Pereiti prie turinio

Atlyginimai nespėja pavyti išlaidų mokyklai

Dalintis:
Foto: lrt.lt

Vaikams sugrįžus į mokyklas, sunkiai besiverčiančios šeimos susidūrė su dar vienu infliacijos smūgiu – Europoje pagrindinių mokyklinių prekių kainos kyla dvigubai greičiau, nei atlyginimai.

Rašiklių, pieštukų, sąsiuvinių ir kitų būtinų kanceliarinių prekių kaina nuo šių metų sausio mėn. padidėjo 13%. Tai yra dvigubai sparčiau, nei šiemet ES kilo atlyginimai (6%). Be to, auga ir vadovėlių, vaikiškos aprangos ir avalynės kainos, toliau didindamos jau ir taip sunkią infliacijos naštą darbuotojams.

ES narės su didžiausiu atotrūkiu tarp atlyginimų kilimo ir kanceliarinių prekių kainų kilimo

Kanceliarinių prekių kainų kilimas 2023 sausio – gegužės mėn.Atlyginimų kilimas 2023
Nyderlandai22%6%
Švedija11%4%
Danija15%5%
Kroatija19%8%
Ispanija12%5%
Kipras14%6%
Vokietija13%6%
Malta13%6%
Italija9%4%
Estija23%11%
Lietuva18%10%
Portugalija12%6%
Prancūzija10%5%
Graikija8%4%

Tėvų ir mokytojų patirtys:

Bendrai vaiko krepšelis mums pabrango apie 20%, neįskaitant rūbų. Batai, kanceliarinės prekės, kuprinė, kirpykla. Ir dar reikės „mestis“ tėvų komitete visokiom ekskursijom, klasės spausdintuvo medžiagoms ir pan. Vienam vaikui gavosi apie 100 eurų, neįskaitant rūbų. Mano kaimynas savo dukrai ketvirtokei išleido 80 eurų mokyklai pasirengti, o pernai pakako 50 eurų.“

Audrius Gelžinis, valstybės tarnautojas, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija

„Tėvai ir moksleiviai šį rudenį susiduria su dideliais sunkumais. Infliacijos poveikis jaučiamas ne tik namie, bet ir mokykloje, pavyzdžiui, mokyklos valgykloje, kur nemažai vaikų suvalgo savo vienintelį dienos patiekalą. Mokytojai taip pat nesijaučia saugiai – valdžia mokytojų paieškai vis dažniau naudoja „Uber“ metodą ir laikiniems kontraktams įdarbina patirties neturinčius mokytojus.“

Marine, mokytoja, Prancūzijos profesinių sąjungų konfederacija „Darbuotojų galia“

„Turiu dukrą, kuri pradės pirmuosius metus gimnazijoje. Pagal mano skaičiavimus, 320 eurų išleisime vien vadovėliams. Be to, jai taip pat reikės įsigyti keletą žodynų, kurie, kiek žinau, gali kainuoti iki 120 eurų. Pridėjus visus smulkesnius pirkinius, nuo pieštuko iki kuprinės, gaunasi nuo 600 iki 700 eurų. Gaila, jog nemokamai negauname net vadovėlių, kaip yra daugumoje kitų šalių.“

Monica Pascuzzi, mokytoja, Italija, Lamezia Terme, Italy, Italijos profesinių sąjungų centras

„Teoriškai, švietimas Austrijoje yra nemokamas, tačiau tėvai papildomai išleidžia apie 1000 eurų vaikų priežiūrai po pamokų, privačioms pamokoms ir mokykloms reikmenims. Jų kainos pastaraisiais metais smarkiai išaugo, o tai yra didžiulė problema mažiau pasiturintiems namų ūkiams. Tokiomis sąlygomis negalime galbėti apie jokias lygias galimybes – mokinio sėkmė stipriai priklauso nuo jo šeimos pajamų.“

Senad Lacevic, Austrija, Vienos suaugusiųjų mokymo centro darbuotojų tarybos pirmininkas

Visa tai vyksta augančio vaikų skurdo Europoje kontekste. Eurostat duomenimis, nuo 2019 m. iki 2022 m. patiriančių skurdo riziką asmenų iki 18 metų amžiaus lygis pakilo nuo 23% iki 25%.

Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC) teigia, jog darbuotojų atlyginimai turi atitikti augančias pragyvenimo kainas ir ragina apmokestinti perteklinius įmonių pelnus, skatinančius infliaciją (Europos centrinio banko duomenimis už infliaciją yra atsakingas būtent įmonių pelnų, o ne atlyginimų augimas).

ETUC generalinė sekretorė Esther Lynch teigia:

„Naujųjų mokslo metų pradžia visada kelia iššūkių, tačiau šie metai yra itin sunkūs. Švietimo finansavimo apkarpymai bei dėl infliacijos išaugusios mokyklinių reikmenų kainos tėvams ant pečių užkrovė tikrą naštą. Tai reiškia, jog dar daugiau vaikų neturės mokymosi procesui būtinų priemonių. Leisdami plisti vaikų skurdui, keliame milžinišką pavojų mūsų visuomenėms ir ekonomikai. Reikia nedelsiant stabdyti pragyvenimo kainų krizę keliant darbuotojų atlyginimus, kadangi, kaip rodo duomenys, infliaciją kuria ne atlyginimų, o pelnų augimas. Be finansinės paramos tėvams, valdžios taip pat turi imtis priemonių skatinti kolektyvines derybas ir užtikrinti, jog darbuotojai gautų sąžiningą dalį nuo įmonės pelno, sukurto jų darbu.“