Pereiti prie turinio

Vatikane sutarta: asociacijų ir kolektyvinių derybų laisvė yra viena pagrindinių žmogaus teisių

Dalintis:

Sausio 10 d., Vatikane, daugiau nei 300 profesinių sąjungų lyderių iš įvairių šalių dalyvavo susitikime, kuriame buvo diskutuojama apie integruotą žmonijos vystymąsi, galimas grėsmes darbo rinkoje. Jame taip pat dalyvavo intelektualai, verslo lyderiai, darbdavių, pilietinės visuomenės, tarptautinių organizacijų ir vyriausybių atstovai.  

Dviejų dienų diskusijų santrauka atsispindi Vatikano ir profesinių sąjungų atstovų patvirtintame bendrame pareiškime „Dėl taikos, demokratijos ir žmogaus teisių“. Šiame dokumente centrine ašimi nurodoma žmogaus asmuo ir teisė į orias bei tinkamas darbo sąlygas, tarptautiniai užimtumo politikos standartai.

Tikimasi, kad šis pareiškimas suformuos tarptautinio socialinio susitarimo tarp valdžios, darbdavių ir darbuotojų atstovų pamatus.

Jame numatyti šie pagrindiniai principai:

  • Asociacijų ir kolektyvinių derybų laisvė yra viena pagrindinių žmogaus teisių; 
    Visame pasaulyje profesinių sąjungų vykdoma kampanija už didesnius atlyginimus yra esminė siekiant užtikrinti, kad neliktų darbuotojų, kuriems mokama mažiau nei minimalus atlyginimas;
  • Būtina nustatyti tarptautinius socialinės apsaugos standartus ir užtikrinti gyvybiškai svarbių visuomeninių paslaugų tiekimą;
  • Siekiant visuotinės gerovės turime atsisakyti ekstremistinėmis idėjomis besiremiančios politikos, įskaitant ksenofobiją, rasizmą ir visų formų izoliaciją bei atskirtį.

Automatizacijos, individualizacijos, nelygybės, nesaugumo, masinio nedarbo, skurdo ir atskirties reiškinių didėjimas kelia pavojų bendram gėriui. Šios tendencijos kelia didelių iššūkių visiems socialiniams ir instituciniams „žaidėjams“, ypač darbo rinkos dalyviams.

„Profesinės sąjungos sveikina popiežiaus Pranciškaus siekį ginti visų žmonių teises ir visuotinę gerovę. Vis labiau besiskaldančiame pasaulyje, kuriame yra vos keletas vadovų, žmonių interesus iškeliančių aukščiau kitų, visų tikėjimų lyderiai turėtų susivienyti su profesinėmis sąjungomis ir pilietine visuomene bei drauge kurti taikų, socialiai teisingą pasaulį. Šių metų Jungtinių Tautų Žmogaus teisių deklaracijos 70-osios metinės yra ypač reikšmingos, ir pareiškimas „Dėl taikos, demokratijos ir žmogaus teisių“ tampa integruoto vystymosi modelio, įskaitant ir orų darbą, pagrindu“, – po susitikimo Vatikane teigė Pasaulinės profesinių sąjungų konfederacijos (ITUC) lyderė Sharan Burrow.

„Žmonės turi turėti galimybes kurti klestintį savo ir bendruomenių gyvenimą sąžiningai uždirbdami, o ekonominės jėgos turi pasitarnauti žmonijai ir nekenkti aplinkai. Jei mes nekursime bendru gėriu paremtos ir tvarios ateities, nesugebėsime išsaugoti pagringinių teisių ir galimybių būsimoms kartoms, tuomet prarasime savo esmines vertybes „, – pažymėjo Sh. Burrow.

Visą pareiškimo „Dėl taikos, demokratijos ir žmogaus teisių“ tekstą (anglų k.) galima perskaityti čia:

https://www.ituc-csi.org/work-and-worker-organisations-at

 

Parengta pagal www.ituc-csi.org informaciją/ Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija