Pereiti prie turinio

Įvyko paskutinis iki LPPSF rinkiminio suvažiavimo tarybos posėdis

Dalintis:

Rugsėjo 11 d., Vilniuje, „Artis Centrum Hotels” konferencijų centre, įvyko Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos (LPPSF) tarybos posėdis. Tai paskutinis posėdis prieš ataskaitinį-rinkiminį LPPSF suvažiavimą, įvyksiantį šių metų spalio 16 d., Kaune. Jame Tarybos nariai galėjo dalyvauti ir nuotoliniu būdu.

Karantinas veiklos neapribojo

Pradžioje tylos minute pagerbtas vos prieš keletą dienų Amžinybėn iškeliavusio LPPSF pirmininko Juozo Neverausko atminimas.

Vėliau doc. dr. Vida Petrylaitė apžvelgė Federacijos narių kolektyvinių sutarčių tyrimo rezultatus ir su posėdžio dalyviais diskutavo apie kolektyvinių sutarčių turinį bei kokių klaidų vengti sudarant šias sutartis. O laikinoji LPPSF vadovė Dalia Jakutavičė pristatė Federacijos veiklą po paskutinio Tarybos posėdžio, įvykusio balandžio 16 d.  

Prasidėjus COVID-19 pandemijai vyko aktyvus darbas su socialiniais partneriais Trišalėje Taryboje, taip pat situacija buvo nuolat aptariama Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos valdyboje, virtualioje erdvėje vyko susitikimai su Vyriausybės, Prezidentūros atstovais, konferencijos, mokymai, diskusijos su tarptautiniais partneriais.

Nors karantino laikotarpiu Federacijos veikla persikėlė į namus ir virtualią erdvę, darbas nesustojo: vyko įmonių ir darbuotojų konsultacijos, buvo rengiami atsakymai į paklausimus, teikiama teisinė pagalba.

Birželio pradžioje buvo suorganizuotas virtualus sportuojančių šeimų konkursas, o pabaigoje surengta tarptautinio projekto „Socialinio dialogo gerinimas Lietuvos pramonės sektoriuje” atvirojo stalo diskusija su Norvegijos darbo teisės ekspertais.

Situacija daugumoje įmonių neblogėjo  

D. Jakutavičė pažymėjo, kad iš esmės daugumoje įmonių, kurių profesinės sąjungos yra LPPSF narės, situacija COVID-19 karantino metu neblogėjo – kai kuriose net buvo pakelti atlyginimai, darbuotojai buvo aprūpinti saugos priemonėmis, ieškoma būdų, kaip apsaugoti jų sveikatą pandemijos metu. Visgi daugiausiai problemų dėl didžiulio veiklos apimties ir skrydžių sumažėjimo iškilo su aviacijos įmonėmis.

LPPSF pirmininko pavaduotoja Jurga Subačiūtė-Žemaitienė apžvelgė tarptautinės veiklos aktualijas. Pažymėjo, kad nuotolinėmis ryšio priemonėmis vyko posėdžiai ir pasitarimai su tarptautiniais partneriais: birželio viduryje ji dalyvavo Europos profesinių sąjungų konfederacijos  (ETUC) socialinių reikalų komiteto posėdyje, taip pat nuolat vyko NORDIC In koordinacinės grupės susitikimai. Didžiausias dėmesys tarptautinėse diskusijose, anot J. Subačiūtės-Žemaitienės, skiriamas Europos minimalios algos nustatymo galimybėms ir perspektyvoms. Ar ši iniciatyva turės teigiamą rezultatą, kol kas sunku prognozuoti.    

Siektų aktyvesnio profesinių sąjungų atstovų dalyvavimo įmonių valdyme   

Vėliau aptarti Federacijos suvažiavimo organizaciniai klausimai, įstatų projektas, veiklos vizija. Taip pat diskutuota dėl Suvažiavimo delegatų skaičiaus. Galiausiai pritarta pasiūlymui, kad dėl COVID-19 grėsmės ir siekiant užtikrinti Suvažiavimo dalyvių saugumą, organizacijos deleguotų mažesnį narių skaičių.

Po to buvo skirtas laikas kandidatų į Federacijos pirmininko pareigas prisistatymui.

Savo kandidatūrą pristatė Dalia Jakutavičė: daugiau pasiūlymų į šias pareigas nebuvo sulaukta. Laikinoji LPPSF vadovė pabrėžė, kad, būdama šios organizacijos pirmininke, tęstų pradėtą veiklą.  Tačiau ieškotų idėjų ir būdų, kaip spręsti vieną didžiausių iššūkių – jaunimo gretų profesinėse sąjungose mažėjimo problemą. Taip pat siektų, kad į įmonių valdymo struktūrą, pavyzdžiui, stebėtojų tarybos sudėtį, būtų įtraukti ir profesinių sąjungų nariai. Tokiu būdu, pasak D. Jakutavičės, darbuotojai dalyvautų įmonės veikloje jau strateginių dokumentų rengimo etape. Ji atkreipė dėmesį, kad Federacija ir toliau vykdytų tarptautinę bei projektinę veiklą, dalyvautų teisės aktų rengimo procese.

Posėdžio pabaigoje prisistatė profesinėms sąjungoms bei darbuotojų teisėms atstovaujantys kandidatai į LR Seimo narius: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai atstovaujanti Aušra Papirtienė ir Tomas Jakutavičius, kandidatuojantis, kaip Lietuvos socialdemokratų partijos atstovas.

Pažymėtina, kad posėdis vyko laikantis visų saugumo dėl COVID-19 rekomendacijų.