Pereiti prie turinio

Trišalės tarybos posėdyje bus svarstoma kompensacijų už lauko bei kilnojamo pobūdžio darbus tvarka

Dalintis:

Šiandien, rugpjūčio, 17 d., 14 val., vyks LR Trišalės tarybos posėdis.

Jame, be kita ko, bus svarstomas klausimas dėl Darbo kodekso 144 str. kuriame yra nustatyta kompensacijų tvarka darbuotojams, kurių darbas yra kilnojamojo pobūdžio arba atliekamas lauko sąlygomis, arba susijęs su kelionėmis ar važiavimu.

Pagal dabartinį reglamentavimą, šiems darbuotojams kompensuojamos su tuo susijusios padidėjusios išlaidos už faktiškai tokio pobūdžio dirbtą darbo laiką, o kompensacijų dydis negali viršyti 50 procentų bazinio (tarifinio) darbo užmokesčio ir jos mokamos tuo atveju, kai darbuotojui nemokamos komandiruotės išlaidos.

DK 144 str. 8 dalyje nustatyta tvarka išmokėtos kompensacijos, neviršijančios 50 procentų bazinio (tarifinio) darbo užmokesčio, vadovaujantis GPMĮ 17 str. 1 d.  5 punktu, gyventojų pajamų mokesčiu ir Sodros įmokomis neapmokestinamos.

Klausimą svarstymui teikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Valstybinė mokesčių inspekcija bei Valstybinė mokesčių inspekcija. 

Pasak teikėjų, lyginant su ankstesniais metais, kompensacijų už kilnojamojo pobūdžio arba atliekamą lauko sąlygomis darbą mastas išaugo. Pagal VMI turimus duomenis, 2020 metais Lietuvoje registruoti 4 993 juridiniai asmenys už kilnojamojo pobūdžio darbą pagal DK 144 str. 8 dalį 90 618 darbuotojams išmokėjo 134 753 809 eurų kompensacijų. 

Manoma, kad šiuo būdu minimos kompensacijos faktiškai mokamos kaip darbuotojo darbo užmokesčio dalis, tačiau yra neapmokestinamos – taip nukenčia darbuotojų socialinės garantijos. 

Siekiant užkirsti kelią piktnaudžiavimams siūloma skubos tvarka svarstyti pakeitimus kompensacijų dydį sumažinant iki 30 proc. 

Taip pat posėdyje bus diskutuojama dėl daug karštų diskusijų sukėlusio Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pakeitimo, kuriame numatoma, kad ekstremalios situacijos ir (ar) karantino atveju visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje atveju galės dirbti tik Vyriausybės sprendime nurodyta vakcina pasiskiepiję darbuotojai. Nepasiskiepijęs darbuotojas kontaktiniu būdu negalėtų dirbti – jei darbo pobūdis leidžia, turės būti skiriamas dirbti nuotoliniu būdu, jei ne – perkeliamas toje pačioje darbovietėje į kitą darbą, jei jį galima dirbti nepasiskiepijus, o jeigu nei vienos iš tokių galimybių nėra – nušalinamas nuo darbo, nemokant darbo užmokesčio. 

Sveikatos patikrinimai dėl užkrečiamosios ligos būtų finansuojami nebe valstybės biudžeto, o darbuotojo arba, jei darbdavys taip nusprendžia, – darbdavio lėšomis.

Klausimą svarstymui teikia profesinės sąjungos, kurias labiausiai neramina, jog patvirtinus tokius pakeitimus nepasiskiepiję darbuotojai neapibrėžtam laikui būtų nušalinami ir paliekami be pajamų bei kitų socialinių garantijų. Teikėjų nuomone, siūlomi pakeitimai neįvertina esamos realios situacijos ir didžiausią atsakomybę perkelia darbuotojams, o tuo metu alternatyvios ir nediskriminuojančios skiepų skatinimo priemonės – pernelyg sumenkinamos. Taip pat tokie pakeitimai sumažintų valstybės rolę siekiant suvaldyti ekstremalias situacijas. 

Primename, kad Trišalei tarybai šiuo metu pirmininkauja Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininkė Dalia Jakutavičė.