Pereiti prie turinio

Vilniaus šilumos tinklai: skolinsimės įsipareigojimams vykdyti

Dalintis:

Kaip jau buvo rašyta žiniasklaidoje, sostinės šilumos ūkį iš prancūzų investuotojų po 15 metų nuomos nuo balandžio perimanti savivaldybės įmonė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) turės skolintis lėšų ir branginti šilumą vilniečiams, nes jos gaunamų pajamų neužteks net atlyginimams sumokėti. Tai prognozuoja į šią įmonę dirbti perkeliami energetikai. VŠT neslepia – teks ir skolintis, ir keisti šilumos tarifą.

„Nematydami aiškumo būsimame darbe su VŠT, darbuotojai gniuždomi psichologiškai, o iki šiol vykę susitikimai nesuformavo pasitikėjimo būsimu darbdaviu ir jo veiksmais“, – rašoma sostinės energetikus vienijančios profsąjungos kreipimesi į Vilniaus miesto tarybą.

VŠT teigia, jog tikisi iki kovo 30 dienos sulaukti Kainų komisijos sprendimo, nuo kurio priklausys ir darbuotojų atlyginimai, ir tai, kada įsigalios naujos šilumos kainos vilniečiams.

Į „Lietuvos žinių“ klausimus atsakė AB Vilniaus šilumos tinklai direktorius Mantas Burokas:

– Ar po balandžio 1 dienos sostinės šilumos ūkį perėmus VŠT bus mažinamas darbuotojų skaičius ir jų darbo užmokestis?

– Artėjant šilumos ūkio perėmimui VŠT inicijavo ir organizavo tris susirinkimus su dabartiniais „Vilniaus energijos“ (VE) darbuotojais 2016 metais ir keturis – 2017 metais. Vien su profesinių sąjungų atstovais VŠT vadovai jau buvo susitikę keturis kartus. Darbuotojams yra komunikuojama svarbiausia informacija apie darbo sutartis, darbo užmokestį ir kitas sąlygas.

Žinoma, VE darbuotojai gali laisvai pasirinkti, kurioje bendrovėje jiems dirbti. Nuolatinė darbuotojų kaita vyksta daugelyje įmonių, VE šiuo metu darbuotojų kaita taip pat yra: dalis darbuotojų perkeliami į kitas koncerno „Veolia“ valdomas įmones, kiti perkeliami į VE, treti nutraukia darbo sutartis.

Su VE darbuotojais siekiame konstruktyvaus dialogo. Mūsų žiniomis, iš šiuo metu dirbančių 748 VE darbuotojų, didžioji dalis (apie 600) darbuotojų jau nusprendė toliau dirbti ir po to, kai baigsis sostinės šilumos ūkio nuomos sutartis su privačiu investuotoju, o Vilniaus šilumos tinklais ims rūpintis jų savininkė – sostinės savivaldybė.

Palyginti labai nedidelė dalis darbuotojų (38) nusprendė pasirinkti kitas darbovietes, tai daugiausia vadovai ir specialistai iš administracijos (teisininkai, finansininkai, pirkimų, IT specialistai). Apie 46 dar nepareiškė savo sprendimo. Šiuo metu jau vykdoma naujų darbuotojų atranka į pozicijas, kurios po ūkio perėmimo liks laisvos. Esam tikri, kad gamybos ir paslaugų srities specialistai ir toliau rūpinsis miesto šilumos ūkių ir tuo, kad miesto gyventojus bei įmones pasiektų šiluma bei karštas vanduo.

Šių metų planuose nėra numatyta darbuotojų ar jų atlyginimų mažinimo tikslų.

– Kaip VŠT ketina išlaikyti darbo užmokesčio dydį, turint omeny, kad Kainų komisija, tvirtindama bazinę šilumos kainą, beveik trečdaliu sumažino atlyginimo fondą?

– Dar 2016 metų pabaigoje VŠT pateikė Kainų komisijai svarstyti bazines šilumos kainas, į kurias yra įtrauktos ir darbo užmokesčio sąnaudos pagal tuo metu žinomą darbuotojų skaičių. Šiuo metu vyksta bendravimas su Kainų komisija, teikiama papildoma, patikslinta informacija ir argumentacija. VŠT siekia, kad Kainų komisijos sprendimai dėl sąnaudų leistų vykdyti įmonės įsipareigojimus darbuotojams. Kol kas neturime aiškių indikacijų dėl Komisijos sprendimų, juos tikimės sužinoti iki kovo 30 dienos, taip pat ir datą, nuo kada įsigalios naujos šilumos kainos. Įsipareigojimus darbuotojams sieksime įvykdyti įmonės ir skolintomis lėšomis.

– Darbuotojų skaičiavimu, įtraukus apie 10 mln. eurų VŠT atsiskaitymą „Vilniaus energijai“ už trumpalaikį turtą bei preliminariai 20 mln. eurų sumą už skolų išpirkimą iš šios bendrovės, susidarys 36 mln. eurų trūkumas. Kaip jis bus padengiamas?

– VŠT turi parengtą verslo planą, kuris bus tvirtinamas Vilniaus miesto taryboje. Jame numatytos visos būtinos finansinės priemonės, kuriomis bus siekiama, kad būtų užtikrinti reikiami pinigų srautai bendrovėje, teigiamas balansas ir pan. Trūkstamas lėšas VŠT skolinsis iš bankų. 

– Ar VŠT ketina perimti ir nekeisti iki 2020 metų galiojančios Kolektyvinės sutarties? „Lietuvos žinių“ šaltiniai teigia, kad jau duotas nurodymas teisininkams rasti būdą, kaip šią sutartį teisėtai pakeisti. Ar tai tiesa? 

– Netiesa, informacija neteisinga. Akivaizdu, kad be konstruktyvaus dialogo su darbuotojų profesinėmis sąjungomis Kolektyvinės sutarties pakeitimų nebus. Svarbiausias mūsų tikslas – aprūpinti savo klientus, vilniečius, šiluma ir karštu vandeniu už mažiausią ekonomiškai pagrįstą kainą. Tam tikrų įsipareigojimų pagal Kolektyvinę sutartį vykdymas yra būtinas ir bus tęsiamas. Tai priklausys ir nuo Kainų komisijos sprendimų tvirtinant šilumos kainą. Darome viską, kad rastume bendrą sutarimą, tačiau galutinį sprendimą priims Kainų komisija.

Šaltinis: lzinios.lt