Pereiti prie turinio

Po Lietuvą keliauja Asociacija „LPSK jaunimas”

Dalintis:

Tomas Jakutavičius – Asociacijos „LPSK jaunimas“ pirmininkas, profsąjunginę karjerą pradėjęs Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijoje. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) jaunimo sekcijos vadovui – 24-eri, jis dirba AB „Eso“ energetikos sektoriuje.

Pastaruoju metu Tomas daug važinėja po Lietuvą, susitinka su jaunais žmonėmis ir skleidžia profsąjungų idėjas.

Pasidomėjome, kokie Tomo įspūdžiai iš susitikimų, kuo gyvena Lietuvos jaunimas ir ką jis žino apie profesines sąjungas.

Papasakokite apie save: kur ir ko mokėtės, koks dabar Jūsų darbas, kaip susidūrėte su profesinių sąjungų veikla ir kas paskatino „užsikabinti“?

Esu baigęs Kauno kolegiją ir įgijęs vadybos bakalauro laipsnį, tačiau ne viena dešimtis nacionalinių bei tarptautinių mokymų, pradedant nuo viešojo kalbėjimo ir organizavimo, baigiant kolektyvinėmis derybomis, suteikė visokeriopos patirties.

„Užsikabinti“ paskatino Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija. Jos atstovai pirmieji, kurie atkreipė į mane dėmesį ir pradėjo investuoti kaip į jauną lyderį. Pirmi mokymai Europoje ir paspirtis iš jų pusės mane atvedė iki LPSK jaunimo sektoriaus ataskaitinės rinkiminės konferencijos, o toliau, manau, minėti įvykių neverta (šypsosi). 

Važinėjate po Lietuvą ir susitinkate su moksleiviais, studentais, pasakojate jiems apie profsąjungas, darbuotojų teises. Kokie įspūdžiai? Ar sunku surinkti auditoriją? Kas labiausiai domina jaunimą, koks jų požiūris į profsąjungų judėjimą? 

Iš pradžių – įspūdžiai, vienu žodžiu: nerealu! Didelė dozė energijos, motyvacijos, kuri padeda judėti pirmyn matant akis jaunuolių, kurie nori žinoti dar ir dar.
Renkant auditoriją būna visaip. Yra buvę situacijų, kai net nekilo klausimų: ir mus priimti norėjo, ir labai šiltai sutiko, tačiau teko susidurti ir su situacijomis, kai buvo klausiama: „Kiek tai kainuos? Nemokamai? Na, vadinasi, prastą kokybę siūlote“ ir pan.

Negalime daryti įtakos nesuprantantiems, tačiau stengiamės paaiškinti, kodėl būsimiems darbuotojams svarbu išmanyti darbo rinkos niuansus.

Pirmieji rezultatai išties džiugina, o, patyrę nesėkmę, nesustojame ir ieškome naujų priėjimo būdų, laukiame pasiūlymų, idėjų, nė vienos neatmetame neapmąstę. 

Ką jaunimas mano apie profesines sąjungas? Visiškai nieko! Galiu teigti, jog tik vienas iš šimto sako, kad yra girdėjęs apie profesines sąjungas. Ir tai tik todėl, kad jo vienas iš tėvų jai priklauso. 

Kokias matote profsąjungų nepopuliarumo priežastis?

Profesinių sąjungų veiklos suvokimas yra gan ribotas ir pasenęs. Iš dalies esame patys kalti. Nėra fiksuota duomenų apie profesinių sąjungų išėjimą į visuomenę ir pasakojimą apie savo veiklą. Jaunimas informacijos apie mus neieško, tad ją pakeičia neteisinga ar nepatraukli informacija.

Šiuo metu taisome padėtį, bendraujame su jaunimu ir stengiamės paneigti visuomenėje susiformavusius mitus. Pirmasis postūmis buvo paroda „Studijos 2017“, toliau dalyvavome Kauno technikos kolegijos „Karjeros dienose“. Šiuo metu mūsų aplankytų kolegijų bei profesinių mokyklų sąrašas sparčiai artėja prie dviženklio skaičiaus. 

Kaip pats jaučiatės būdamas profsąjunginio judėjimo dalimi? Ar pavyksta realizuoti viską, ką sumanote? Ar sulaukiate pagalbos iš vyresnių kolegų? 

Jausmas – puikus, nėra tokių žodžių išreikšti emocijoms. Būnant asociacijos „LPSK jaunimas“ pirmininku ir turint tokią šaunią komandą galima nuveikti labai daug. Gimus idėjoms visada strateguojame ir mąstome, kiek tai verta ir naudinga LPSK. Jei iš viso to yra nauda, darome viską, kad tai būtų įgyvendinta.

Mano paties pareiga (dažniausiai) – idėjų pristatymas, o komandoje jas gryniname ir sustatome viską į vietas. Po to jas pristatau pats. Komanda – nuostabi, puikiai atlieka visus techninius darbus ir pasiruošimus, tad pirmininkui lieka tik atstovauti profesinių sąjungų interesams viešai.

Klausiate apie vyresnius kolegas, jų palaikymą. Jis, be abejo, yra. Patyrę LPSK nariai noriai dalinasi savo patirtimi. Kita vertus, jaunimas turi savą požiūrį ir sprendimo būdus, tad diskusijos – neišvengiamos. Bet tokiu būdu yra randamos geriausios išeitys bei sprendimai. 

Kokių dar planų turi „LPSK jaunimas“? 

Mūsų planai paprasti – didinti Lietuvos profesinių sąjungų žinomumą ir formuoti naują – teigiamą įvaizdį, įtraukiant visos Lietuvos jaunimą veikti!

 

Šaltinis: lprofsajungos.lt