Pereiti prie turinio

Apklausa atskleidė, kad COVID-19 karantino metu įmonėms svarbu ne tik išlikti, bet ir užtikrinti darbuotojų saugumą

Dalintis:

Turbūt dar prieš mėnesį negalėjome nė numanyti, kaip visam pasauliui, o taip pat ir Lietuvai smogs viruso COVID-19 sukelta pandemija. Jau dabar galime jausti, kaip stipriai ji palietė visas mūsų gyvenimo sritis. Taip pat ji neišvengiamai turi ir dar kurį laiką turės įtakos ne tik mūsų asmeniniams įpročiams, bet ir darbo santykiams. Todėl turbūt nekyla abejonių, kad dabar svarbiausia yra likti sveikiems bei kiek įmanoma racionaliau ir be didesnių nuostolių suvaldyti rizikas, kurių didžioji dalis tenka įmonėms.

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija (LPPSF) atliko savo narių apklausą siekdama išsiaiškinti, kaip šiuo nelengvu laikotarpiu rūpinamasi darbuotojais – juk nuo to, kaip užtikrinama jų sauga ir garantijos, kaip noriai siekiama bendradarbiauti, priklauso ir  įmonės išlikimas sukrėtimų akivaizdoje. Tai atskleidė įmonių patirtis ankstesnių ekonominių krizių metu.

Mūsų apklausa parodė, kad dauguma darbdavių yra sąmoningi ir susidariusius sunkumus stengiasi išspręsti konsultuodamiesi su darbuotojais ir jų atstovais bei siekia rasti kompromisus. Darbuotojai taip pat supranta, kad ir jie turės vienaip ar kitaip prisidėti prie įmonės išlikimo susiduriant su dabartiniais pandemijos išbandymais. Taigi, dalinamės darbuotojų atstovų įspūdžiais iš kai kurių bendrovių.

Anot UAB „Agrochema“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkės Vitalijos Januškevičienės, darbuotojai, kurie turi galimybę dirbti iš namų (ar turi mažų vaikų), dirba nuotoliniu būdu. Visi darbuotojai ir padaliniai yra aprūpinti visomis apsauginėmis priemonėmis. Yra parengti keli įmonės veiksmų planai. Kol kas jokių pažeidimų, susijusių su darbuotojų socialinėmis garantijomis, nefiksuojama.

„Savaime suprantama, kad šiuo metu visi peržiūrime savo galimas išlaidas ir planuojame kaip jas būtų galima sumažinti, pavyzdžiui (atsisakome nebūtinų veiklų, pirkinių ir t.t.), tačiau tikimės, kad premijos už gerus 2019 metų rezultatus bus išmokėtos“,- sako profesinės sąjungos pirmininkė.  

AB „Detonas“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Kęstutis Markevičius informuoja, kad visi darbuotojai, kurių darbo pobūdis leidžia, pasirašė susitarimą su darbdavio atstovu dėl darbo nuotoliniu būdu. Įmonė turi rankų dezinfekcinio skysčio, daugelis darbininkų turi daugkartinio naudojimo individualius respiratorius. Laimei, šioje įmonėje susirgimų COVID-19 virusu pavyko išvengti.

Elektros gamybos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Tomas Kulevičius pažymi, kad AB „Ignitis gamyba“  laikomasi karantino tvarkos, ir darbuotojai, galintys dirbti iš namų, į darbą neįleidžiami. Tuo metu darbuotojai, negalintys dirbti iš namų, pilnai aprūpinti apsaugos priemonėmis. Nusiskundimų dėl nepakankamos apsaugos iš darbuotojų negauta. „Taip pat įmonėje darbuotojai informuojami apie galimas prastovas (apmokant 50 proc. vidutinio atlygio), arba galimybę gauti nedarbingumą. Beje, darbai organizuojami taip, kad tiesioginio kontakto su žmonėmis būtų išvengta“ ,- sako T. Kulevičius.  

Achemos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė atkreipia dėmesį, kad AB „Achema“ išplatinta daug naujų įsakymų, susijusių su virusu, saugumo priemonėmis, darbo organizavimo pakeitimais, valgyklų ir poliklinikos darbu. Vadovaujantis jais ir bendromis rekomendacijomis, galima maksimaliai sumažinti rizikas ir sušvelninti galimus neigiamus padarinius. Darbuotojams, kurie gali dirbti iš namų, tokios sąlygos yra sudarytos.

