Pereiti prie turinio

Kodėl geri darbuotojai palieka sėkmingas įmones?

Dalintis:

Kai prieš keletą metų Tadas paliko gan aukštas pareigas gerai žinomoje ir vertinamoje įmonėje ir išėjo, kaip sakoma, į niekur, daugelis pažįstamų ir verslo partnerių stebėjosi. Ko jam trūko? Kodėl taip netikėtai? Tik keleto artimiausių draugų šis jo sprendimas nenustebino. Jis niekada nesiskundė savo darbu, tačiau jie matė, kaip po truputį blėso jo entuziazmas.

Geri darbuotojai, demonstruojantys įspūdingus rezultatus, ne taip jau retai ima ir palieka mėgstamas pareigas sėkmingose įmonėse. Kodėl taip nutinka, kas dėl to kaltas ir kaip klestinčioms kompanijoms išsaugoti vertingiausius darbuotojus? Visų pirma, svarbu suvokti, jog geri darbuotojai sėkmingų įmonių dažniausiai nepalieka staiga. Motyvacijos mažėjimas ir nusivylimo augimas – tai lėtas ir sunkiai pastebimas procesas. Kaip tik todėl priemonių išsaugoti vertingiausius savo darbuotojus darbdaviai turėtų imtis iš anksto. Daugeliu atsistatydinimo atvejų yra būdinga viena taisyklė: darbuotojai palieka ne įmonę, o savo tiesioginį vadovą.

Būtent toks yra pirmasis talentų vadybos ekspertės Airidos Zavadskės patarimas rezultatyvius darbuotojus išsaugoti norinčiam darbdaviui: pasirūpinkite, jog komandoms vadovaujantys darbuotojai sugebėtų pastebėti ir įvertinti talentus.

Pamirškite apie lygybę. Aukštus rezultatus demonstruojantys darbuotojai paprastai yra labai atsidavę ir savo darbui skiria itin daug laiko. Jiems yra svarbu pasiekti tikslą ir jausti prasmę. Tokiems darbuotojams svarbu žinoti, kad jų pastangos nėra bevaisės ar nepastebimos. Todėl baisiausia, kas gali nutikti ambicingam karjeristui, tai vienodas visų vertinimas. Neretai pasitaiko, kad metinio veiklos vertinimo metu vadovai, norėdami išlaikyti visus pavaldinius patenkintus, visus įvertina vienodai. Tai matydami, sėkmingiausi ir uoliausi darbuotojai supranta, kad nepriklausomai nuo to, kiek viršvalandžių jie praleis prie kompiuterio ar kiek papildomų pajamų atneš įmonei, vadovui jie bus tokie pat svarbūs, kaip ir jų tingūs ar mažiau talentingi kolegos. Toks vadovo elgesys – užtikrintas kelias į nutrauktą pelningą darbo sutartį.

Vertinkite objektyviai: skatinkite ir bauskite. Darbuotojų vertinimas – sudėtinga ir plati tema. Visgi įmonės dažniau susiduria su problemomis dėl vertinimo stokos, nei dėl pertekliaus. Darbdaviai turėtų užtikrinti, jog padalinių vadovai ar kiti vadovaujančias pareigas užimantys darbuotojai nuolat vertintų savo pavaldinių darbą ir teiktų jiems dažną grįžtamąjį ryšį. Paprastai vadovai yra linkę išsakyti tik kritiką, o pagyrimus nutylėti. Tai – itin dažna priežastis sėkmingiems ir gero įvertinimo nusipelniusiems darbuotojams imti žvalgytis galimybių kitur. Iš kitos pusės, dažnai pasitaiko ir situacija, kuomet vadovai pernelyg atlaidžiai vertina prastai dirbančius pavaldinius. Aplinkoje, kurioje toleruojami skurdūs darbo rezultatai, motyvaciją stengtis greitai praranda ir geri darbuotojai. Taigi, darbdaviams itin svarbu investuoti daug laiko ir pastangų, užtikrinant, kad vadovai aktyviai, racionaliai ir aiškiai vertintų darbuotojus pagal jų kuriamus rezultatus.

Suteikite savo komandai tikslą. Projektų vadovai neretai yra linkę išdalinti savo pavaldiniams konkrečias užduotis ir diskutuoti tik apie jas. Ne be reikalo: aiškus darbų pasidalijimas ir savo funkcijų žinojimas daugelyje situacijų užtikrina didesnį produktyvumą. Tačiau tai negalioja itin vertingiems darbuotojams: paaukodami visas turimas jėgas darbui, jie nori jaustis bendro tikslo dalimi, dalyvauti priimant sprendimus ir aiškiai matyti, dėl ko taip stengiasi. Vadovo mėginimas perspektyvų darbuotoją paversti tiesiog „sraigteliu“ gali labai greitai pastūmėti jį palikti įmonę.

Atsipalaiduokite. Ir leiskite atsipalaiduoti aplinkiniams. Talentingi žmonės trokšta laisvės. Perteklinės taisyklės juos gniuždo, sunkus darbas be žmogiško kontakto, galimybės pabendrauti ar net pramogų ilgainiui atima ne tik energiją, bet ir norą stengtis. Geras vadovas turi itin daug dėmesio skirti savo komandai įkvėpti, skatinti ir motyvuoti. Jausdami nuoširdų rūpestį ir draugiškumą, galėdami tobulėti, augti ir daryti tai, kas džiugina, darbuotojai kur kas mieliau ilgas valandas leis darbe ir skirs visas jėgas kuo geresnio rezultato užtikrinimui. Darbuotojų kaita – natūralus ir neišvengiamas procesas, su kuriuo susiduria net ir itin daug dėmesio geriausiems savo specialistams skiriančios įmonės. Tačiau Lietuvoje, nuolat mažėjant žmogiškiesiems ištekliams, pelningų darbuotojų išlaikymas tampa vis aktualesne problema daugeliui įmonių, tad, norint laimėti šioje konkurencinėje kovoje, į tinkamą vadovų parengimą investuoti reikėtų nedelsiant.

 

 

Šaltinis: delfi.lt