Darbdavys nemoka laiku atlyginimo? Tai ne „smulkmena“, o darbuotojų teisių pažeidimas

Kartais darbuotojai atlyginimo laukia savaitę, o kartais – net porą metų. Tokie atvejai – realybė, su kuria susiduria Darbo ginčų komisijos.
Statybų, transporto, maitinimo, apgyvendinimo ir gamybos sektoriuose – čia darbuotojų teisės dažnai pamirštamos.

Ką sako įstatymai?

Pagal Darbo kodekso (DK) 146 straipsnį, darbo užmokestis darbuotojui mokamas ne rečiau kaip du kartus per mėnesį, o jeigu darbuotojas prašo, – kartą per mėnesį.
Bet kuriuo atveju už darbą per kalendorinį mėnesį negali būti atsiskaitoma vėliau negu per dešimt darbo dienų nuo jo pabaigos, jeigu darbo teisės normos ar darbo sutartis nenustato kitaip.

Kai darbuotojui nemokamas darbo užmokestis laiku, rekomenduojama imtis šių veiksmų:

  • Pirmiausia raštu kreiptis į darbdavį, aiškiai nurodant skolą, jos dydį ir prašant atlyginimą sumokėti per tam tikrą laiką.

  • Jei darbdavys ir toliau nevykdo įsipareigojimų, darbuotojas gali kreiptis į darbo ginčų komisiją, kuri nagrinėja darbo ginčus neteismine tvarka. Darbo ginčų komisijos sprendimas yra privalomas abiem pusėms, o jei darbdavys nevykdo sprendimo, jis gali būti vykdomas per antstolius.

  • Svarbu nepavėluoti kreiptis į Darbo ginčų komisiją – terminas kreiptis yra 3 mėnesiai nuo tada, kai sužinojai apie pažeidimą (DK 220 str. 1 dalis). Praleidus šį terminą, galima prašyti jį atnaujinti, jei yra svarbi priežastis (pvz., liga), tačiau delsimas – tik darbdavio naudai.
  • Darbuotojas turi teisę laikinai, iki trijų mėnesių, sustabdyti darbo sutarties vykdymą, apie tai raštu įspėjęs darbdavį prieš tris darbo dienas, jeigu darbdavys du ir daugiau mėnesių iš eilės nemoka viso darbuotojui priklausančio darbo užmokesčio.  Šiuo atveju darbuotojas atleidžiamas nuo pareigos atlikti savo darbo funkciją (DK 50 str. 1 dalis).
  • Kai darbuotojui bent du mėnesius iš eilės nemokamas visas priklausantis darbo užmokestis, jis gali nutraukti darbo sutartį dėl svarbių priežasčių, įspėjęs darbdavį prieš penkias darbo dienas. Nutraukus sutartį šiuo pagrindu, darbuotojui priklauso:
  1. Visas neišmokėtas darbo užmokestis;
  2. Atostoginiai ir kitos priklausančios sumos;
  3. Dviejų vidutinių darbo užmokesčių dydžio išeitinė išmoka (jei darbo santykiai tęsėsi ilgiau nei metus), arba vieno vidutinio darbo užmokesčio dydžio išmoka (jei darbo santykiai truko trumpiau nei metus).
  • Už vėluojamą darbo užmokesčio mokėjimą darbdavys privalo mokėti delspinigius – 0,1 % už kiekvieną uždelstą dieną.

  • Darbo užmokestis privalo būti mokamas pinigais, pavedimu į darbuotojo banko sąskaitą, o ne daiktais ar paslaugomis.

Netylėk. Neleisk pažeidinėti tavo teisių. Laukti mėnesius – reiškia sutikti su neteisybe.
Pirmiausia – kalbėkis su darbdaviu, bet jei situacija nesikeičia – kreipkis į savo profesinę sąjungą, arba/ir Valstybinę darbo inspekciją, Darbo ginčų komisiją.
Total
0
Shares
Ankstesnis straipsnis

Darbuotojas turi teisę pasirinkti atostoginių išmokėjimo laiką

Kitas straipsnis

Didžiausio profesinių sąjungų centro LPSK laikinąja vadove išrinkta Dalia Jakutavičė

Skaitykite toliau