Liepos 7-11 dienomis Turine (Italija) vyksta Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) Darbuotojų veiklos biuro (ACTRAV) organizuojami mokymai „Profesinių sąjungų vaidmuo ginant pažeidžiamų darbo migrantų interesus Europoje ir Centrinėje Azijoje”. Mokymus veda ACTRAV ekspertai, TDO socialinės apsaugos specialistai bei profesinių sąjungų lyderiai.
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijai mokymuose atstovauja Ramutė Stanislavavičienė iš Achemos darbuotojų profesinės sąjungos.
Renginio tikslas – sustiprinti profesinių sąjungų gebėjimus veiksmingai ginti migrantų teises, skatinti jų integraciją į darbo rinką ir kurti tvarią socialinę apsaugą. Didelis dėmesys skiriamas darbo migrantų situacijos analizei esant nestabiliam užimtumui skirtinguose regionuose: dalyviai supažindinami su regioninėmis tendencijomis ir pažeidžiamumo priežastimis, vyksta darbas grupėse ir diskusijos su ACTRAV ekspertais.
Aptariami ir konkretūs teisiniai instrumentai, socialinio dialogo procesai, partnerystės su darbdaviais, kolektyvinės derybos ir jų taikymas migrantų atžvilgiu, kt.
Lietuvos atstovė R. Stanislavavičienė mokymuose pateikė informaciją apie migrantų darbuotojų padėtį Lietuvoje bei Baltijos regione.
Anot jos, didžioji dalis migrantų Lietuvoje dirba nesaugiose, mažai reguliuojamose srityse – nuo statybų ir logistikos iki platforminio darbo, kur vyrauja neapibrėžtos sąlygos, jokių socialinių garantijų ir didelė priklausomybė nuo algoritmų sprendimų.
Pasitaiko, kad šie darbuotojai įdarbinami pažeidžiant teisės aktus (nes paprastai jų žinios apie savo teises yra menkos), jiems mėnesiais nemokamas atlyginimas, įdarbinimo agentūros konfiskuoja migrantų asmens dokumentus, nesilaiko susitarimų apie žadėtas darbo sąlygas, darbuotojai apgyvendinami itin prastomis sąlygomis, o jų sauga bei sveikata nesirūpinama.
„Migrantų atstovavimą apsunkina jų baimė, kalbos barjerai ir laikinas ryšys su Lietuva – tačiau net ir tokioje situacijoje profesinės sąjungos ieško būdų juos pasiekti bei padėti gintis nuo išnaudojimo. Pavyzdžiui, LPSK vykdomo projekto „MIGRINT“ metu konsultuojami migrantai rusų ir anglų kalbomis – tiek nuotoliu, tiek „gyvai”. Yra ir kitų iniciatyvų – nemažai migrantams padeda Gegužės 1-osios profesinė sąjunga, Lietuvos platformų darbuotojų profesinė sąjunga, vyksta diskusijos dėl platformų darbuotojų darbo santykių reglamentavimo, jų socialinių garantijų bei apsaugos užtikrinimo”, – vardija R. Stanislavavičienė.