Pereiti prie turinio

Tarptautiniame seminare – apie profesinių sąjungų teisę streikuoti

Dalintis:

Sausio 25-26 dienomis vyksta tarptautinis seminaras “Stiprinant profesinių sąjunga teises”. Tai bendras Europos viešųjų paslaugų profesinių sąjungų federacijos (EPSU) ir darbdavių EUROMIL ir EuroCOP federacijų projektas. Jame dalyvauja atstovai iš Šiaurės ir Baltijos šalių, Armėnijos, Ukrainos, Gruzijos ir Lenkijos. Lietuvai renginyje atstovauja Lietuvos pramonės profesinių sąjunga federacijos pirmininkė Dalia Jakutavičė ir pirmininkės pavaduotojas Jurga Subačiūtė-Žemaitienė.

Seminare kalbama apie plintančią neigiamą praktiką šalyse ribojant profesinių sąjungų narių teisę organizuotis, derėtis ir streikuoti. Šis klausimas tapo ypač aktualus ėmus aktyviau diskutuoti apie Europos Sąjungos Skaidrių ir nuspėjamų darbo sąlygų direktyvą. Nerimaujama, kad kai kurios spragos direktyvoje suteikia valstybėms narėms galimybę neįtraukti tam tikrų kategorijų darbuotojų (valstybės tarnautojų, viešųjų pagalbos tarnybų, ginkluotųjų ir policijos pajėgų darbuotojų).

D. Jakutavičė apžvelgė streikų organizavimo tvarką, reglamentuotą LR Darbo kodekse (DK). Pasak jos, DK 252 straipsnis numato galimybę darbdaviui, vadovaujantis šio straipsnio 1 dalimi, kad esant tiesioginei grėsmei, jog bus nesilaikoma kolektyvinės sutarties ar arbitražo sprendimo dėl minimalių paslaugų teikimo įmonėse, kreiptis į teismą dėl streiko atidėjimo.

LPPSF pirmininkė pažymėjo, kad tai yra dažniausia darbdavių naudojama praktika siekiant išvengti streiko įmonėse, tačiau, deja, gerokai apribojanti darbuotojų teisę streikuoti ir kelti teisėtus reikalavimus.

Primename, kad Lietuvos pramonės profesinių sąjunga federacija yra EPSU narė.