Pereiti prie turinio

Daugiau nei 150 visuomeninių organizacijų dėka JT Generalinėje Asamblėjoje iškeltas klausimas dėl vandens tiekimo privatizavimo poveikio

Dalintis:

Net 150 organizacijų, įskaitant ir Europos viešųjų paslaugų profesinę sąjungą (EPSU) bei Tarptautinę viešųjų paslaugų profesinę sąjungą (PSI), laišku kreipėsi į Jungtines Tautas (JT) siekdamos, kad JT Generalinės Asamblėjos spalio 21 d. darbotvarkėje būtų įtraukta diskusija apie neigiamą vandens paslaugų privatizavimo poveikį.

  Joje specialusis JT pranešėjas dėl žmogaus teisės į saugų geriamąjį vandenį ir sanitariją Léo Heller turėjo pateikti ataskaitą „Vandens tiekimo ir sanitarijos paslaugų privatizavimas“. 

Šiai diskusijai bandė užkirsti kelią privačių vandens tiekėjų grupė „Aquafed”, kurios nariais yra ir tokios korporacijos, kaip „Veolia” ir „Suez”. 

Visgi klausimas į darbotvarkę buvo sugrąžintas, ir JT ekspertas pateikė minėtą ataskaitą. 

Léo Heller JT Generalinėje asamblėjoje pažymėjo:

  • Pirma, privačių paslaugų teikėjų reikalavimas gauti kuo daugiau pelno gali pakenkti valstybių įsipareigojimui visiems teikti prieinamas vandens ir sanitarijos paslaugas.
  • Antra, vandens ir sanitarijos sektoriaus monopolinėje aplinkoje, kurioje yra tik vienas paslaugų teikėjas, reguliavimo institucijos yra labiau veikiamos paslaugų teikėjo, o reguliavimo institucijų gebėjimai apsaugoti žmogaus teises į vandenį ir sanitariją gali būti susilpninti.
  • Trečia, idealiame pasaulyje galios dinamika tarp valdžios institucijų ir privačių tiekėjų būtų vienoda. Tačiau dabartinėje realybėje praktiškai galios disbalansas vandens ir sanitarijos sektoriuje (privačių tiekėjų naudai) sustiprina du aukščiau minėtus veiksnius ir kelia pavojų žmogaus teisėms.

JT ekspertas taip pat pareiškė, kad, kai pelno siekiančios įmonės dominuoja rinkoje, ekonominė nauda gali nusverti motyvaciją laikytis žmogaus teisių į vandenį ir sanitariją standartų. O tam tikrais atvejais šalys gali jausti spaudimą įvesti žemesnius piliečių teisių apsaugos standartus, arba susilpninti jų reguliavimą.

Primename, kad Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija yra EPSU ir PSI narė ir Europos piliečių iniciatyvos „Right2Water” (lt. “Vanduo yra žmogaus teisė”) įgyvendintoja Lietuvoje.

Ši iniciatyva vyko 2013 metais. Mūsų šalyje Lietuvoje už peticiją dėl teisės į geriamąjį vandenį įtvirtinimo ES Geriamojo vandens direktyvoje buvo surinkta net 13 250 gyventojų parašų, o visoje Europoje – per 1,6 mln. piliečių parašų.

 

Parengta pagal epsu.org informaciją