Pereiti prie turinio

„Achemos” darbuotojų streikas pralaužė ledus privačiame sektoriuje

Dalintis:

Prieš porą metų, 2022 m. vasario 8 d., prasidėjo pirmasis nuo šalies nepriklausomybės pradžios streikas privačiame sektoriuje, sukėlęs didelį rezonansą ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautinėje erdvėje.

Tai AB “Achema” darbuotojų streikas, kuriam tąkart slaptame balsavime pritarė net 80 proc. bendrovės profesinės sąjungos narių.

Pagrindinė streiko priežastis: darbdavio nenoras tartis su darbuotojais dėl jiems svarbių klausimų. Darbuotojų atstovai keletą metų bandė susitarti su darbdaviu dėl tokių svarbių klausimų, kaip darbo užmokesčio indeksavimo tvarka, darbuotojų skatinimas už gerus įmonės metinius rezultatus ar viršvalandžių trukmė, ir ragino tuos susitarimus įteisinti kolektyvine sutartimi.

Tačiau darbdavys vengė sėstis prie derybų stalo dėl kolektyvinės sutarties turinio, net pavadino kolektyvinę sutartį „tiesiog popierėliu“. Todėl darbuotojų kantrybė išseko, ir jie ėmėsi kraštutinės priemonės – streiko.

Beje, streiką visapusiškai palaikė daug kolegų iš Lietuvos bei kitų šalių, ir jei ne prasidėjęs karas Ukrainoje bei būtinybė stabdyti streiką dėl įstatymuose nustatytų saugumo reikalavimų, galbūt šiandien „Achemos“ darbuotojai turėtų didesnių ir tvirtesnių garantijų.