Pereiti prie turinio

„Nieko dėl mūsų be mūsų”: pramonės darbuotojų manifestas dėl teisingo perėjimo

Dalintis:

Gegužės 17-18 dienomis vyko konferencija, kurioje kalbėta apie teisingą perėjimą prie „žaliosios” pramonės. Renginys vyko hibridiniu formatu, jame dalyvavo atstovai iš visos Europos gamybos, kalnakasybos ir energetikos profesinių sąjungų bei garbūs pranešėjai iš universitetų, Europos Komisijos, Europos parlamento, įvairių komitetų,darbdavių organizacijų,kt.

Konferencijoje buvo diskutuojama dėl Europos pramonės profesinės sąjungos (IndustriAll Europe) Teisingo perėjimo manifesto (Just Transition Manifesto), kuris oficialiai paskelbtas gegužės 18 d.

Manifestas yra pramonės darbuotojų raginimas politikos formuotojams visoje Europoje užtikrinti perėjimą prie ekologiškos, VISŲ darbuotojų atžvilgiu sąžiningos ekonomikos, kuri ne griauna, o išsaugo ir kuria kokybiškas darbo vietas. Siekiama, kad perėjimas būtų skaidrus, o dėl visų procesų būtų deramasi su darbuotojais ir juos atstovaujančiomis organizacijomis, per jų aktyvų įtraukimą į visus teisingo perėjimo prie žaliojo kurso įgyvendinimo etapus, apimant veiksmingą politikos planavimą, skatinant ir stiprinant darbuotojų teises,socialinį dialogą bei teisingą lėšų paskirstymą. 

Teisingo perėjimo manifesto šūkis yra „Nieko dėl mūsų be mūsų” siekiant atkreipti dėmesį į darbuotojų balsą. Jame iškeliami 5 pagrindiniai ramsčiai:

1. Pramonės politika, atitinkanti ambicingus klimato tikslus ir geros kokybės darbo vietas.

2. Pakankami ištekliai perėjimui finansuoti.

3. Stipresnės kolektyvinės derybos ir socialinis dialogas siekiant derėtis dėl perėjimo.

4. Darbuotojų teisių ir įmonių pareigų priemonių rinkinys, leidžiantis numatyti ir formuoti pokyčius.

5. Naujų įgūdžių poreikių tenkinimas ir kiekvieno darbuotojo teisė į kokybišką mokymą bei mokymąsi visą gyvenimą. 

IndustriAll Europe prezidentasMichaelas Vassiliadis sakė, kad šiuo metu profesinės sąjungos neša dvigubą atsakomybę: jos turi remti darbuotojus teisingo perėjimo procese ir tuo pat metu skatinti naujoviškus kovos su klimato kaita procesus. Anot jo, dabartinis karas Ukrainoje, sankcijos Rusijai ir dėl to vysktantys geopolitiniai procesai neturi nustumti į antrąjį planą klimato kaitos sprendimų bei darbuotojų teisių.   

Tuo metu IndustriAll Europe generalinis sekretorius Luc Triangle pažymėjo, kad Manifestas skelbiamas kaip atsakas į šiandieninę realybę, kurioje profesinių sąjungų raginimai atsižvelgti į socialinį pramonės pertvarkos aspektą buvo ignoruojami, o profesinės sąjungos beveik nebuvo įtraukiamos į žaliojo kurso formavimo tikslus bei gaires.  

„Esame labai susirūpinę dėl to, kad politinius sprendimus priimantys asmenys nepripažįsta, jog svarbu įsiklausyti, kalbėtis ir planuoti kartu su tiesiogiai pokyčių veikiamais darbuotojais ir jų profesinėmis sąjungomis.

Vyksta dramatiški pokyčiai, ir didžiausią spaudimą patiria būtent darbuotojai. Todėl jiems reikalinga ne kiek skambi retorika, kiek teisiniai sprendimai, kurie garantuotų tinkamas darbo vietas ateityje ir perspektyvą visiems regionams”, – sakė jis.

Renginio diskusijos dalyvė, Teisingo perėjimo centro direktorė Samantha Smith, pažymėjo, kad Europos šalys galėtų pasekti JAV pavyzdžiu, ir lėšas iš fondų (kurie yra surinkti iš piliečių pinigų) skirti toms įmonėms, kurios turi kolektyvines sutartis, o jų tiekimo grandinės yra JAV, tokiu būdu palaikant ir darbuotojus, ir vietos gamintojus.  

Visą Teisingo perėjimo manifestą galima perskaityti čia (anglų kalba):

637878839624413859_T manifesto short EN.pdf (industriall-europe.eu)