Pereiti prie turinio

Kovo 8-oji: diena, kai būtina kalbėti apie moterų problemas, tačiau nepamiršti ir pasiekimų

Dalintis:

Šiandien visame pasaulyje minima Tarptautinė moters diena, kuri pradėta švęsti daugiau nei prieš šimtmetį. Šią dieną prisimenami moterų pasiekimai – nuo politinių iki socialinių. Tačiau vis dar yra nerimą keliančių ženklų: šiame technologijų amžiuje, kai žengiame jau per penktosios pramonės revoliucijos slenkstį, vis dar fiksuojamas atotrūkis tarp vyrų ir moterų darbo užmokesčio. Jis Europoje 2019 metais sudarė virš 14 proc., o Lietuvoje siekė 12,4 proc. Taip pat dalis moterų patiria diskriminaciją darbo vietoje, o visuomenę dar kausto stereotipais apipintas mąstymas.

Statistika ir (ne)lygybės tendencijos rodo, kad reikės net 84 metų, kol bus pasiekta moterų ir vyrų pajamų lygybė, taigi beveik dar vieno šimtmečio nelengvų pastangų ir kovos.

Tačiau Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos (LPPSF) pirmininkė Dalia Jakutavičė įžvelgia ir pozityvių pokyčių, kurie galimai paspartins moterų ir vyrų lygių galimybių įgyvendinimą.

„Per pastaruosius dešimtmečius pasiekta nemažai: šiandien moterys beveik visose šalyse turi balso teisę, galimybę dirbti, dalyvauti įvairioje veikloje. Be to, vis daugiau moterų užima vadovaujančias pareigas įmonėse ir organizacijose, yra aktyvios politikės“, – pastebi LPPSF lyderė.

Ji taip pat pažymi, kad Moters dienos išvakarėse Europos Komisija paskelbė Skaidraus darbo užmokesčio direktyvą, kuri, tikėtina, bus dar vienas žingsnis arčiau teisingesnio apmokėjimo moterims už tą patį darbą. Ir nors profesinės sąjungos siūlomoje direktyvoje mato spragų, visgi tai vienas iš kelių mažinti moterų ir vyrų lygių galimybių atotrūkį darbe.

Anot LPPSF pirmininkės, akivaizdu, jog  pandemijos akivaizdoje moterys patiria daugiau sunkumų, nes dirbdamos iš namų jos tuo pat metu turi nešti ir namų buities bei vaikų auklėjimo ar ugdymo krūvį. Per sunkiausias šaliai akimirkas moterys visada demonstravo tvirtybę, rūpestingumą ir ženkliai prisidėdavo prie jų įveikimo.

„Taigi šiandien reikia ir net būtina kalbėti apie esamas problemas, kurias patiria moterys, tačiau tuo pat metu turime ir švęsti svarbius pasiekimus, kurių yra nemažai“, – įsitikinusi D. Jakutavičė.

LPPSF moterų sektoriaus pirmininkė Daiva Skrupskelienė taip pat linki šią dieną į moterų padėtį žvelgti su viltimi ir pozityviai.

„Ši pavasarinė šventė primena, kad mes esame moterys: stiprios ir jautrios, darbščios ir atsakingos, mylinčios ir mylimos. Linkiu visoms moterims būti aktyvioms, siekiančioms savo tikslų asmeniniame bei profesiniame gyvenime, taip pat sveikatos, stiprybės, pasisekimo ir puikios nuotaikos“, – sako moterų atstovė.

Gražios šventės ir saulėtos nuotaikos!