Pereiti prie turinio

Profesinės sąjungos ir menstruacijoms palankaus požiūrio integravimas darbo vietoje

Dalintis:

Iliustracija: fox59.com

Klausimai, susiję su menstruacijomis, vis dar neįtraukti į profesinių sąjungų darbotvarkes, ir tai turime keisti – įsitikinusios Klara Rydström ir Rebecka Hallencreutz, nuo 2013 m. Švedijoje veikiančios ne pelno organizacijos MENSEN, skirtos keisti visuomenės požiūrį į menstruacijas, atstovės. Mat tyrimai atskleidžia, kad įvairiose situacijose menstruacijas supa tabu, mitai ir neigiamas nusistatymas, ir tai reiškiasi skirtinguose visuomenės lygmenyse, įskaitant ir darbo aplinką. Visgi kai kurios profesinės sąjungos jau imasi rimtai keisti šią situaciją.

Tabu ir mitai

Nors menstruacijos – natūralus fiziologinis procesas, tačiau daugelis moterų menstruacijų metu gali patirti simptomus, kurie tiesiogiai turi įtakos jų darbo rezultatams – lygiai taip pat, kaip ir darbuotojai, kenčiantys nuo nemigos, migrenos, nerimo sindromo, kt. Tačiau  problema darbo vietoje yra ne pats mėnesinių ciklas, o darbo aplinka ir jos poveikis dirbančių moterų sveikatai bei gerovei.

Švedijos statybos darbuotojų profesinė sąjunga ir Švedijos elektrikų profesinės sąjungos moterų skyrius jau atkreipė dėmesį į vonios kambarių darbo vietose problemą. Galima tik įsivaizduoti, kaip jaučiasi statybose dirbanti moteris, menstruacijų metu norinti išspręsti savo higienos klausimus, jeigu statybvietėje nėra net kilnojamojo tualeto. Deja, tokių atvejų, vis dar pasitaiko.

“Bendras požiūris į menstruacijas, žinių trūkumas, ribojantys tabu bei normos pasireiškia tuo, jog moterims šiuo jautriu laikotarpiu nesukuriamos tinkamos darbo sąlygos. Todėl paskatinome darbdavius ​​atkreipti didesnį dėmesį į šį klausimą”, – teigia MENSEN atstovės ir priduria, kad po atlikto tyrimo paaiškėjo, jog kiekvienas sektorius ir kiekviena darbo vieta yra skirtingi, todėl sprendžiant darbo vietų pritaikymą moterims būtina atsižvelgti į kontekstą ir veiklos pobūdį.

 

Nepatenkinamos sąlygos 

Švedijos profesinės sąjungos atkreipia dėmesį, kad vonios kambarių trūkumas yra daugelio statybų sektoriaus darbo vietų realybė. Kai kur vonios kambarys yra, tačiau jame nėra tekančio vandens. Visgi tai ne tik praktinis klausimas, turintis įtakos atskiroms darbuotojoms – reikalingas supratimas, kad tokios, atrodo, nereikšmingos kliūtys darbo vietoje ilgainiui turės įtakos visuomenės sveikatai. Šioje situacijoje taip pat įžvelgiama ir lyčių lygybės problema:  gal tai viena iš priežasčių, kodėl statybų sektoriuje vis dar vyrauja vyrai?

“2019 m., MENSEN įgyvendinto projekto pradžioje mes manėme, kad vienas iš būdų spręsti menstruacijų klausimą darbo vietoje gali būti įmonės politika, leidžianti moterims menstruacijų metu likti namuose, jeigu šis procesas joms sukelia didesnių sunkumų. Vis dėlto tyrėjai atkreipia dėmesį, kad tokia politika gali suformuoti dar didesnę moterų atskirtį ir stigmą. Taigi, veikiau reikalingas holistinis ir žiniomis pagrįstas požiūris.”, – pažymi K. Rydström ir R. Hallencreutz.

 

Klausimo apie menstruacijas integravimas darbo vietose

Iš tiesų žinios apie moterų ciklą atlieka svarbiausią vaidmenį, ir politiniai sprendimai nėra atsakas į menstruacijų klausimą: menstruacijos turi būti tapti įprastu įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos strategijų aspektu. Švedijoje, kur darbdaviai turi prievolę imtis prevencinių kovos su diskriminacija veiksmų, menstruacijų klausimo integravimas taip pat laikomas kovos su diskriminacija darbo vietoje dalimi.

Čia profesinės sąjungos vaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį. Tai yra atviras kvietimas Europos profesinėms sąjungoms ne tik įtraukti menstruacijas į savo darbotvarkę, bet ir kasdienę veiklą. Tokiu būdu jos padėtų užtikrinti, kad moterų poreikiai menstruacijų metu taptų ne teoriniais samprotavimais, bet įgyvendinami realiai ir pasitelkiant praktines žinias.

Nacionaliniu lygmeniu profesinės sąjungos turėtų užtikrinti, kad darbdaviai įgytų žinių apie tai, kaip darbo aplinka gali neigiamai paveikti moterų gerovę, jeigu ji nepritaikyta jų poreikiams. Pavyzdžiui, menstruacijų klausimas galėtų būti integruotas į profesinių sąjungų mokymus bei informacinę medžiagą, skirtą nariams, tokiu būdu skleidžiant žinias įmonių darbuotojų saugos ir sveikatos atstovams. O kolektyvinių derybų metu platesnis supratimas apie menstruacinį ciklą pagrįstų poziciją apie vonios kambarių poreikį, taip pat sąžiningas darbo valandas ir poilsio laiką bei galimybę darbuotojoms patenkinti savo higienos poreikius. 

Menstruacijos yra akivaizdžiai su darbu susijusi tema, ir atsižvelgiant į moterų padėtį Europos darbo rinkoje tinkamų higienos sąlygų sudarymas ir integracinio bei sąžiningo socialinio klimato skatinimas darbe turėtų būti svarbūs visiems, kurie siekia lyčių lygybės. Menstruacijų integravimas į profesinių sąjungų darbotvarkę ir menstruacijų poreikių tenkinimas tikrai prisidėtų prie lyčių lygybės gerinimo darbo rinkoje.

Plačiau apie organizacijos MENSEN veiklą

2019 m. organizacija MENSEN gavo finansinę paramą iš Švedijos lyčių lygybės agentūros, kad sukurtų švietimo koncepciją, skirtą menstruacijų klausimui darbe ir kasdieniame gyvenime. Tai žiniomis pagrįsta koncepcija, kurioje darbdaviams ir darbuotojams suteikiama informacija apie menstruacijas ir moterų sveikatą, įskaitant fiziologiją ir anatomiją bei sociologines perspektyvas. Taip pat šioje programoje numatytas ir menstruacijoms palankaus proceso integravimas įmonėse.

Projektas įgyvendinamas bendradarbiaujant su futbolo technologijų gamintoja „Forza Football“,  kosmetikos kompanija „The Body Shop“ ir Švedijos profesinėmis sąjungomis.

 

Parengta pagal socialeurope.eu informaciją