Pereiti prie turinio

Kokių papildomų garantijų turi darbuotojai, sulaukę vyresnio amžiaus?

Dalintis:

Neretai vyresnio amžiaus žmonės baiminasi, kad likus nedaug laiko iki pensinio amžiaus arba vos jo sulaukę bus atleisti iš darbo. Nerimą kelia ir svarstymai, ar užklupus ligai arba neturint jėgų dirbti visu krūviu neteks nutraukti darbo sutarties.

Nerimauti tikrai neverta, sako Valstybinės darbo inspekcijos atstovai.

Naujasis Darbo kodeksas numato tam tikras papildomas garantijas vyresnio amžiaus darbuotojams. Pavyzdžiui, vyresnio amžiaus darbuotojas gali daug paprasčiau nutraukti darbo sutartį – jam tereikia parašyti prašymą ne vėliau kaip prieš penkias darbo dienas, jeigu jis jau pasiekė įstatymų nustatytą senatvės pensijos amžių ir įgijo teisę į visą senatvės pensiją. Darbdavys privalo išmokėti darbuotojui dviejų jo vidutinio darbo užmokesčių dydžio išeitinę išmoką, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – vieno jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką.

Įprastine tvarka, jeigu darbo sutartį nori nutraukti darbdavys, kai nėra darbuotojo kaltės, jis turi įspėti darbuotoją prieš vieną mėnesį. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad įspėjimo terminai dvigubinami darbuotojams, kuriems iki įstatymų nustatyto senatvės pensijos amžiaus likę mažiau kaip penkeri metai, ir trigubinami darbuotojams, kuriems iki įstatymų nustatyto senatvės pensijos amžiaus liko mažiau kaip dveji metai.

Darbdavys privalo suteikti darbuotojui kasmetines atostogas darbuotojo nurodytu laiku, jeigu žmogus serga chroniškomis ligomis, kurių paūmėjimas priklauso nuo atmosferos sąlygų, esant sveikatos priežiūros įstaigos rekomendacijai. Be to, neįgalumą turintis darbuotojas gali pasiimti iki 30 kalendorinių dienų nemokamų atostogų.

Papildomos socialinės garantijos socialiai pažeidžiamoms darbuotojų grupėms yra svarbi tema vykstančiame nuolatiniame socialiniame dialoge tarp darbdavių, profesinių sąjungų ir valstybės.

Jei turite klausimų, kviečiame pasikonsultuoti su Valstybine darbo inspekcija arba įsilieti į socialinį dialogą internete adresu www.socdialogas.lt