Pereiti prie turinio

Profesinės sąjungos teiks tirti pirmąsias išnaudojimo bylas Europos darbo agentūrai

Dalintis:

Byla dėl statybininko, trejus metus laukusio 8000 eurų neišmokėto atlyginimo, yra viena iš komandiruojamų darbuotojų išnaudojimo atvejų, kuriuos Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC) teiks nagrinėti Europos darbo agentūrai (EDA).

EDA pradės savo darbą jau ryt (spalio 16 d.), Briuselyje, Belgijoje. Ji rems valstybes nares įgyvendinant Europos Sąjungos (ES) užimtumo taisykles. Taip pat EDA stiprins principą, kad laikinai iš vienos ES valstybės narės išsiųstas darbuotojas turi gauti analogišką atlyginimą ir darbo sąlygas, kaip ir vietiniai darbuotojai.

Prieš EDA darbo pradžią, ETUC ir Europos statybos ir miško darbuotojų federacija (EFBWW) skelbia devynių bylų, dėl pažeidžiamų darbuotojų išnaudojimo, detales. Jos netrukus bus pateiktos tirti EDA. Šie atvejai susiję su darbuotojais iš Lenkijos, Čekijos, Bulgarijos, Slovakijos ir Slovėnijos komandiruotais dirbti Vokietijoje, Austrijoje ir Danijoje.

Paplitę tipiški komandiruojamų darbuotojų teisių pažeidimų atvejai:

  • komandiruojamiems darbuotojamas mokama kur kas mažiau nei vietiniams darbuotojams,
  • jiems nesuteikiami atostoginiai ar ligos išmokos,
  • darbdaviai vengia mokėti socialinio garantijų įmokas už darbuotoją,
  • fiktyvus darbuotojų komandiravimas, kai komandiruojančios įmonės nevykdo aktyvios ekonominės veiklos gimtoje šalyje.

Profesinių sąjungų deleguotas EDA valdybos atstovas ETUC vice generalinis sekretorius Per Hilmersson teigia: „Per daug komandiruojamų darbuotojų Europoje atsiduria su per mažais atlyginimais ir negarantuojamomis pamatinėmis darbo teisėmis. Tai yra didelis minusas laisvo paslaugų judėjimo ES vidaus rinkoje principui, – sako jis. – Profesinės sąjungos sėkmingai kovojo dėl ES taisyklių pakeitimų, kad komandiruojamiems darbuotojams būtų užtikrintas vienodas atlyginimas ir teisės bei kad Europos darbo agentūra vaidintų esminį vaidmenį užtikrinant, kad taisyklių būtų pavyzdingai laikomasi.“

Pasak P. Hilmersson, būtina spręsti taisyklių nesilaikančių, bet didelius pelnus dėl socialinio dempingo gaunančių darbdavių klausimą. „Todėl sveikiname Europos darbo agentūros įkūrimą ir dirbsime su ja, siekdami užtikrinti sąžiningą elgesį su darbuotojais“, – prideda ETUC atstovas.

EFBWW polikos sekretoriaus statybos sektoriui Werner Buelen teigimu, liūdnas faktas, kad komandiravimas ir judėjimo laisvė leido nemenkai daliai industrijos išnaudoti darbuotojus per fiktyvias įmones, tariamą „savarankišką“ darbą bei pasitikėjimą komandiruojamų darbuotojų žinių trūkumu apie vietines socialinės apsaugos, pensijų bei sveikatos sistemas. „Europos darbo agentūra turėtų padėti spręsti šią sienas kertančią apgaulingą praktiką“, – tikisi W.Buelen.

Primename:

Komandiruojamas darbuotojas – tai žmogus, įdarbintas vienoje ES šalyje ir savo darbdavio laikinai išsiųstas dirbti kitoje.

2018 m. buvo peržiūrėta Komandiruojamų darbuotojų direktyva, kad būtų užtikrinta, jog darbuotojams būtų garantuojamos vienodai kokybiškos darbo sąlygos ir atlyginimai. 

Europos institucijos įkūrė Europos darbo agentūrą, kad ši užtikrintų, jog ES taisyklės dėl darbo mobilumo būtų įgyvendinamos efektyviai.

 

Šaltinis: lpsk.lt