Pereiti prie turinio

Profesinės sąjungos: CETA susitarimas kelia grėsmę darbuotojų teisėms ir saugumui bei prasilenkia su demokratijos principais

Dalintis:

Sausio 19 d. Lietuvos profesinės sąjungos, tarp jų ir Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija, kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį bei Lietuvos europarlamentarus su raginimu nepritarti Kanados ir Europos Sąjungos bei jos valstybių narių išsamiam ekonomikos ir prekybos susitarimui (angl. santr. CETA).

Šalies profesinės sąjungos, kaip ir Europos bei Kanados darbuotojams atstovaujančios visuomeninės organizacijos ir institucijos, reiškia didelį susirūpinimą dėl CETA, „nes jame nėra numatyti viešųjų paslaugų (sveikatos apsaugos, socialinių paslaugų, vandens, šilumos, elektros tiekimo ir pan.) apsaugos mechanizmai: CETA priede, skirtame nacionalinėms išlygoms, tarp Lietuvoje numatytų taikyti išlygų šių gyvybiškai svarbiausių sričių.

Tuo tarpu Suomija jau yra numačiusi taikyti išlygas švietimui, sveikatos priežiūrai, vaistinių preparatų platinimui, elektros tinklams, karšto vandens skirstymui, dujoms, elektroninės atpažinties paslaugoms, žvejybai, geležinkeliams, draudimo paslaugoms ir kt. 

Pasak kreipimosi iniciatorių, ypač didelį nerimą kelia aiškus neatitikimas tarp investuotojams numatyto apsaugos lygio ir darbuotojų interesų bei teisių, taip pat valstybių narių teisėkūros galių ribojimas verslo korporacijų naudai: CETA numatyta Investicinių teismų sistema (angl. Investment Court System) sudarytų galimybes stambioms korporacijoms teikti milijoninius ieškinius valstybėms narėms, jeigu šių įstatymuose įžvelgtų trukdžių savo veiklai. 

Be to, šio susitarimo ratifikavimo procesas prasilenkia su demokratiniais sprendimų priėmimo principais: diskusijos dėl CETA nuostatų dažnai vyksta „už uždarų durų“, visuomenei pateikiama tik pozityvioji šio susitarimo pusė, tačiau nėra viešinamos galimos grėsmės tiek Europos valstybėms narėms, tiek Kanadai. 

Primename, kad protestų bangą sukėlęs, Europos ir Kanados profesinių sąjungų bei visuomeninių organizacijų kritikuojamas CETA susitarimas sparčiai skinasi kelią Europos Parlamente: balsavimas dėl jo ratifikavimo  numatytas jau vasario viduryje. Po to CETA susitarimui dar turės pritarti nacionaliniai valstybių narių parlamentai.

Europos Parlamento Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komiteto pranešėjo parengta labai kritiška nuomonė apie CETA paskutinę minutę buvo perredaguota į teigiamą. Tačiau Užimtumo ir socialinių reikalų komitetas vieningai pritarė tam, kad CETA kelia grėsmes socialinei apsaugai, darbuotojų teisėms ir garantijos, jų saugumui. Komiteto išvadose pabrėžiama, kad dėl CETA prognozuojamas 204 000 darbo vietų praradimas visoje Europos Sąjungoje, ilgalaikio nedarbo ir socialinės nelygybės didėjimas, socialinės struktūros ir sektorių, mažų ir vidutinių  įmonių veiklos sutrikdymas. 

Daugiau nei 500 visuomeninių organizacijų vienijantis aljansas Stop TTIP and CETA sausio 21 d. paskelbė Europos decentralizuoto veiksmo prieš CETA diena. Vilniuje, prie Europos namų (Gedimino pr. 16/Vilniaus g.), 14 val. taip pat vyks akcija „Ate, teta Ceta!“

 

Taip pat vis dar galima paraginti Lietuvoje rinktus EP narius balsuoti prieš CETA. Jau 128 europarlamentarai pažadėjo tai padaryti, tarp jų – ir latvis Andrejs Mamikins. 

Daugiau apie labiausiai ginčijamus CETA aspektus ir sausio 21 d. akciją Vilniuje:

https://www.facebook.com/events/250812498665298/

 

Straipsnyje panaudota interneto svetainės lprofsajungos.lt informacija