia stabdyti atlyginimų dempingą

Dalintis:
Susitikimas su darbdavių bei profesinių sąjungų atstovais Vilniuje. 2024 m. lapkričio 20 d.

Pastaraisiais metais nuolat augo į Švediją iš užsienio šalių atvykstančių elektrikų skaičius. Dėl šios priežasties Švedijos elektrikų profesinė sąjunga pradėjo bendradarbiavimo projektą su kitų šalių profesinėmis sąjungomis. Lietuvos darbuotojams projekte atstovauja Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija.

Norima išsaugoti švedišką modelį bei didesnius atlyginimus

– Norime užtikrinti, kad komandiruoti elektrikai gautų tai, kas jiems priklauso, – sako projekto vadovas Svenas Höckertas.

S. Höckertas ir jo komanda, sudaryta iš profesinių sąjungų atstovų ir ombudsmenų, daugiausia dėmesio skiria Airijai, Lenkijai, Latvijai, Lietuvai bei Kroatijai: mat iš šių šalių atvyksta daugiausiai darbuotojų, įdarbinamų elektros instaliavimo darbams įvairiuose statybos projektuose Švedijoje, tokiuose kaip Northvolt, „Microsoft“ objektai. 2023 metais Švedijoje dirbo apie 2 300 komandiruotų elektrikų, įdarbintų 120 skirtingų įmonių.

Be bendradarbiavimo su vietinėmis profesinėmis sąjungomis minėtose šalyse, į projekto renginius apie Švedijos darbo santykių modelį taip pat kviečiamos ir elektrikus įdarbinančios bei komandiruojančios įmonės.

„Airijoje į mūsų informacinį susitikimą atvyko 17 įmonių, o Lietuvoje – penkios. Manau, kad tai geri skaičiai. Po kontakto ir dialogo užmezgimo, kai šios įmonės atvyksta į Švediją, turime mažiau problemų. Kai kuriais atvejais įmonės jau turi neišspręstų ginčų su mumis, bet pasinaudoja proga sužinoti daugiau. Kitais atvejais jos tiesiog nori gauti daugiau informacijos – įmonės paprastai vengia ginčo eskalavimo ir nenori, kad atrastume jų daromus pažeidimus”, – aiškina projekto vadovas.

Neskaidri atlyginimų schema

Švedijos elektrikų profesinė sąjunga ne kartą nustatė, kad užsienio įmonių pateikiami atlyginimų duomenys ne visada atitinka realybę. Pavyzdžiui, viena įmonė, veikianti Lietuvoje, pateikė atlyginimų išklotines lietuviams darbuotojams švedų kalba, ir pasirodė, kad duomenys iš tikrųjų neatitiko realių atlyginimų – jų uždarbis buvo perpus mažesnis nei vietinių elektrikų.

„Per daugelį metų ne viena užsienio įmonė mums pateikė suklastotas atlyginimų ataskaitas – jos iš pirmo žvilgsnio atrodo gerai, tačiau realūs darbuotojų atlyginimai būna kur kas mažesni”, – pažymi S. Höckertas.

Pasak jo, šio projekto tikslas – profesinėms sąjungoms už Švedijos ribų padėti išsiaiškinti, ar jų šalies darbuotojai, dirbę Švedijoje, iš tiesų gavo visas jiems priklausančias išmokas, ar jiems nereikėjo grąžinti dalies atlyginimo darbdaviui.

Jei esi rimtas verslininkas – turi laikytis taisyklių

Švedijos elektrikų profesinė sąjunga skatina užsienio įmones, sudarančias sutartis Švedijoje, taip pat sudaryti kolektyvines sutartis su savo šalies profesinėmis sąjungomis.

„Principas paprastas – jei nori būti rimtas verslininkas Švedijoje, turi būti rimtas ir savo šalyje bei užtikrinti darbuotojams tinkamas garantijas”, – atkreipia dėmesį kolega iš Švedijos ir pažymi, kad situaciją apsunkina palyginti nedidelis profesinių sąjungų narių skaičius. Štai Baltijos šalyse jis sudaro apie 15–20 proc. dirbančiųjų.

Jo nuomone, bendradarbiavimas su užsienio profesinėmis sąjungomis ne tik palengvina darbą su užsienio įmonėmis, bet ir padeda kovoti su atlyginimų dempingu.

„Mane siaubingai erzina, kad švedų elektrikas uždirba 40 000 SEK, o atvykęs iš Lietuvos – tik 28 000 SEK. Elektrikas yra elektrikas, ir visi jie turėtų gauti vienodą atlyginimą!”, – pabrėžia S. Höckertas.