Pereiti prie turinio

Minint Tarptautinę viešųjų paslaugų dieną – apie būtinybę perskirstyti mokesčius

Dalintis:

Birželio 23 d., minima Tarptautinė viešųjų paslaugų diena.

Šiemet profesinės sąjungos, minint šią dieną, pažymi būtinybę pertvarkyti mokesčių sistemas taip, jog turtingiausieji būtų apmokestinti labiau, tas lėšas nukreipiant į viešąjį sektorių ir kovą su visus mus liečiančia klimato kaita.

Iki šiol žmoniją krėtusios krizės parodė, kad tik į žmogų ir viešąjį gėrį/viešąsias paslaugas orientuotas požiūris gali padėti suvaldyti sukrėtimus. Tinkamai finansuojamos kokybiškos viešosios paslaugos yra raktas į visiems geresnį pasaulį.

Visgi, nerimą kelią tai, jog daugelis Europos lyderių pritaria aktyvesniam privataus kapitalo (verslo) vaidmeniui teikiant viešąsias paslaugas. O tai reiškia, kad turėtume vis mažiau valstybės biudžeto lėšomis finansuojamų būtinųjų paslaugų.

Tarptautinė viešųjų paslaugų profesinė sąjunga (PSI) pažymi: apskaičiavimai rodo, kad stambųjį kapitalą apmokestinus papildomai 2%, tai į biudžetą atneštų apie 2,5 trilijono JAV dolerių per metus. Tuo metu, metiniai išmetamųjų teršalų mažinimo ir prisitaikymo finansavimo kaštai iki 2050 m. sudarys apie 3,5 trilijono JAV per metus. Vien šis paprastas progresyvusis turtingų asmenų mokestis galėtų sugeneruoti du trečdalius mūsų klimato kaitos suvaldymo išlaidų ir prisidėti prie viešųjų paslaugų kokybės.

Apie tai kalba ir iškilūs ekonomistai.

Šiandien klausiame, ar užteks pasaulio galingųjų valios įgyvendinant būtinus veiksmus?

P. S. Viešoji paslauga – valstybės ar savivaldybių įsteigtų specialių įstaigų bei organizacijų veikla, teikianti gyventojams sveikatos priežiūros, transporto, komunalines, šildymo, elektros, socialines, švietimo, mokslo, kultūros, sporto ir kitas gyventojams svarbias paslaugas. Įstatymų numatytais atvejais bei tvarka viešąsias paslaugas gali teikti ir privatūs asmenys.