„Siūloma atsisakyti visų kelionių, o grįžus iš užsienio – informuoti tiesioginį vadovą ir privalomai 14 dienų izoliuotis bei nedelsiant informuoti apie jų aplinkoje esančius artimus žmones, kuriems pasireiškė peršalimo ligai būdingi simptomai, ar yra sergančių šeimos narių, ar kitų asmenų, gyvenančių kartu. Taip pat siūloma vengti kontaktų, nesibūriuoti, dokumentus ruošti ir derinti elektroniniu būdu“, – pažymi B. Daškevičienė.  

Visuose praėjimuose, pultuose yra dezinfekciniai skysčiai. Šiuo metu laukiama respiratorių siuntos, kad kiekvienam darbuotojui būtų išdalinta bent po vieną vienetą.

„Vadovaudamiesi rekomendacijomis daugiau dirbsime nuotoliniu būdu, Achemos darbuotojų profesinės sąjungos Tarybos posėdį organizuosime telefoninės ir elektroninės apklausos būdu, kiekvienam tarybos nariui balsuojant už kiekvieną punktą atskirai“, – pasikeitimus apibendrina profesinės sąjungos lyderė.

Elektros perdavimo tinklo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Darius Jasiūnas informuoja, kad AB “Litgrid” dauguma biuro darbuotojų (apie 85 proc.) dirba nuotoliniu būdu. Sistemose dar yra nesklandumų, nes ryšio kokybė labai priklauso nuo namų interneto ryšio.

Jau gauta pirmoji dezinfekcinių priemonių ir respiratorių bei pirštinių siunta, o priemonės dalinamos visiems darbuotojams, kurie negali dirbti nuotoliniu būdu, tačiau vis dar ieškoma naujų tiekėjų, nes atrodo, kad karantinas tęsis ilgiau nei manyta.

Dispečeriai dirba įprastu režimu, tačiau sistemos valdymo dispečeriai suskirstyti į dvi grupes ir dirba iš skirtingų valdymo centrų. Šioje įmonėje sergančių COVID-19 nėra, 4 darbuotojai šiuo metu yra karantinuojami.     

„Dirbti namuose nėra lengva, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio, nes šiuo metu dirbama ilgiau nei įprastai, turbūt dėl esamos ekstremalios situacijos. Be to, sunku „atsijungti“ nuo darbo vietos ir atsiriboti, nelieka ribos, kur namai, kur darbas“, – įspūdžiais dalinasi D. Jasiūnas.

Pasak Naftininkų profesinės sąjungos pirmininkės Sonatos Samoškienės, AB “ORLEN Lietuva” imtasi savalaikių ir griežtų prevencinių priemonių.

“Mes stebime kiekvieną darbdavio iniciatyvą ir pritariame – dabar kaip niekad reikalingas atsakingumas ir sąmoningumas. Mūsų visų ir kiekvieno atskirai. <…> Dabar labai svarbu save saugoti ir nuo kontaktų su žmonėmis, kurie grįžta į Lietuvą. Šiomis dienomis matome, kad valstybė padeda grįžti tautiečiams iš įvairių šalių. Tad nerizikuokime”, – Naftininkų profesinės sąjungos Facebook paskyroje pabrėžia S. Samoškienė.

Anot UAB “Šiaulių energetikos statyba” profesinės sąjungos pirmininko Mariaus Leveikos, įmonėje yra išdėlioti dezinfekcinio purškiamo skysčio buteliukai rankoms dezinfekuoti, gauta kaukių siunta. Darbuotojai, turintys galimybę dirba nuotoliniu būdu, dirba  iš namų. Brigadoms, deja, tai neįmanoma – važiuoja į objektus, dirba.

Pasak jo, didžiausią rūpestį kelia tai, jog darbams būtinų medžiagų tiekimas sulėtėjo, stringa. Dėl šios priežasties ir  dėl riboto tiesioginio kontakto su žmonėmis, darbų tempai lėtėja. Visgi M. Leveika tikisi, kad šios problemos laikinos, ir kad joms spręsti bus surastas tinkamiausias būdas.

Nuoširdžiai dėkojame visiems įmonių darbuotojų atstovams už galimybę „iš pirmų lūpų” išgirsti apie situaciją bendrovėse!     

 

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos informacija