Pereiti prie turinio

Profesinės sąjungos: Pasaulinis migracijos susitarimas pamina milijonų darbuotojų viltis ir siekius

Dalintis:

Pasaulinė profesinių sąjungų konfederacija (ITUC) palankiai vertina tai, jog profesinių sąjungų vaidmuo pripažįstamas labai svarbiu siekiant užtikrinti deramas darbo sąlygas migrantams Pasauliniame migracijos susitarime, tačiau tuo pačiu yra sunerimusi dėl to, kad milijonams šiems darbuotojų nebebus taikoma Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) standartų apsauga. Jis bus pristatomas aukšto lygio tarpvyriausybiniame susitikime Maroke, šių metų gruodžio mėn.

Tačiau pasak ITUC generalinės sekretorės Sharan Barrow, Pasaulinis migracijos susitarimas pamina milijonų migrantų, neturinčių darbo sutarčių, viltis ir siekius, nesugebėdamas garantuoti jiems teisių, įtvirtintų pagrindinėse TDO konvencijose. Anot jos, tai sustiprins dviejų pakopų darbo rinkas, kai viena iš jų bus migrantai, kuriems nebus taikomos asociacijų, kolektyvinių derybų ir kitos gyvybiškai svarbios apsaugos garantijos, kaip kitiems darbuotojams.

„Tai reiškia, kad nustatytas darbo užmokestis ir darbo sąlygos gali būti mažinami, skatinama ksenofobija ir dar labiau pablogėti kai kurių labiausiai pažeidžiamų darbuotojų situacija.”, – sakė Sharan Burrow.

Tuo metu Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) generalinis sekretorius Luca Visentini pažymėjo, kad Europos profesinės sąjungos ragins Europos Sąjungą tobulinti minėtą pasaulinį susitarimą ir sieks, kad  būtų užtikrintas deramas darbas, vienodas požiūris ir teisės visiems migrantams, nepriklausomai nuo jų statuso.

Nors profesinės sąjungos ir pasidžiaugė savo vaidmens pripažinimu ir pastangomis išsamiai spręsti migracijos problemą, vis tik derybų baigtis nepateisino jų lūkesčių. Kadangi Pasauliniame migracijos susitarime nustatyti žemesni darbuotojų apsaugos standartai nei galiojančiose tarptautinėse teisės normose, kyla didelis pavojus, kad egzistuos dviejų lygių migracijos politikos sistema, kuri galimai veiks lygiagrečiai su dviejų lygių darbo rinkomis.

Be to, kad buvo apribotas TDO standartų taikymas, galutiniame susitarimo tekste atsisakyta ir migrantams teikiamų pagrindinių paslaugų, kurios buvo parengtos per derybas, sąrašo, taip paliekant galimybę nesąžiningiems darbdaviams juos išnaudoti.

„Pasaulinio susitarimo rezultatas rodo, kad darbuotojams migrantams gali būti uždrausta naudotis svarbiomis viešosiomis paslaugomis ir darbo teisėsaugos mechanizmais. Susitarimas yra žemiau bet kokių daugiašalių įsipareigojimų, kurių vyriausybės turi laikytis pagal tarptautinę teisę, ir sunku suvokti, kaip gruodžio mėn. Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja galėtų su tokiu jo turiniu sutikti. Tokią politiką skatina kraštutinių rasistinių elementų perkėlimas į bendrąją politikos sistemą, užmirštant tai, jog migrantų darbas buvo gyvybiškai svarbus kuriant daugumą sėkmingiausių pasaulio ekonomikų.“, – nuogąstauja Sh. Burrow.

„Dėkojame toms vyriausybėms, kurios laikėsi požiūrio, kad visų darbuotojų teisės turi būti apsaugotos, nepaisant jų tautybės ir statuso. Norime pabrėžti, kad, mes, profesinės sąjungos, esame atviri migrantams ir pabėgėliams mūsų darbo vietose, bendruomenėse ir kultūriniame gyvenime.“, – priduria ITUC lyderė. 

Parengta pagal ituc-csi.org informaciją