Pereiti prie turinio

Pramonės profesinės sąjungos palaiko demokratinius Baltarusijos visuomenės siekius

Dalintis:

Nuotraukoje: protestuojantys Baltarusijos gamyklų darbuotojai, šaltinis – trendsmap.com

Pasaulinė pramonės profesinė sąjunga (IndustriALL Global Union) ir Europos pramonės profesinė sąjunga (IndustriAll European trade union) reiškia pasipiktinimą ir protestą dėl žiauraus smurto, persekiojimo ir areštų, nukreiptų prieš Baltarusijos žmones, taikiai protestuojančius prieš rugpjūčio 9 d. Prezidento rinkimų rezultatus.

Remiantis pranešimais, šimtai žmonių buvo sulaikyti ir smarkiai sumušti, įskaitant profesinių sąjungų vadovus, kurie taikiai dalyvavo rinkimuose, kaip nepriklausomi stebėtojai.

Profesinių sąjungų duomenimis, buvo areštuoti buvęs Baltarusijos nepriklausomos profesinės sąjungos (BNP) prezidentas Nikalajus Ziminas ir mažiausiai trys kiti aktyvistai. N. Ziminas buvo nuteistas 25 paroms arešto, kai dalyvavo taikiuose protestuose Soligorsko mieste. Jo kolega Maksimas Sereda buvo nuteistas 12 dienų arešto. Žurnalistas ir Laisvosios metalo darbuotojų profesinės sąjungos (SPM) aktyvistas Janas Romanas buvo žiauriai sumuštas ir sulaikytas policijos nuovadoje po to, kai nuvyko pasidomėti anksčiau suimtų kolegų likimais.

Per daugiau nei 25 antidemokratinio, autoritarinio valdymo metus profesinių sąjungų judėjimas patyrė represinį valdymą ir ekonominį nuosmukį, lydimą politinių oponentų ir represijų prieš nepriklausomas profesines sąjungas bei jų lyderius. Pastaruoju metu dėl režimo negebėjimo suvaldyti COVID-19 krizės kilo dar viena teisingumo krizė, kurios kulminacija tapo apgaulingų rezultatų paskelbimas po paskutinių rinkimų. A. Lukašenka buvo paskelbtas nugalėtoju, nepaisant įrodymų, kad daugumos pasirinkimas buvo visiškai priešingas. Tai buvo paskutinis lašas, sukėlęs protestus visoje Baltarusijoje reikalaujant pakartoti rinkimus.

Pasaulinio profesinių sąjungų judėjimo požiūriu, Baltarusija turi blogą reputaciją dėl nuolatinio sistemingo asociacijų laisvės ir pagrindinių darbuotojų teisių pažeidimų. Tai apima ir privalomų terminuotų sutarčių įvedimą siekiant įbauginti darbuotojus, pagrindinių laisvių paneigimą ir nepriklausomų bei laisvų pilietinės visuomenės institucijų ir profesinių sąjungų slopinimą. Pasaulinė ir Europos pramonės profesinės sąjungos kartu reiškia savo solidarumą ir užuojautą Baltarusijos žmonėms, pilietinei visuomenei ir profesinėms sąjungoms. Abi organizacijos palaiko visuotinius demokratijos principus, įskaitant asociacijų laisvę, žodžio laisvę ir laisvę gauti informaciją, kaip pagrindines demokratinės visuomenės prielaidas.

„Tokių ekstremalių priemonių, kaip svaiginančios granatos, ašarinės dujos, guminės kulkos ir kita karinė įranga, panaudojimas kovojant su taikiais protestais yra nepriimtinas, ir tai tik dar labiau didina įtampą šalyje. Todėl profesinės sąjungos ragina Baltarusijos vyriausybę nedelsiant sustabdyti smurtą, persekiojimus ir areštus bei paleisti visus įkalintus profesinių sąjungų vadovus, aktyvistus ir pilietinės visuomenės atstovus.

Baltarusijos vyriausybė turi užmegzti konstruktyvų dialogą su pilietinės visuomenės atstovais ir surengti skaidrius rinkimus, kuriuose galėtų laisvai dalyvauti nepriklausomi stebėtojai ir žurnalistai. Kartu raginame tarptautinę bendruomenę, ypač Europos Sąjungą, naudoti visas būtinas priemones sustabdyti antidemokratinius ir smurtinius Baltarusijos vyriausybės veiksmus ir peržiūrėti dabartinius politinius ir ekonominius santykius su Baltarusija“ , – raginama rašte.

Pažymėtina, kad, kartu su tūkstantinėmis miniomis ir nepriklausomomis profesinėmis sąjungomis priešakyje, Minske bei kituose šalies regionuose dėl nesąžiningų rinkimų protestuoja ir `Baltarusijos pramonės bendrovių darbuotojai.

Į gatves išėjo Baltarusijos metalurgijos fabriko, sunkiosios kelių technikos gamykloje „BelAZ“, Baltarusijos chemijos pramonės gamyklos „Grodno Azot“ padalinys, dirbtinio pluošto gamykla „SvetlogorskKhimvolokno“, Salihorsko kalnakasiai.

Primename, kad Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija yra IndustriAll European trade union narė ir palaiko demokratinius Baltarusijos profesinių sąjungų bei visų piliečių siekius.

Parengta pagal industriall-europe.eu informaciją, straipsnyje naudota vz.lt informacija