Pereiti prie turinio

Vasario 26-oji – lemtinga diena JAV ir viso pasaulio profesinėms sąjungoms

Dalintis:

Ateinantį pirmadienį, vasario 26 d., Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV)  Aukščiausiame teisme bus svarstoma byla „Janus prieš Amerikos valstijų apygardų ir savivaldybių darbuotojų federaciją (AFSCME)“.

Markas Janus dirba Ilinojaus valstijos administracijoje vaikų teisių apsaugos specialistu. Jis inicijavo šią bylą argumentuodamas tuo, jog AFSCME, kuri atstovauja daugiau nei 90 proc. Ilinojaus viešojo sektoriaus darbuotojų, vyriausybei leidus renka pinigus iš visų, nepaisant to, ar žmonės palaiko profsąjungos politiką, ar ne. Anot jo, tai yra darbuotojų teisės į žodžio laisvę ir laisvę jungtis į asociacijas pažeidimas.

Kaip rašoma portale lprofsajungos.lt, JAV nuo 1977 m. galioja įstatymas, pagal kurį darbuotojai, nesantys darbovietėje veikiančios profesinės sąjungos nariais, privalo prisidėti prie išlaidų, susijusių su derybomis dėl naujų kolektyvinių sutarčių, mokėdami mokestį, žinomą kaip agentūros mokestis (agency fee), nes profsąjungos veikia kaip agentūros tiems darbuotojams, kurie nusprendė nepriklausyti sąjungoms. Agentūros mokestis dar vadinamas sąžiningo dalijimosi mokesčiu, nes profsąjungoms nepriklausantys nariai taip pat naudojasi kolektyvinių derybų rezultatais.

JAV vasario 24 dieną planuojama didelė AFSCME palaikymo akcija, pavadinta „Dirbančių žmonių kovos diena“. Tūkstančiai darbuotojų išeis į gatves, prisimindami prieš 50 metų vykusias eisenas Memfyje, kurių metu su Martinu Liuteriu Kingu jaunesniuoju priešakyje savo teises gynė tūkstančiai santechnikos ir nuotėkų valymo darbuotojų.

PSI ragina visas savo nares palaikyti AFSCME rašant laiškus JAV ambasadoms įvairiose šalyse, tokiu būdu siekiant atkreipti dėmesį į bylą ir prašant palaikyti profesines sąjungas. Kitos tarptautinės profesinės sąjungos taip pat kviečia išreikšti palaikymą AFSCME profesinėms sąjungoms.   

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija yra PSI narė ir šiandien išsiuntė laišką JAV ambasadorei Lietuvoje Anne Holl, kuriame ambasadorės prašoma inicijuoti diskusiją dėl bylos eigos JAV diplomatų tarnybose.

Žemiau pateikiame laiško tekstą:

Straipsnyje panaudota lprofsajungos.lt ir world-psi.org informacija