Pereiti prie turinio

NPS: artėjame link pirmosios Europos darbo tarybos

Dalintis:

Naftininkų profesinė sąjunga dar žingsniu arčiau bendradarbiavimo Europos darbo taryboje! Kas tai ir kodėl mes siekiame tapti EDT dalimi?

Nors Vakarų ar Šiaurės Europoje Europos darbo tarybos (EDT) skaičiuoja ne vieną tradicijų dešimtmetį, mūsų regione bent kol kas neįsitvirtino (beje, nepaisant panašaus pavadinimo, jos nesusijusios su prastai pagarsėjusiomis Lietuvoje veikiančiomis darbo tarybomis).

Anot tarptautinės duomenų bazės, Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje nėra nė vienos aktyvios EDT būstinės, Lenkijoje – viena. Dėl to dabartiniai mūsų, Naftininkų profesinės sąjungos, ir užsienio kolegų iš „Orlen Energa“ darbai dar įdomesni ir svarbesni! Jau kuris laikas NPS yra įsitraukusi į naujos Europos darbo tarybos kūrimo procesus. Šiuo metu dokumentai dėl steigimo pateikti svarstyti Europos Komisijai. Ją įsteigus, atsivertų visai naujų galimybių bei gerokai sustiprintume darbuotojų poziciją.

Taigi, kas tiksliai yra tos EDT? Tai – dariniai, į kuriuos tarptautinės kompanijos filialai iš ES šalių deleguoja savo atstovus. Čia darbuotojai informuojami ir su jais konsultuojamasi dėl įvairių jų darbą paveiksiančių kompanijos sprendimų. Tai reiškia, kad, turėdami EDT, laiku gautume tikrą informaciją iš centrinės būstinės. Tai suteiktų daugiau stabilumo ir, jei žinios būtų blogos, būtų daugiau laiko pasiruošti ir sušvelninti neigiamas pasekmes. Juk geriausia kalbėtis su sprendimų priėmėjais, o ne per tarpininkus. Tai galioja ir darbuotojams, ir pačiai centrinei vadovybei.

Be to, nors tinkamas darbuotojų informavimas ir konsultavimas Europoje turėtų būti užtikrinti tarptautinės teisės, ne visose šalyse tai realiai veikia. Dėl to EDT dažnai padeda užpildyti tokias spragas.

Kokią naudą atneštų EDT?

Nors viena svarbiausių EDT funkcijų – informavimas ir konsultavimasis, tai toli gražu ne viskas.

EDT savo kilme yra tarptautinis darinys. Vien jau jai įkurti reikia bent dviejų įmonės filialų iš skirtingų šalių iniciatyvos. Gera žinia – dabar jau esame trys. Taigi, jei viskas klosis gerai, tai ne tik leis mums, skirtingų valstybių darbuotojams, įgauti daugiau įtakos įmonės valdyme, bet ir atvers naujų galimybių.

Tarptautiniai kontaktai įgalina dalintis informacija dėl įvairių teisinių ar organizacinių aspektų įmonėse, mokytis vieniems iš kitų patirties. O tai gali stipriai pagreitinti konkrečių vietinių problemų sprendimą. Pavyzdžiui, žinant dėl kokių naudų susitarta kitų šalių kolegų kolektyvinėse sutartyse, lengviau planuoti savus derybinius pasiūlymus bei pasirengti argumentus. Paprastai vienai profesinei sąjungai ką nors pasiekus vienoje iš dukterinių įmonių, kitoms būna lengviau bandant tai pakartoti.

Kitas svarbus tokio tarptautinio bendradarbiavimo pliusas yra tas, kad kur kas lengviau koordinuoti bendrus veiksmus ir daryti didesnį poveikį vadovams. Tai galioja ir įgyvendinant kokią nors kampaniją, ir rengiant protestus. Visų tarptautinės kompanijos filialų darbuotojų vieninga pozicija siunčia kur kas stipresnę žinutę nei kurio nors vieno. Šitaip lengviau pagerinti darbo standartus.

Be to, Europos darbo tarybos rėmuose prasidėjęs bendradarbiavimas neturi apsiriboti vien tuo. NPS sieks, kad šie ryšiai išaugtų į kur kas platesnį tarptautinį bendradarbiavimą ir draugystę su kitų šalių darbuotojų atstovais. Pavyzdžiui, galbūt netolimoje ateityje galėsime organizuoti bendrus mokymus, rengti studijų vizitus, dalyvauti projektuose ar rengti bendras pozicijas dėl mūsų sektoriaus situacijos bei kita.

Nors mums, kaip darbuotojų atstovams, labiausiai rūpi, kuo EDT naudinga darbuotojams, naudos gauna ir darbdaviai. Vien jau tai, kad jie tiesiai, o ne per dukterinių įmonių vadovybę gauna informaciją apie situaciją skirtingose kompanijose, gali padėti priimti kur kas geriau pagrįstus sprendimus. Be to, per Europos darbo tarybų delegatų tiesioginį informavimą jie gali būti tikri, kad reikiama informacija pasieks kiekvienos šalies darbuotojus.

Toks paprastas dalykas kaip darbdavių ir darbuotojų dialogas padeda mažinti įtampas bei galimą nepasitenkinimą; pasitikrinti, kaip į vienokius ar kitokius sprendimus reaguotų darbuotojai; greitai išgirsti jų konsoliduotą nuomonę bei reikalavimus. Tai pagreitina procesus ir didina abiejų pusių pasitikėjimą (vadinasi, ir darbuotojų lojalumą darbovietei!). Tai naudinga produktyvumui bei bendriems rezultatams. Taip pat nereikia pamiršti, kad pažangioms įmonėms – ypač Skandinavijoje ar Vakarų Europos šalyse – rūpi jų reputacija ir tai, kad jos būtų laikomos socialiai atsakingomis. Dėl to Europos darbo tarybos įsteigimas ir socialinis dialogas pagerina jų įvaizdį.

Džiugu, kad Naftininkų profesinė sąjunga stiprėja ir geba priimti naujus iššūkius. Mums tai visiškai nauja, bet žingsnis po žingsnio judame į priekį: Europos darbo tarybos įsteigimas būtų svarbus NPS pasiekimas ir sustiprintų atstovavimą darbuotojams.

Naftininkų profesinės sąjungos pirmininkė Sonata Samoškienė