Pereiti prie turinio

Perėjimas į naują darbo santykių reglamentavimą

Dalintis:


Liepos 1 d. įsigaliojo naujasis Darbo kodeksas (DK), kuris tiek darbuotojams, tiek darbdaviams kol kas kelia daugiau negu atsakymų. Pasiteiravome didžiausių gamybinio sektoriaus profesinių sąjungų Lietuvoje vadovų, kaip vyksta perėjimas prie naujojo darbo santykių reglamentavimo.

Rūpesčiais pasidalino Achemos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė, Naftininkų profesinės sąjungos pirmininkė Virginija Vilimienė, AB „Utenos trikotažas“ profesinės sąjungos pirmininkė Vilija Berontienė ir AB „Švyturys“ profesinės sąjungos pirmininkas Raimondas Tamošauskas.

Visose įmonėse, kuriose darbuotojai atstovaujami minėtų profsąjungų, yra pasirašytos kolektyvinės sutartys. DK numato, kad galiojančios kolektyvinės sutartys lieka galioti ir toliau, bet ne ilgiau kaip iki 2019 m. sausio 1 d. Profsąjungų vadovų taip pat paklausėme, ką jie mano apie nuostatą dėl kolektyvinės sutarties galiojimo tik profsąjungos nariams.

 

Jonava

Achemos darbuotojų profesinė sąjunga savo Facebook paskyroje liepos 11 d. informavo, kad įsigaliojus naujajam Darbo kodeksui „Achemos“ darbuotojams galios šiuo metu veikianti kolektyvinė sutartis. Vadinasi, tik tai, kas nėra reglamentuota kolektyvinėje sutartyje, bus sprendžiama vadovaujantis naujuoju Darbo kodeksu.

„Su darbdaviu pasirašytas susitarimas, jog nuo liepos 1 d. atostogos nebus perskaičiuotos – jos ir toliau bus teikiamos kalendorinėmis dienomis, kaip ir iki naujojo Darbo kodekso įsigaliojimo. Iki šių metų pabaigos nebus keičiama vidutinio darbo užmokesčio skaičiavimo metodika, todėl darbuotojai nenukentės“, – informuoja profesinė sąjunga. Naująją kolektyvinę sutartį planuojama susiderėti ir pasirašyti vėliausiai iki 2019 m. sausio 1 d., derybos prasidės šių metų rudenį.

Achemos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė portalui lprofsajungos.lt sakė, jog AB „Achema“ neseniai susijungus dviem profsąjungoms narių yra gerokai daugiau nei pusė, todėl darbo taryba čia nebus steigiama. Mat naujasis DK numato, jog virš 20 žmonių turinčios darbovietės, kuriose nėra profsąjungų arba jos nevienija trečdalio darbuotojų, turės būti steigiamos darbo tarybos. Kitose koncerno „Achemos grupė“ įmonėse, kur profsąjunga ne tokia didelė kaip „Achemoje“, anot B. Daškevičienės, bus tariamasi su darbdaviu, kaip toliau vyks socialinis dialogas. Jeigu abiem pusėms patogiau, kad darbuotojams atstovautų ir ne tokia gausi profsąjunga, tai galbūt galima susitarti, kad darbo taryba nebūtų steigiama.

Kalbant apie kolektyvinės sutarties galiojimą tik profsąjungos nariams B. Daškevičienė sako sunkiai įsivaizduojanti šios nuostatos įgyvendinimą. Darbdavys, tikėtina, nebus suinteresuotas skaldyti kolektyvo, o užsispyręs gali ne nariams sudaryti dar palankesnes sąlygas nei numatyta kolektyvinėje sutartyje. „Todėl, greičiausiai, bus ieškoma kompromiso. Galbūt pavyks susitarti, kad sutartis galioja visiems darbuotojams, o profsąjungos nariams numatoma tam tikrų papildomų garantijų“, – svarstė Achemos darbuotojų profesinės sąjungos vadovė Birutė Daškevičienė.

 

Utena

AB „Utenos trikotažas“ profesinės sąjungos pirmininkė Vilija Bierontienė sako, kad dėl atostogų skaičiavimo darbo dienomis trikotažo gamyklos darbuotojams nekyla jokių problemų: „Jokio nukentėjimo toje vietoj nematau – mums yra aiškiau ir teisingiau atostogas skaičiuoti darbo dienomis, nekyla jokių neaiškumų imant atostogas po keletą dienų“.

Jos teigimu, su administracija kol kas jokių ginčų nekyla. „Viršvalandžių dabar pagal naująjį DK gali būti daugiau, bet pas mus didelio spaudimo darbuotojams nėra: kas gali ir nori dirba, kas negali – viršvalandžių neima. Čia labai pasitarnauja tai, kad įmonė turi įdiegusi socialinės atsakomybės standartą. Dėl atleidimų taip pat problemų neturime, niekas darbuotojų neatleidinėja šiaip sau, nes gerų darbuotojų reikia visada“, – dėsto V. Bierontienė.

