Pereiti prie turinio

Naujausia ITUC ataskaita apie profesinių sąjungų teises: pažeidimų daugėja, Lietuva – ne išimtis

Dalintis:

Naujausia, 2019 m., Tarptautinės profesinių sąjungų konfederacijos (ITUC) ataskaita apie profesinių sąjungų teises atskleidžia, jog visame pasaulyje darbuotojų situacija blogėja,  o jų teisių pažeidimų daugėja. Duomenys buvo rinkti 145 šalyse.

Atkreiptinas dėmesys į šiuos ataskaitos duomenis apie Europos situaciją:

  • 40 proc. šalių pažeidė darbuotojų ar jų grupių teises steigti profesines sąjungas ar prie jų prisijungti;
  • 68 proc. Europos šalių pažeidė teisę streikuoti;
  • 50% šalių pažeidė kolektyvinių derybų teises.

Europoje padažnėjo išpuolių prieš profesinių sąjungų lyderius   

Daugiausiai aptinkama tokių atvejų, kai darbuotojams nebuvo suteikta teisė steigti profesines sąjungas ar prie jų prisijungti – Europoje tai sudaro beveik pusę visų pažeidimų, ir šis rodiklis kasmet kyla. Apskritai, visame pasaulyje šalių, kuriose pažeista teisė steigti profesines sąjungas ar į jas jungtis, daugėja – per metus šis skaičius pakilo nuo 92 iki 107.

Ataskaitoje pažymima, kad „profesinių sąjungų veiklos sąlygos Europoje per pastaruosius metus pablogėjo dėl padažnėjusių smurtinių išpuolių prieš profesinių sąjungų lyderius ir darbuotojų nuteisimo ar baudimo už dalyvavimą streikuose“.

Dvi Europos šalys – Kazachstanas ir Turkija – yra blogiausių šalių dešimtuke. Taip pat pažymėtina, kad Turkija ir Italija buvo tos šalys, kuriose 2018 metais buvo nužudyti profesinių sąjungų lyderiai: birželio 2 dieną San Kalogero regione, Italijoje, buvo nužudyta 29 metų žemės ūkio darbuotojų profesinių sąjungų lyderė Soumayla Sacko, o lapkričio 13-ąją nušautas Turkijos gumos ir chemijos pramonės darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Abdullah Karacan.

 

Daugėja teisės į streiką ir kolektyvines derybas pažeidimų

Du trečdaliai ištirtų Europos šalių pažeidė darbuotojų teisę streikuoti, o Kroatijoje ir Gruzijoje streikai buvo malšinami vadovaujantis teismo nutartimis.

Taip pat ataskaitoje pabrėžiama, kad „nors Europa tradiciškai laikoma kolektyvinių derybų tradicijų puoselėtoja, tačiau 2018 metais teisė į kolektyvines derybas buvo pažeista Estijos, Nyderlandų, Norvegijos ir Ispanijos įmonėse“.

ITUC nustatė, kad Belgijoje, Prancūzijoje ir Turkijoje policijos pajėgos žiauriai susidorojo su streikuotojais, o protestuojantys darbuotojai buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn ir nuteisti už dalyvavimą streikuose.

O štai Baltarusijos ir Kazachsto valdžia ir toliau palaiko nepriklausomų profesinių sąjungų represijas.

 

Europos viešųjų paslaugų profesinės sąjungos (EPSU) šalys pagal pažeidimų kategorijas:

Darbuotojų teisių garantijų nėra: Baltarusijoje, Graikijoje, Kazachstane, Turkijoje ir Ukrainoje

Sistemingi šių teisių pažeidimai: Bosnijoje ir Hercegovinoje, Šiaurės Makedonijoje, Rumunijoje ir Serbijoje

Nuolatiniai pažeidimai: Albanijoje, Bulgarijoje, Gruzijoje, Vengrijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Ispanijoje ir Jungtinėje Karalystėje.

Pasikartojantys pažeidimai: Belgijoje, Kroatijoje, Čekijoje, Estijoje, Prancūzijoje, Izraelyje, Latvijoje, Lietuvoje, Moldovoje, Juodkalnijoje, Portugalijoje ir Šveicarijoje.

Atsitiktiniai pažeidimai: Austrijoje, Danijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Islandijoje, Airijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Slovakijoje ir Švedijoje.

 

Plačiau apie ITUC ataskaitą ir pasaulinį profesinių sąjungų teisių indeksą čia:

https://www.ituc-csi.org/rights-index-2019

 

Pagal epsu.org informaciją parengė Jūratė Jasiūnienė