Šių dienų socialinių tinklų tendencijos – įmonės vis dažniau į parduodamų prekių ir paslaugų reklamas įtraukia savo darbuotojus. Tačiau nutraukus darbo sutartį, darbuotojai įprastai nenori, kad jis pats ir jo atvaizdas būtų siejamas su konkrečia įmone ir jos produktais, todėl reikalauja visas reklamas pašalinti iš socialinių tinklų ir jų nebenaudoti ateityje. Ką šiuo atveju reglamentuoja teisės aktai?
Pagal Civilinį kodeksą fizinio asmens nuotrauka (jos dalis), portretas ar kitoks atvaizdas gali būti atgaminami, parduodami, demonstruojami, spausdinami, taip pat pats asmuo gali būti fotografuojamas tik su jo sutikimu. Asmens sutikimas gali būti duotas tiek žodžiu, tiek raštu.
Prioritetas – asmens teisei į privatumą
Nei Darbo kodeksas, nei joks kitas teisės aktas nedraudžia darbuotojui susitarti su darbdaviu dėl jo atvaizdo naudojimo reklamuojant prekes ir paslaugas socialiniuose tinkluose.
Visgi, viena iš esminių sąlygų, dėl kurių turi susitarti darbdavys ir darbuotojas: būtina įvertinti ir aptarti atvaizdo naudojimo terminą. Esant tokiai teisinei situacijai, kai asmuo laisva valia leido naudoti savo atvaizdą komerciniais tikslais ir sutartyje neaptarė jo naudojimo termino, asmens teisė į atvaizdą yra ginama atsižvelgiant į tai, kad ši teisė yra teisės į privatumą dalis.
Susidūrus dviem teisiniams gėriams – teisei į privataus gyvenimą gerbimą atvaizdo apsaugos kontekste ir darbdavio turtinius interesus reklamuojant jo paslaugas ir prekes, prioritetas turi būti skiriamas asmens teisės į privatumą gynimui.
Dėl šių priežasčių, jeigu darbuotojas ir darbdavys neaptarė atvaizdo naudojimo termino, darbuotojas įprastai po darbo sutarties nutraukimo turi teisę atšaukti savo sutikimą (tokį sutikimą gali atšaukti ir darbo sutarties galiojimo metu) dėl jo atvaizdo naudojimo darbdavio reklamose.
Jei dėl atvaizdo naudojimo termino nesusitarta
Jei darbdavys ketina naudoti darbuotojo atvaizdą reklamos tikslais, būtina ne tik gauti sutikimą, bet ir aiškiai susitarti dėl naudojimo trukmės. Ypač svarbu aptarti, ar ir kaip atvaizdas bus naudojamas po darbo santykių pabaigos.
Jei tokios sąlygos nėra numatytos, o darbuotojas nutraukia darbo sutartį ir nesutinka su tolesniu savo atvaizdo naudojimu, darbdavys gali būti įpareigotas pašalinti reklamą. Be to, pagal naujausią teismų praktiką, darbdaviui gali tekti atlyginti darbuotojui turtinę ir neturtinę žalą.
Teisėtumo klausimai kyla ne tik teismuose. Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija taip pat gali nagrinėti tokius atvejus, jei nustatoma, kad darbdavys pažeidė Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) reikalavimus netinkamai tvarkydamas darbuotojo asmens duomenis – atvaizdą. Tokiu atveju įmonei gali grėsti reikšmingos finansinės sankcijos.
Patarimai darbuotojams
Neduokite sutikimo skubotai: prieš sutikdami, kad jūsų atvaizdas būtų naudojamas reklamoje, įsitikinkite, kad suprantate, kur ir kiek laiko jis bus naudojamas.
Reikalaukite rašytinio susitarimo: jei darbdavys nori naudoti jūsų nuotrauką ar vaizdo įrašą, prašykite tai įtvirtinti raštu – sutartyje ar atskirame susitarime.
Įsitikinkite, kad sutarta dėl termino: svarbu, kad būtų aiškiai nurodyta, kiek laiko ir kur jūsų atvaizdas gali būti naudojamas, ypač pasibaigus darbo santykiams.
Žinokite savo teises: bet kada galite atšaukti savo sutikimą, ypač jei nebuvo aiškaus susitarimo dėl naudojimo termino.
Ginkite savo teises: jei po darbo sutarties pabaigos jūsų atvaizdas vis dar naudojamas be jūsų sutikimo – galite kreiptis į teismą ar Valstybinę duomenų apsaugos inspekciją.
Straipsnyje naudota infolex.lt informacija