Pereiti prie turinio

Birštone nagrinėtos ir profesinėms sąjungoms aktualios temos

Dalintis:

Rugsėjo 7-8 dienomis Birštone vyko diskusijų festivalis „Būtent!“. Jame įvairiomis temomis diskutavo per 200 pranešėjų.  Festivalyje dalyvavo ir profesinių sąjungų atstovai: Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė, valdybos narys, pirmininkės patarėjas, asociacijos „LPSK jaunimas“ pirmininkas Tomas Jakutavičius ir LPSK valdybos narys, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Penktadienį, rugsėjo 7 dieną vyko diskusija „Can we afford a slow democracy in a fast-paced world?“ („Ar galime leisti „lėtajai demokratijai“ plėtotis sparčiai besivystančiame pasaulyje“?) Šią diskusiją moderavo Andrius Tapinas, pranešėjai – P. Herry, E. Greimas, S. Pronckutė ir Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos jaunimo sektoriaus vadovas, Asociacijos „LPSK Jaunimas“ pirmininkas Tomas Jakutavičius.
Dalyviai diskutavo, ar „lėtoji demokratija” yra pozityvus reiškinys, ar tai yra įvairialypis procesas, ir kaip šiuolaikinės technologijos gali padėti demokratijos ir pilietinių iniciatyvų vystymo procese.
„Ačiū už nuostabią patirtį festivalio “Būtent!” organizatoriams, pakvietusiems dalyvauti diskusijoje. Prisipažinsiu, kad esu visiškas lėtos demokratijos atstovas. Netikiu, jog kas nors geriau nei vietinės bendruomenės žino apie savas problemas ir gali rasti geriausius būdus, kaip su jomis susitvarkyti.“, – sakė diskusijoje dalyvavęs Tomas Jakutavičius. –  Tvariausi sprendimai kyla iš apačios, o ne yra nuleidžiami iš viršaus tų, kurie dažnai nė nėra su tuo betarpiškai susidūrę. Deja, kartais pačių žmonių niekas neklausia, o to negali būti nei lėtoje, nei greitoje demokratijoje! Diskutuokime ir spreskime problemas kartu!”, – ragino Tomas Jakutavičius.
Antrąją festivalio dieną buvo diskutuojama tema „Kiek kainuoja nelygybė?” Ją moderavo J. Argustas, dalyviai – D. Šakalienė, I. Ruginienė, M. Jankauskaitė, J. Olekas, A. Krupavičius. 
Anot Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) lyderės Ingos Ruginienės, profesinės sąjungos skambina pavojaus varpais, nes darbuotojų atlyginimai yra įšaldyti, dažnai įmonių savininkai išsidalina dividendus, o dalintis pelnu su darbuotojais nėra linkę.
Be to, didelė problema vis dar yra ta, kad daug diskutuojame dėl minimalaus atlyginimo, kai turėtume spręsti ir kaip užtikrinti orų atlyginimą kvalifikuotiems darbuotojams.
Pasak I. Ruginienės, labai svarbus partnerystės instrumentas yra kolektyvinė sutartis, kuri yra naudinga ne tik darbuotojams, bet ir darbdaviams.
Tuo tarpu darbdavių atstovas Algis Krupavičius pabrėžė, kad didžiausia nelygybė yra viešajame sektoriuje.
O Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė sakė, kad svarbu ne tik ekonomika, svarbu ir socialinis faktorius. Jeigu bus ignoruojamas socialinis pagrindas, tai tokia visuomenė žlugs.
‌Seimo narė Dovilė Šakalienė pažymėjo, jog ypač džiugu, kad diskusijoje dalyvauja ir profesinių sąjungų atstovai. Jos manymu, profesinės sąjungos yra per mažai išnaudojamos sprendžiant socialinius klausimus.

#festivalis #butent #privaludiskutuoti