Lietuvoje darbuotojams kasmet priklauso ne mažiau kaip 20 darbo dienų atostogų, jei jie dirba 5 dienas per savaitę, arba 24 darbo dienos – jei dirba 6 dienas per savaitę.
Vis dėlto tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, vienišiems tėvams, priklauso ilgesnės kasmetinės atostogos.
25 darbo dienų atostogos per metus (jei dirbama 5 darbo dienas per savaitę) arba 30 darbo dienų atostogos per metus (jei dirbama 6 darbo dienas per savaitę) suteikiamos:
- darbuotojams iki 18 metų;
- darbuotojams, kurie vieni augina vaiką iki 14 metų arba vaiką su negalia iki 18 metų;
- darbuotojams su negalia.
SADM išaiškinimu, darbuotojais, kurie faktiškai vieni augina vaiką (vaikus), laikomi:
- našliai (našlės);
- vienišos motinos (įmotės);
- kai kitas vaiko tėvas (įtėvis) atlieka laisvės atėmimo bausmę;
- kai tėvui (įtėviui) teismo sprendimu yra terminuotai arba neterminuotai apribota tėvų valdžia;
- kai santuoka yra nutraukta arba gyvenama skyrium ir teismo sprendimu vaiko (įvaikio) gyvenamoji vieta nustatyta su vienu iš tėvų;
- kitais panašiais atvejais.
Norint pasinaudoti teise į ilgesnes atostogas, darbuotojas gali būti paprašytas pateikti darbdaviui tam tikrus tai pagrindžiančius dokumentus. Tai gali būti, pavyzdžiui, teismo sprendimas, ištuokos liudijimas ar kiti dokumentai, priklausomai nuo konkrečių aplinkybių.
Atostogų suteikimo prioritetai ir nuotolinis darbas
Tėvams taip pat verta žinoti, kad darbuotojai, auginantys vaiką iki 8 metų, vieni auginantys vaiką iki 14 metų ar vaiką su negalia iki 18 metų, turi teisę prašyti leisti dirbti nuotoliniu būdu.
Darbdavys privalo svarstyti tokį prašymą. Jei darbdavys atsisako leisti dirbti nuotoliniu būdu, jis privalo pateikti pagrįstą ir motyvuotą atsakymą, paaiškindamas, kad dėl gamybinių ar darbo organizavimo ypatumų tai sukeltų per dideles sąnaudas.
- darbuotojams, auginantiems vaiką iki 3 metų;
- darbuotojams, auginantiems vaiką iki 14 metų;
- darbuotojams, auginantiems vaiką su negalia iki 18 metų;
- darbuotojams, auginantiems du ar daugiau vaikų.
Aukščiau pateiktos darbuotojų kategorijos yra nurodytos prioriteto tvarka. Taigi, kiekviena pirmiau įvardyta darbuotojų grupė turi pirmumo teisę pasirinkti kasmetinių atostogų laiką kitos atžvilgiu. Tai reiškia, kad darbdavys privalo pirmiausia atsižvelgti į šių darbuotojų norus dėl kasmetinių atostogų laiko pasirinkimo.