Naujoje Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) ataskaitoje „Darbuotojų saugos ir sveikatos transformacija: skaitmeninimo ir dirbtinio intelekto vaidmuo darbe” nagrinėjama, kaip dirbtinis intelektas (DI), skaitmeninimas, robotika ir automatizavimas keičia darbuotojų saugą ir sveikatą (DSS) darbo vietose.
Ataskaitoje pabrėžiama, jog šios naujos technologijos gali pagerinti darbuotojų gerovę, tačiau kartu atkreipiamas dėmesys, kad reikia imtis aktyvios politikos, kad būtų galima kovoti su naujais pavojais.
Imdamiesi pavojingų užduočių, padėdami atlikti operacijas ir optimizuodami logistiką, robotai padeda mažinti riziką ir didinti darbo efektyvumą. Dirbtinio intelekto valdomos sistemos pagerina saugos ir sveikatos stebėseną, supaprastina užduotis ir operacijas, palengvindamos darbo krūvį ir skatindamos inovacijas – net ir tradiciškai žemų technologijų sektoriuose. Tačiau ataskaitoje pabrėžiama, kad reikia aktyvios politikos, kuri užtikrintų saugų ir teisingą šių technologijų diegimą.
„Skaitmeninimas suteikia didžiulių galimybių padidinti darbo vietų saugą. Robotai gali pakeisti darbuotojus, dirbančius pavojingus, „juodus” ir varginančius darbus. Automatizavimas gali sumažinti pasikartojančių užduočių skaičių, pavyzdžiui, gamyklų gamybos linijose arba administraciniame darbe, ir taip sudaryti sąlygas darbuotojams imtis sudėtingesnių užduočių”, – sako Manal Azzi, TDO Darbuotojų saugos ir sveikatos politikos grupės vadovė ir priduria, jog tam, kad galėtume visapusiškai pasinaudoti šiomis technologijomis, turime užtikrinti, kad jos būtų diegiamos nesukeliant naujos rizikos darbo sąlygoms ir darbuotojų sveikatai.
Technologijų poveikis saugai ir sveikatai
Ataskaitoje pažymima, kad pažangi robotika ir automatizavimas, virtualios ir išplėstinės realybės naudojimas, taip pat naujos priemonės, pavyzdžiui, išmanieji dėvimi prietaisai, kuriais realiuoju laiku galima aptikti riziką, arba aplinkos jutikliai, kuriais stebima oro kokybė, keičia darbuotojų saugos ir sveikatos užtikrinimo kokybę, nes užkerta kelią nelaimingiems atsitikimams ir mažina pavojingą poveikį. Be to, dėl skaitmeninimo daugėja hibridinių ir nuotolinių darbo formų, kurios suteikia lankstumo ir gali pagerinti psichikos sveikatą.
Tačiau dėl šios pažangos gali kilti ir naujų pavojų.
Nors robotai veiksmingai perima pavojingas užduotis, darbuotojai, kurie prižiūri, remontuoja ar bendradarbiauja su šiomis mašinomis, gali susidurti su naujais pavojais. Neprognozuojamas robotų elgesys, sistemų gedimai ar kibernetinės grėsmės gali kelti pavojų saugai. Ergonominiai pavojai gali kilti dėl žmogaus ir roboto sąveikos, taip pat dėl dėvimų įrenginių ir egzoskeletų, kurie nėra tinkamai pritaikyti, patogūs ar komfortiški, naudojimo.
Tyrime pabrėžiama, kad pernelyg didelis pasitikėjimas dirbtiniu intelektu ir automatizavimu gali sumažinti žmogaus priežiūrą – tai savo ruožtu padidintų DSS riziką, o algoritmais valdomas darbo krūvis ir nuolatinis ryšys gali prisidėti prie streso, perdegimo ir psichikos sveikatos problemų.
TDI ataskaitoje taip pat atskleidžiama saugos ir sveikatos rizika, su kuria susiduria darbuotojai visoje skaitmeninėje tiekimo grandinėje – nuo darbuotojų, dirbančių gavybos procesuose, iki darbuotojų, naudojančių dirbtinį intelektą, taip pat darbuotojų, tvarkančių elektronines atliekas.
Politinis atsakas ir darbuotojų atstovų vaidmuo
Dokumente išryškinamos su skaitmeninimu susijusios DSS rizikos valdymo reglamentavimo spragos ir raginama imtis griežtesnės pasaulinės, regioninės ir nacionalinės politikos. TDO DSS konvencijos Nr. 155 ir Nr. 187 yra pagrindas, kuriuo remiantis galima užtikrinti teisę į saugią ir sveiką darbo vietą skaitmeninėje eroje.
Į politiką ir reglamentus visame pasaulyje vis dažniau įtraukiamos naujos priemonės, apimančios žmogaus bei roboto sąveiką, teisę atsijungti, geresnį algoritminį darbo valdymą, saugų nuotolinį darbą ir darbą platformose.
Pažymėtina, kad darbuotojų ir jų atstovų (profesinių sąjungų) dalyvavimas formuojant DSS politiką yra labai svarbus kiekviename technologijų diegimo etape. Taip pat svarbios ir mokymo bei informuotumo didinimo iniciatyvos siekiant užtikrinti saugų naujų technologijų naudojimą.
TDO pažymi, jog siekiant visapusiškai suprasti ilgalaikį skaitmeninės transformacijos poveikį darbuotojų saugai ir sveikatai, reikės tolesnių tyrimų.