Pereiti prie turinio

Vasario naujienos iš Europos profesinių sąjungų veiklos

Dalintis:

Dalinamės svarbesnėmis vasario naujienomis iš profesinių sąjungų ir darbuotojų atstovavimo srities Europoje.

Belgija: teismas nusprendė, kad darbuotojo atvykimo laikas pasyvaus budėjimo metu yra darbo laikas

Vasario 21 d. Europos teisingumo teismas nauja nutartimi byloje Matzak C-519/15 nusprendė, kad laikas, per kurį darbuotojas  turi atvykti į darbo vietą pasyvaus budėjimo metu turi būti įskaičiuotas į darbo laiką. Ankstesniuose savo sprendimuose šis teismas buvo nurodęs, kad atvykimo laikas negali būti laikomas darbo laiku, nes esą darbuotojas tuo metu nėra darbdavio žinioje.

Šioje byloje buvo nagrinėjamas Belgijos gaisrininko Rudy Matzak atvejas. R. Matzak kreipėsi į teismą tikėdamasis, kad 8 minutės, per kurias gaisrininkas ir jo kolegos darbdavio nurodymu turi atvykti į darbo vietą pasyvaus budėjimo metu, bus įskaičiuotos į jo darbo laiką.

Gruzija: žingsnis į priekį socialinio dialogo linkme, bet vis dar kelia nerimą darbuotojų sauga ir sveikata

Gruzijos profesinių sąjungų susivienijimas patvirtino, kad Gruzijos vyriausybė ratifikavo Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) konvenciją dėl trišalių konsultacijų. Profesinės sąjungos pažymi, kad jos šio tikslo siekė jau daugelį metų, ir dabar tai turėtų sudaryti pagrindą socialiniam dialogui šalyje vystyti.

Vis dėlto, profesinės sąjungos Gruzijoje vis dar susiduria su rimtomis problemomis, įskaitant vyriausybės nesugebėjimą atkurti veiksmingą darbo inspekcijos veiklos struktūrą. Nuo 2006 m., kai buvo panaikinta Darbo inspekcija, darbo vietose žuvo 796, o sužeista apie 460 darbuotojų.

Švedija: profesinė sąjunga pabrėžia skirtumą tarp abiejų lyčių darbo užmokesčio

Savivaldybių darbuotojų profesinė sąjunga „Vision“ ragina imtis veiksmų prieš struktūrinę nelygybę darbo užmokesčio sistemoje ir reikalauja, kad moterys turėtų teisę į nuolatinę darbo sutartį, kaip apibrėžta kampanijoje, skirtoje darbo užmokesčio skirtumo tarp vyrų ir moterų sumažinimui.

Ši profesinė sąjunga palaiko kampaniją „16.02“, kurios pavadinimas kilo apskaičiavus, jog egzistuojantis 12 procentų skirtumas tarp vyrų ir moterų darbo užmokesčio reiškia, kad moterys dirba nemokamai kasdien nuo 16.02 iki 17.00 val.

Pastaraisiais metais darbo užmokesčio skirtumas šiek tiek sumažėjo, tačiau, atsižvelgiant į dabartinę pažangą šioje srityje, lygybė Švedijos darbo užmokesčio sistemoje  gali būti pasiekta tik iki 2050 m.

Prancūzija, Vokietija: protesto akcijos energetikos sektoriuje

Prancūzijos ir Vokietijos energetikos bendrovės jau surengė ir dar planuoja akcijas prieš privatizaciją energetikos sektoriuje. Vokietijoje, Badeno-Viurtembergo energetikos sektoriaus darbuotojų streikai paskatino šių darbuotojų darbo užmokesčio padidinimą 3 procentais.

Vasario 8 d. Prancūzijos energetikai vykdė ilgalaikes protesto akcijas su reikalavimu atnaujinti derybas dėl darbo užmokesčio išmokėjimo. Taip pat kovo 15 d. planuojamas streikas  ryšium su hidroelektrinių perleidimo privačiam sektoriui kocesijos* sąlygomis.

 

*Koncesija (lot. Concessio – leidimas, nuolaida) – sutartis dėl valstybei ar savivaldybėms priklausančių gamtos turtų, įmonių ir kitų ūkinių objektų atidavimo privatiems asmenims ar jų bendrovėms eksploatuoti tam tikromis sąlygomis

 

 

Parengta pagal epsu.org informaciją