Pereiti prie turinio

Svarbus žingsnis darbo pasaulyje: parengtas Europos socialinių partnerių susitarimas dėl skaitmeninimo

Dalintis:

Visam pasauliui kovojant su COVID-19 virusu darbo vietų skaitmeninimas bei robotizacija vystosi didžiuliais šuoliais ir dar sparčiau nei anksčiau. Todėl šiuo metu itin aktualiu tampa rengiamas Socialinių partnerių autonominis susitarimas dėl skaitmeninimo. Derybos dėl šio susitarimo prasidėjo dar  2019 m. birželio mėn. ir truko 9 mėnesius, o  šių metų kovo 12 d. įvyko baigiamasis socialinių partnerių susitikimas. Derybose darbuotojams atstovauja Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC), o darbdaviams – BusinessEurope, SMEunited ir CEEP.  

Pasigenda psichosocialinių veiksnių įvertinimo  

Europos profesinės sąjungos Susitarimui pritaria ir ragina jį priimti. Tiesa, Europos viešųjų paslaugų profesinių sąjungų federacija (EPSU) tuo pat metu pažymi, kad Susitarimas neapima dviejų labai svarbių klausimų.

Pirma, nors jame ir pabrėžiama, kad būtina imtis prevencinių sveikatos ir saugos priemonių, susijusių su darbo laiku ir galimybe atsijungti nuo veiklos ne darbo metu, tačiau jame neįvardijama psichosocialinė rizika.

Antra, susitarime yra keli punktai dėl mokymo ir tęstinio mokymosi ir, nors jame pabrėžiamas lygių galimybių politikos poreikis, siekiant užtikrinti, kad nebūtų diskriminuojama nei viena darbuotojų grupė, jis nėra taikomas vyresnio amžiaus darbuotojams.

Pažymėtina, kad Susitarimas apima šiuos svarbiausius klausimus: 

  • Partnerystės procesas tarp darbdavių ir darbuotojų atstovų;
  • Skaitmeniniai įgūdžiai ir užimtumo užtikrinimas;
  • Atsijungimo ir prisijungimo būdai;
  • Dirbtinis intelektas ir žmogaus vaidmuo užtikrinant jo kontroliavimą;
  • Pagarba asmens orumui. 

Remiamasi į žmogų orientuotu požiūriu

Šis susitarimas būtų taikomas visiems darbuotojams ir darbdaviams valstybiniame bei privačiame sektoriuose, vykdantiems bet kokią ekonominę veiklą, įskaitant internetines įdarbinimo platformas, kai egzistuoja nacionaliniu mastu apibrėžti darbo santykiai.

Susitarime pabrėžiama, kad skaitmeniniai pokyčiai neturėtų būti primesti, bet grindžiami partnerystės su darbuotojais ir jų profesinėmis sąjungomis principu.

Dokumente remiamasi į žmogų orientuotu požiūriu kalbant apie skaitmeninių technologijų integraciją ir plėtojimą darbo pasaulyje. Taip pat jame reikalaujama sudaryti skaitmeninių pokyčių strategiją, kuri užtikrintų, kad ir įmonei, ir darbuotojams skaitmeninių technologijų įdiegimas taptų realia pagalba veikloje, pvz., darbo sąlygų pagerinimas, inovacijos, našumas ir produktyvumo didinimas, verslo tęstinumas, galimybės įsidarbinti. 

Numatyti saugikliai kolektyviniams susitarimams

Susitarime pripažįstama, kad reikia tobulinti įgūdžius, ir įsipareigojama parengti bendrą įgūdžių ugdymo planą, kuris apimtų ir susitarimą, kad darbdaviai apmoka už mokymąsi, susijusį su skaitmeniniais pokyčiais darbe. Taip pat dokumente yra numatyti saugikliai galiojančioms kolektyvinėms sutartims bei garantijos kitiems susitarimams.

Be to, jis įpareigoja darbdavius ​​imtis priemonių, kurios išsaugotų darbo vietas tuo atveju, jeigu keistųsi darbuotojų darbo pobūdis skaitmeninių pokyčių kontekste.

Atkreiptinas dėmesys, kad socialinių partnerių susitarime numatomose priemonėse, susijusiose su prijungimo ir atsijungimo būdais, teisė atsijungti nėra konkrečiai minima, tačiau visgi susitarimas garantuoja, kad nė vienas darbuotojas negali būti įpareigojamas susisiekti su darbdaviu ne darbo metu, o jeigu jis dirba papildomai ne jo darbo laiku, tuomet už jį turi būti apmokėta kaip už papildomą darbą, ar kaip kitaip kompensuota.

Dirbtinio intelekto skyriuje aiškiai nurodoma, kad turi būti laikomasi į žmogų orientuoto požiūrio ir kad pirmiausia turėtų būti stiprinamos žmogaus galimybės, o ne siekiama pakeisti darbuotojus robotais.  Jame taip pat pabrėžiamas skaidrumo poreikis ir galimybė apskųsti dirbtinio intelekto priimtus sprendimus.

Galiausiai dokumente aptariama asmens orumo svarba: ypatingas vaidmuo tenka darbuotojų atstovams užtikrinant, kad būtų tinkamai taikomos duomenų apsaugos taisyklės.

Pažymėtina, kad šiuo metu profesinės sąjungos organizuoja balsavimą dėl susitarimo projekto. Tikimasi, kad jis bus pasirašytas dar iki vasaros.

Visą susitarimo tekstą anglų kaba rasite šioje tiesioginėje nuorodoje.

 

Parengta pagal EPSU ir IndustriAll Europe informaciją