Pereiti prie turinio

Kantrybė išseko: AB „Achema“ darbuotojai rengiasi streikui

Dalintis:

Vasario 8 d. 8 val. AB “Achema” prasidės darbuotojų streikas – taip vienbalsiai nusprendė Achemos darbuotojų profesinės sąjungos (ADPS) taryba.   

Iki šiol profesinė sąjunga net kelerius metus bandė užmegzti konstruktyvų dialogą su bendrovės vadovybe ir ėmėsi visų įmanomų taikaus susitarimo priemonių, tačiau, deja, darbdavys tik imitavo dialogą. Šiuo metu kolektyvinės derybos nebevyksta, o Valstybinė darbo inspekcija atlieka tyrimą dėl galimo darbuotojų poilsio ir darbo laiko tvarkos pažeidimo.   

Papildomą įtampą kelią ir nežinia dėl darbdavio vienašališkai priimtos darbo apmokėjimo  sistemos – su ja darbuotojai supažindinti paskutinėmis sausio dienomis, o bendrovė komunikuoja, kad sistema bus taikoma jau nuo šių metų sausio 1 d. Darbuotojai baiminasi, kad dėl šios naujos tvarkos jie nukentės ir gaus mažesnį darbo užmokestį nei iki šiol. 

„Labai gaila, kad Achemos vadovybei susitarimas su kolektyvu nėra vertybė. Todėl dabar darbuotojai griebiasi kraštutinės priemonės – streiko. Tikiuosi, kad darbdavys savo dėmesį ir energiją nukreips ne į priemones, stabdančias streiką, bet pasielgs garbingai – pirmiausia pakvies profesinę sąjungą į derybas dėl kolektyvinės sutarties“, – viliasi Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininkė Dalia Jakutavičė. 

Profesinė sąjunga kelia šiuos reikalavimus darbdaviui: pasirašyti kolektyvinę sutartį dvejiems metams, ne rečiau kaip kartą per kalendorinius metus peržiūrėti tarifinį darbo užmokestį, nustatyti darbuotojų vienkartinio paskatinimo už pasiektus metinius darbo rezultatus tvarką, įteisinti viršvalandžius, kai dirbama viršijus leidžiamą metinę jų trukmę, darbo užmokesčo sistemą ir metinius darbo grafikus derinti su profesine sąjunga. 

Pažymėtina, kad streikui pritarė virš 80 proc. profesinės sąjungos narių – 30 proc. bendrovės darbuotojų. Tai parodė praeitų metų gruodį buvo suorganizuotas slaptas profesinės sąjungos narių balsavimas dėl streiko paskelbimo. Palaikymą profesinės sąjungos iškeltiems reikalavimams reiškia ir AB „Achema“ darbuotojai, kurie nėra profesinės sąjungos nariai. O tai leidžia profesinei sąjungai teigti, jog problemos įsisenėjusios ir trukdo produktyviam darbui bendrovėje. 

Įmonės profesinės sąjungos veiksmus ir keliamus reikalavimus palaiko ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių profesinės sąjungos bei tarptautinės organizacijos. Jau anksčiau paramą išreiškė ne tik atskiros šalies profesinės sąjungos, šakinės organizacijos ar Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, bet ir tokios įtakingos tarptautinės profesinių sąjungų federacijos, kaip Europos pramonės profesinė sąjunga (IndustriAllEurope) ar Europos viešųjų paslaugų profesinių sąjungų federacija (EPSU).