Pereiti prie turinio

LPPSF tarybos posėdyje paliestos svarbiausios darbuotojų atstovavimo aktualijos

Dalintis:

Vasario 18 dieną, nuotolinėmis ryšio priemonėmis, įvyko Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos (LPPSF) tarybos posėdis. Jame buvo apžvelgta LPPSF pastarųjų mėnesių veikla, šių metų veiklos planas, moterų ir jaunimo sektorių, projektinės ir tarptautinės veiklos aktualijos. Taip pat buvo sprendžiami einamieji Federacijos klausimai, tokie kaip tradicinių  renginių organizavimas, biudžetas 2021 metams.

Pasak LPPSF pirmininkės Dalios Jakutavičės, nors prieš metus tradicinius vasaros renginius – jubiliejines pramonės darbuotojų šeimų sporto žaidynes ir įmonių specialistų meistriškumo konkursą – dėl COVID-19 pandemijos teko atidėti, visgi į ateitį žvelgiama optimistiškai ir tikimasi, kad šiemet šiuos renginius bus galimybė suorganizuoti saugiai.

Sporto žaidynės šiemet vyktų birželio 19-20 dienomis, Šventojoje, o meistriškumo konkursas  – rugpjūčio 21-22 dienomis.  

Posėdyje taip pat dalyvavo ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė, kuri atsakė į posėdžio dalyvių klausimus.

Karščiausias diskusijas sukėlė šiuo metu plačiai svarstomas planas, kad atlyginimai būtų mokami tik pavedimu į banko sąskaitą, visiškai atsisakant grynųjų. Šiuo klausimu nuomonės išsiskiria. Labiausiai nuogąstaujama, kad jeigu pereisime prie visiško grynųjų pinigų atsisakymo, tuomet tai dirbantiesiems gali kainuoti, nes bankinės operacijos jau dabar apmokestinamos.

Visgi dauguma diskusijos dalyvių sutiko, jog svarbiausia, kad būtų surastas kompromisinis sprendimas, t.y. remiantis kitų šalių pavyzdžiu reikėtų tartis su bankais, kad jie sudarytų palankias sąlygas kiekvienam dirbančiajam tiek atsiskaityti su kortele, tiek išsigryninti pinigus, taip pat nenustatytų papildomų mokesčių.    

I. Ruginienė pažymėjo, kad šiuo metu stebimas bendras socialinio dialogo ir požiūrio į profesines sąjungas „atšilimas“.  Profesinėmis sąjungomis labiau pasitiki tiek visuomenė, tiek socialiniai partneriai. Dialogas su naująja vyriausybe vyksta, ir kol kas didesnių nesutarimų esminiais darbuotojų atstovavimo klausimais nėra, tačiau kaip bus ateityje, kol kas anksti spręsti.

LPSK vadovė taip pat atkreipė dėmesį, jog atsižvelgiant į kelerių metų įmonių darbo tarybų veiklos praktiką, akivaizdu, kad jos nėra veiksmingos, netgi atvirkščiai – kai kur jos tampa trukdžiu sklandžiai profesinių sąjungų veiklai. Tad šiuo metu bandoma kelti klausimą ir imtis reikiamų sprendimų, kad visas darbuotojų atstovavimo funkcijas, taip pat ir informavimo bei konsultavimo, perimtų profesinė sąjunga.  

Diskusijoje buvo paliesti ir mokesčių, profesinių sąjungų narių persekiojimo (mobingo), bendradarbiavimo su kitais nacionaliniais profesinių sąjungų centrais klausimai.