Pereiti prie turinio

S. Samoškienė: per 30 metų išlaikėme veiklos tęstinumą ir likome vieni stipriausių

Dalintis:

Lapkričio 21 dieną, Naftininkų profesinei sąjungai (NPS) sukanka lygiai tiek, kiek ir Lietuvos nepriklausomybei – 30 metų. 1990 metų lapkričio 21 dieną, Mažeikių rajono savivaldybėje įregistruota demokratiniais pagrindais reorganizuota Mažeikių naftos perdirbimo įmonės profesinė sąjunga. Nuo tada prasidėjo spalvinga Naftininkų profesinės sąjungos istorija.

Per šiuos kelis dešimtmečius mūsų organizacijai teko nueiti nelengvą kelią: išgyvenome politinius, ekonominius ir socialinius pakilimus ir nuosmukius, ar net krizes, pokyčius bei reorganizacijas bendrovėje. Visgi, nepaisant daugelio iššūkių, išlikome viena skaitlingiausių ir stipriausių profesinių sąjungų regione ir visoje šalyje.

NPS – viena nedaugelio profesinių sąjungų šalyje, kuriai kelių dešimtmečių bėgyje pavyko išlaikyti ne tik aktyvią narystę, bet ir užtikrinti kolektyvinių sutarčių tęstinumą ORLEN bendrovėse. Būtent kolektyvinėse sutartyse yra nustatyta daugelis papildomų garantijų, kuriomis naudojasi šių įmonių darbuotojai, ir kurios dabar suvokiamos, kaip savaime suprantamos.  

Esu tikra, kad jeigu ne suderėtos papildomos garantijos, tokios, kaip padidintas kasmetinių atostogų apmokėjimas, transporto išlaidų padengimas darbuotojų turistinėms ar sporto kelionėms, įtvirtintos dabartinėje AB „ORLEN Lietuva“ kolektyvinėje sutartyje, bendrovei būtų sunkiau pritraukti gerus specialistus ir išlaikyti jau esamus bei tapti vienomis pažangiausių įmonių regione. O juk šią įmonės vertę rinkoje savo kasdieniu darbu ir kuria darbuotojai. Todėl šiandien be kolektyvinių sutarčių jau neįsivaizduoju ORLEN bendrovių sėkmingos veiklos.

Beje, Naftininkų profesinės sąjungos iniciatyva buvo padėti pamatai ir Europos darbo tarybos atsiradimui ORLEN bendrovių grupėje. Joje darbuotojai informuojami ir su jais konsultuojamasi dėl įvairių darbo sąlygas paveiksiančių kompanijos sprendimų. Jau turime gerų žinių – buvo sudaryta speciali atstovų derybų grupė dėl šios tarybos įsteigimo, kurią sudaro įmonių darbuotojai iš įvairių šalių. Tai labai svarbus ir pažangus žingsnis ORLEN bendrovių istorijoje, kuris gali prisidėti prie bei dar efektyvesnio darbuotojų atstovavimo, o tuo pačiu ir prie sklandesnės įmonės veiklos bei našumo net ir per sudėtingiausias krizes.  

Norėčiau pažymėti, kad NPS apima kur kas platesnį veiklos lauką: vykdomos konsultacijos darbuotojams, ieškoma sprendimų iškylančioms problemoms dėl jų teisių ir garantijų, teikiama teisinė pagalba, darbuotojai atstovaujami įvairiose institucijose, nuolat susitinkama su darbdavio atstovais ir ieškoma būdų, kaip darbuotojams užtikrinti dar palankesnes garantijas. Taip pat vyksta mokymai, seminarai, projektinė veikla, organizuojami renginiai, pažintinės kelionės, dalyvaujama solidarumo akcijose šalies ir tarptautiniu mastu, mitinguose, kt. Be to, Naftininkų profesinė sąjunga yra viena aktyviausių ir didžiausių Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos narių.

Tačiau vien profesinės sąjungos vadovas pats vienas negalėtų tiek padaryti – labai svarbus kiekvieno nario indėlis, ir ne tik finansinis, bet ir visapusiškas įsitraukimas į organizacijos veiklą. Todėl šiandien esu nuoširdžiai dėkinga kiekvienam, kuris vienaip ar kitaip prisidėjo prie šios organizacijos tvirto pamato ir sėkmingo darbo: buvusiems jos vadovams, tarybos nariams, jaunimo atstovams, teisės specialistams ir kiekvienam profesinės sąjungos nariui. Taip pat dėkoju socialiniams partneriams, Lietuvos pramonės profesinių sąjungų konfederacijai, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijai.

Dabartinė COVID-19 viruso pandemijos krizė – dar vienas nelengvas laikotarpis ORLEN bendrovių, o taip pat ir profesinės sąjungos, veikloje. Susiduriama su išbandymais dėl darbuotojų saugumo ir sveikatos bei įmonės veiklos tęstinumo.

Tačiau NPS istorija parodė, kad atlaikėme daugelį įvairių sukrėtimų. Todėl tikiu, kad, veikdami kartu ir dabar galėsime ne tik apginti darbuotojų interesus, bet ir tapsime dar stipresniais, užsigrūdinsime bei dar geriau pasiruošime ateities darbams.

Sveikinu visą NPS bendruomenę su gražia švente!

Naftininkų profesinės sąjungos pirmininkė Sonata Samoškienė