Pereiti prie turinio

Valstybinėje darbo inspekcijoje ieškoma būdų, kaip pažaboti nelegalų darbą ir šešėlinę ekonomiką

Dalintis:

Šiandien, kovo 18 d., Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininko pavaduotoja Jurga Subačiūtė-Žemaitienė dalyvauja Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) organizuojamame Nelegalaus darbo reiškinių atsiradimo sąlygų nagrinėjimo ir jo kontrolės centrinės koordinavimo grupės (CKG) posėdyje. Dalyvius pasveikino Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius, CKG pirmininkas Jonas Gricius.

Posėdyje nagrinėjami nelegalaus darbo reiškinių kontrolės ir prevencijos prioritetinės kryptys bei numatomos taikyti priemonės 2019 m., pristatomas naujo kontrolės ir teisėsaugos institucijų bendro darbo modelio kovojant su šešėline ekonomika, įskaitant su nelegaliu ir nedeklaruotu darbu bei neregistruota individualia veikla, kaip šešėlinės ekonomikos sudėtine dalimi.

Taip pat aptariami socialinių partnerių vaidmuo ir svarba mažinant nelegalaus ir nedeklaruoto darbo mastus, dalyvavimas vykdant informacines, konsultacines ir edukacines priemones apie nelegalaus (neteisėto) darbo žalą valstybei, visuomenei ir pavieniams asmenims, ugdant visuomenės sąmoningumą ir nepakantumą šešėliniam darbui.

Kaip žinia, daugiausiai nelegalaus darbo atvejų yra statybos sektoriuje. Todėl Profesinės sąjungos mato šias nedeklaruojamo darbo statybose mažinimo galimybes:

  • Lietuvos statybininkų asociacija sukūrė statybininkų tapatybės kortelę kaip priemonę, padedančią kontroliuoti neteisėto darbo mastą. Dabar kiekvienas darbuotojas, dirbantis statyboje, gali savanoriškai užsiregistruoti  sistemoje ir gauti statybininko kortelę, tačiau vien to nepakanka išspręsti nelegalaus darbo problemą – turėtų ir įstatymais būti numatyta, kad kiekvienas statybos darbuotojas būtų registruojamas bendrame registre.
  • Regioniniu lygmeniu būtina sumažinti individualių veiklos formų (verslo liudijimų, individualios veiklos pažymėjimų) išdavimą, nes tai taip pat lemia nedeklaruotą darbą. Deja, šiuo metu darbuotojai išsiima šiuos sertifikatus trumpesniam laikotarpiui, nei faktiškai dirba, ir dažniausiai dirba nelegaliai.
  • Taip pat statybininkai turėtų  nesutikti dirbti be darbo sutarties, tuomet  būtų mažiau nelegalių darbo atvejų. Todėl labai svarbu darbuotojų švietimas ir tinkamas atstovavimas. Čia didelis vaidmuo tenka profesinėms sąjungoms.

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos informacija