Pereiti prie turinio

Siekiama skleisti žinią apie pasiteisinusį Šiaurės šalių modelį

Dalintis:

Lapkričio 18 d., Stokholme, įvyko Europos pramonės profesinės sąjungos (Industriall Europe) Šiaurės šalių regiono koordinacinės grupės (Nordic IN) posėdis. Jame nuotoliniu  būdu dalyvavo ir Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos (LPPSF) pirmininkės pavaduotoja Jurga Subačiūtė-Žemaitienė. Ji posėdyje atstovavo Lietuvai bei trims Baltijos šalims.

Šįkart susitikimo akcentas – Šiaurės šalių modelis (Nordic Model), kuris šiuo metu yra vienas iš  pagrindinių Nordic IN prioritetų.

Posėdyje buvo ieškoma būdų, kaip propaguoti Šiaurės šalių modelį už šių šalių ribų, Europos mastu. Siekiama į šį procesą įtraukti politikus, jaunimą, socialinius partnerius, įvairias visuomenines organizacijas.

Pažymėtina, kad Šiaurės šalių modelis apima ekonominę ir socialinę politiką bei tipinę Šiaurės šalims (Danijai, Suomijai, Islandijai, Norvegijai ir Švedijai) būdingą kultūrinę praktiką.

Tai apima visapusišką gerovės valstybę ir daugiapakopes kolektyvines derybas, pagrįstas ekonominiais socialinio korporatyvizmo pagrindais, kai didelė darbuotojų procentinė dalis yra profesinėse sąjungose, ir nemaža dalis gyventojų dirba viešajame sektoriuje (paskaičiuota, kad šiame sektoriuje dirba apie 30 % Šiaurės šalių darbuotojų).

Nors Šiaurės šalių modelis buvo sukurtas praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje, vis gi aktyvesnio dėmesio jis pradėjo susilaukti dėmesio po Antrojo pasaulinio karo.

Nordic IN posėdyje buvo aptarti ir kiti einamieji klausimai.