Pereiti prie turinio

Tarptautiniame darbuotojų teisių indekse minima ir situacija „Achemoje”

Dalintis:

Birželio 28 d., Tarptautinė profesinių sąjungų konfederacija (ITUC) paskelbė pasaulinio teisių indekso ataskaitą. Ji yra itin naudinga priemonė profesinių sąjungų veiklos tendencijoms suprasti. Devintajame ITUC pasaulinio teisių indekso leidime pagal pagarbos darbuotojų teisėms laipsnį reitinguojamos 148 šalys. 

Kviečiame susipažinti su pagrindiniais šios ataskaitos rodikliais:

  • Europoje šalių, kuriose darbuotojai susiduria su smurtu, skaičius padvigubėjo nuo 12 proc. 2021 m. iki 26 proc. 2022 m. Pažymėtina, kad dėl besitęsiančio konflikto Rusija ir Ukraina nebuvo įtrauktos į 2022 m. pasaulinį ITUC teisių indekso ataskaitą. 2022 m. pablogėjo Armėnijos, Australijos, Burkina Faso, Gvinėjos, Jamaikos, Lesoto, Nyderlandų, Tuniso ir Urugvajaus reitingai. Afganistanas pakilo į 5+ kategoriją, kurią sukėlė teisinės valstybės erozija.
  • 87% šalių pažeidė teisę streikuoti. Streikai Baltarusijoje, Egipte, Indijoje, Mianmare, Filipinuose ir Sudane buvo sutikti profesinių sąjungų lyderių areštu arba smurtinėmis represijomis.
  • Keturios iš penkių šalių blokavo kolektyvines derybas. Ši teisė yra griaunama viešajame ir privačiame sektoriuose kiekviename regione. Tunise jokios derybos su profesinėmis sąjungomis negali vykti be vyriausybės vadovo leidimo.
  • Profesinių sąjungų nariai buvo nužudyti trylikoje šalių, 41 % šalių buvo uždrausta arba apribota žodžio ir susirinkimų laisvė, darbuotojai patyrė savavališkus areštus ir sulaikymus 69 šalyse, o 66 % šalių buvo atsisakyta arba apribota darbuotojų galimybė kreiptis į teismą.
  • Pažymėtina, kad ITUC teisių indekso ataskaitoje minima ir AB „Achema” situacija bei šioje bendrovėje vykęs streikas.
  • Pagerėjo Salvadoro, Nigerio ir Saudo Arabijos šalių reitingai, tačiau pablogėjo Armėnijos, Afganistano, Australijos, Burkina Faso, Gvinėjos, Jamaikos, Lesoto, Nyderlandų, Tuniso ir Urugvajaus reitingai.

2022 m. ITUC pasaulinio teisių indekso ataskaitą (anglų kalba) galima peržiūrėti pasekus nuorodą https://www.globalrightsindex.org/en/2022

Tai yra interaktyvi svetainė, kurioje pateikiami teisių pažeidimų atvejai bei nacionaliniai reitingai pagal šalį ir regioną. Išsamus darbuotojų teisių tyrimas 148 šalių teisės aktuose yra vienintelė tokio pobūdžio duomenų bazė.

Parengta pagal Tarptautinės profesinių sąjungų konfederacijos informaciją