Pereiti prie turinio

Krizės nebebus kliūtis ES darbuotojams streikuoti

Dalintis:
Achemos streiko, vykusio 2022 m. vasarį, vizualas. Streikas buvo sustabdytas tų pačių metų pavasarį, įvedus nepaprastąją padėtį dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje.

Europos Taryba (ET) ir Europos Parlamentas (EP) pasiekė susitarimą dėl atnaujinto reglamento dėl Vidaus rinkos nepaprastosios padėties ir atsparumo akto (IMERA) bei nustatė, kad streikas neprisdeda prie krizių. Tai reiškia, kad streikai negali būti slopinami prisidengiant tuo, kad jie trukdo rinkai bei prekybos procesams.

IMERA aktu siekiama sustiprinti Europos Sąjungos (ES) pasirengimą būsimoms krizėms vidaus rinkoje ir reagavimą į jas, pasimokant iš praeities įvykių, pavyzdžiui, COVID-19 pandemijos, Rusijos karo Ukrainoje ir energijos tiekimo iššūkių. Juo valstybės narės įpareigojamos imtis koordinuotų veiksmų, kai tarp jų atsiranda prekybos sutrikimų.

Kai 2022 m. pabaigoje buvo pristatytas pasiūlymas dėl IMERA, profesinės sąjungos išreiškė susirūpinimą dėl to, kad buvo panaikinta pirminiame 1998 m. reglamente buvusi išimtis dėl streiko. Panaikinus šią nuostatą, streiko veiksmai galėjo būti laikomi prekybos kliūtimis, kurioms gali būti taikomas vyriausybės įsikišimas.

Intensyvios profesinių sąjungų pastangos ir darbuotojų teisių atstovavimas Europos Parlamente ir nacionalinėse vyriausybėse užtikrino, kad išimtis dėl streikų liktų nepakeista.

Šiek tiek priešistorės: 1998 m. reglamentas buvo priimtas dėl to, kad nepatenkinti Prancūzijos ūkininkai sabotavo žemės ūkio produktų, pavyzdžiui, belgiškų braškių, ispaniškų pomidorų ir vyno, importą. Komisija padavė Prancūziją į teismą ir bylą laimėjo. Po šio teismo sprendimo Taryba priėmė reglamentą (taip vadinamą „Braškių reglamentą”), kuriame paaiškinta, kad naudojimasis pagrindinėmis teisėmis, įskaitant laisvę streikuoti, nebus varžomas. Ši nuostata, vadinama „Monti išlyga” pagal tuometinio vidaus rinkos komisaro pavardę, 26 metus numatė esminę išimtį streikams.

„Krizės metu ES turi sugebėti veiksmingai šalinti prekybos kliūtis, nepažeisdama pagrindinių teisių, įskaitant teisę streikuoti”, – pažymėjo „IndustriAll Europe” generalinio sekretoriaus pavaduotoja Isabelle Barthès sakė.

Anot darbuotojų atstovų, pavyko pasiekti, kad IMERA užtikrintų svarbiausių tiekimo grandinių tęstinumą krizių metu, kartu gerbiant profesinių sąjungų galimybes prireikus ginti savo narių interesus.