„Utenos trikotažo“ kolektyvinė sutartis atnaujinta gegužės mėnesį, pasak Vilijos Bierontienės, socialinių garantijų skirsnyje atsirado „pokyčių į gera“. Dėl kolektyvinės sutarties galiojimo tik profsąjungos nariams ji sako turinti nuostatą, kad derantis tik dėl profsąjungos narių darbdavys tikrai mažiau būtų linkęs suteikti papildomų socialinių garantijų, nes tai skaldytų darbuotojus, o tai nėra gerai.

„Kadangi mes, profesinė sąjunga, deramės, keliame klausimus, t.y. dirbame prie kolektyvinės sutarties, esame gavę atskirą socialinį fondą, kurio lėšos naudojamos tik profsąjungos nariams. Tai yra apibrėžta kolektyvinėje sutartyje, o profsąjungos taryboje esame priėmę fondo naudojimo nuostatus. Kai kuriems ir mūsų profsąjungiečiams atrodo, kad būtų gerai, jei kolektyvinė sutartis galiotų tik profsąjungos nariams, bet aš manau, kad tada derybos su vadovais būtų mažiau veiksmingesnės“, – mintimis dalijasi „Utenos trikotažo“ profsąjungos pirmininkė Vilija Bierontienė.


Klaipėda

AB „Švyturys“ profesinės sąjungos, atstovaujančios Klaipėdos alaus daryklos darbuotojams, pirmininkas Raimondas Tamošauskas portalui lprofsajungos.lt sakė, jog įmonės „Švyturys-Utenos alus“ (joje be šios veikia dar viena profsąjunga) kolektyvinė sutartis šiais metasi pratęsta iki 2019 m. balandžio 1 d. „Buvo sutarta liepos mėnesį įvertinti situaciją. Pagal šiandieninį susitarimą kolektyvinėje sutartyje nebus niekas keičiama. Derybos dėl naujos sutarties realiai prasidės 2018 m. pabaigoje“, – teigė pašnekovas.

Jo vadovaujama profsąjunga kol kas dar neturinti pozicijos dėl kolektyvinės sutarties galiojimo išplėtimo visiems darbuotojams: „Žiūrėsime, kokia situacija bus kai praktiškai pajusime visus naujo DK „privalumus“. Šiuo metu vyksta diskusijos dėl įmonės vidinių dokumentų suderinimo su naujuoju Darbo kodeksu“.

„Gamyboje, kur yra mūsų nariai, šiuo metu dirba mažiau nei pusė įmonės darbuotojų, todėl per visą Lietuvą narystė nesiekia trečdalio, – sakė AB „Švyturys“ profesinės sąjungos pirmininkas Raimondas Tamošauskas. – Darbo tarybos steigimo klausimą administracijai pasiūlėme atidėti rudeniui“. 

 

Mažeikiai

Naftininkų profesinės sąjungos pirmininkė Virginija Vilimienė portalui lprofsajungos.lt pasakojo, kad dėl perėjimo prie naujojo Darbo kodekso labai daug susitikimų su personalo specialistais vyko dar iki liepos 1 d. „Aktualiausia tema buvo dėl atostogų suteikimo ir apskaičiavimo tvarkos pamaininiams darbuotojams. Juk kodeksas pradėjo galioti pačiu „karščiausiu“ atostogų metu. Galų gale nusprendėme pasirašyti protokolą, kad vadovaujamasi bus kolektyvinėje sutartyje nustatyta tvarka“, – teigia V. Vilimienė.

Anot jos, AB „ORLEN Lietuva“ administracija labai geranoriškai bendradarbiauja su profsąjunga, derina ir kartu ieško kompromisinių sprendimų, kurie nepablogintų darbuotojų padėties. „Kitas klausimas, kuris mums labai svarbus ir reikia dėl jo susitarti, tai – darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio apskaičiavimas. Kodekse yra pablogintos sąlygos, nes į vidurkį neįskaičiuojamos papildomos išmokos, dėl to, pvz., einant atostogų – atlyginimų vidurkis sumažėtų. Kadangi mūsų kolektyvinėje sutartyje tai nėra aptarta, nes buvo reglamentuota senajame kodekse, todėl iki mėnesio pabaigos mūsų tikslas yra pasirašyti darbuotojams naudingą susitarimą“, – sako Naftininkų profsąjungos vadovė.

Nors būtent Naftininkų profesinė sąjunga pasiūlė Darbo kodekso projektui nuostatą dėl kolektyvinės sutarties galiojimo tik profsąjungos nariams, V. Vilimienė sako jaučianti, kad susitarti bus sudėtinga. „Kadangi nė vienoje ES šalyje nėra tokios praktikos, tai nėra iš kur pasisemti patirties, – rūpesčiais dalijasi ji. – Tačiau tikrai dėsime visas pastangas, ir jau yra parengti kolektyvinės sutarties projektai, kuriuose numatyta, kad kai kurios garantijos galios tik profsąjungos nariams. Derybas tiek pagrindinėje bendrovėje „ORLEN Lietuva“, tiek antrinėje – UAB „EMAS“ pradėsime nuo spalio 1 d.“, – informuoja Naftininkų profesinė sąjungos pirmininkė Virginija Vilimienė.

Darbo tarybų steigimas minėtose įmonėse taip pat negresia.

P.S. Visi kalbinti asmenys yra etatiniai profesinių sąjungų vadovai. 

 

 

Šaltinis: lprofsajungos.lt