Pereiti prie turinio

Profesinės sąjungos: siekiant klimatui neutralios ekonomikos būtina pasirūpinti darbuotojais

Dalintis:

14 vyriausybių  XXVI-ojoje JT Klimato kaitos konferencijoje (COP26) Glazge, vykusioje lapkričio pradžioje, pasirašė Deklaraciją dėl paramos socialiai teisingai pertvarkai pereinant prie klimatui neutralios ekonomikos: Belgija, Kanada, Danija, Prancūzija, Vokietija, Italija, Nyderlandai, Naujoji Zelandija, Norvegija, Ispanija, Lenkija, Švedija, Jungtinė Karalystė ir JAV. Taip pat ją pasirašė ir Europos Komisija.

Keturiolika pasirašiusių valstybių siunčia stiprų signalą, kad laikas visoms vyriausybėms ne tik pasirašyti šį svarbų dokumentą, bet ir imtis ją įgyvendinti tarptautiniu mastu.

Deklaracijoje pabrėžiami šie aspektai:

• parama darbuotojams pereinant į naujas darbo vietas;

• socialinio dialogo ir suinteresuotų pusių įsitraukimo skatinimas;

• ekonominių strategijų plėtojimas, apimantis platesnę ekonominę ir pramoninę paramą nei vien švari energija;

• įtraukaus ir oraus darbo skatinimas;

• parama žmogaus teisėms globaliose tiekimo grandinėse ir atsparumo klimato kaitai didinimas;

• realūs valstybių veiksmai prieš klimato kaitą.

Tuo metu profesinės sąjungos pažymi, kad Deklaracija yra pripažinimas, kad klimato veiksmai yra ne tik aplinkosaugos klausimas, bet ir turi dideles pasekmes darbuotojams.

“Gera žinia ta, kad Europos Sąjunga sutarė dėl 17,5 mlrd. eurų dydžio Teisingos pertvarkos fondo remiant anglies gavybos regionus ir angliai imlią pramonę. Vis tik numatytas biudžetas yra menkesnis nei turėtų: jau dabar matome, kad teisingam perėjimui reikia didesnių finansinių išteklių ir aktyvesnio socialinių partnerių įsitraukimo, socialinio dialogo vaidmens” , – apibendrina Achemos darbuotojų profesinės sąjunga pirmininkė Birutė Daškevičienė, atstovaujanti Lietuvos darbuotojams Europos profesinių sąjungų konfederacijos Tvarios plėtros, energetikos ir klimato kaitos komitete.

Deklaracijos tekstą galite rasti čia (anglų k.): https://ukcop26.org/supporting-the-conditions-for-a-just…/