Pereiti prie turinio

Kai Norvegijoje Statybininko kortelė privaloma, Lietuvoje jos likimas vis dar neaiškus

Dalintis:

Visi, dirbantys statybose ir statinių įrengimo vietose, Norvegijoje, privalo turėti specialią tapatybės (ID) kortelę. Tai galioja visiems: ir norvegams, ir užsienio darbininkams, ir dirbantiems savo individualioje įmonėje visą laiką ar dalį dienos, atliekančius ir trumpalaikius, ir ilgalaikius darbus.

ID kortelė padeda identifikuoti asmenis ir sužinoti, kurioje įmonėje jie dirba. Šiuo atveju darbdavys privalo pasirūpinti, kad tokias korteles turėtų visi jo darbuotojai.

Statybininko kortele Norvegijoje privalo aprūpinti darbdavys

Tapatybės kortelė privaloma ir pagalbiniams statybų darbininkams, tokiems kaip valytojai, valgyklos patarnautojai ir pan., jei jie dirba statybose, ir jei valgykla yra įrengta statybvietėje, taip pat vairuotojai, nuolat dirbantys statybose.

Pažymėtina, kad, jei asmuo turi ID-kortelę įmonėje, kurioje dirba tik tam tikrais laikotarpiais, bet taip pat atlieka statybos darbus ir kitose įmonėse ar turite savo įmonę, atskirą ID-kortelę privalo turėti kiekvienai tokiai veiklai.

Reikalavimas turėti ID-kortelę Norvegijoje galioja ir tuomet, jei dirbama atnaujinant (perstatant) jau egzistuojančius pastatus, taip pat darbininkams, įrengiantiems elektros tinklus, eskalatorius, oro kondicionavimo sistemas, liftus, t.y. viską, kas yra integruota į pastatą.

Beje, jei darbdavys ar individuali įmonė nepaiso Darbo inspekcijos įpareigojimo aprūpinti savo darbuotojus ID kortelėmis, įmonės veikla gali būti sustabdoma iki tol, kol ID kortelėmis bus apsirūpinta.

Ypatingais piktybinių pažeidimų atvejais gali būti pranešama policijai ir baudžiama laisvės atėmimu iki 3 mėnesių.

Taip pat darbuotojai ar individuali įmonė gali būti baudžiami, jei turima jų kortelė perduodama kitiems.

 

Lietuvoje Statybininko ID startas vis dar vilkinamas

Neseniai rašėme apie tai, jog viešoje erdvėje neseniai pasirodė informacija apie tai, kad šiuo metu institucijos kuria Statybininko ID (Statybininko kortelės) projektą.  Ši žinia sukėlė nerimo tiek profesinėms sąjungoms, tiek darbdaviams atstovaujančiai Lietuvos statybininkų asociacijai.

Mat Asociacija STATREG sistemą, kurios vienas iš komponentų ir yra jau minėta Statybininko kortelė, profesinėms sąjungoms pristatė dar 2018 metų vasarą. Tąkart Asociacijos atstovai pažymėjo, jog tam, kad ji pradėtų veikti, reikalingas visų suinteresuotų pusių pritarimas.

Beje, apie STATREG sistemą ne kartą kalbėta ir su atsakingų institucijų, taip pat ir VMI, atstovais, tačiau galutinis sprendimas dėl sistemos paleidimo vis dar vilkinamas.

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos (LPPSF), vienijančios ir statybos sektoriuje veikiančias profesines sąjungas, pirmininkas Juozas Neverauskas tąkart sakė, kad darbuotojų atstovai pritaria šiam pokyčiui darbo rinkoje, nes Statybininko kortelė užtikrina, kad darbuotojui bus atlyginta už visą darbo laiką, kadangi viena iš jos funkcijų yra darbo laiko apskaitos fiksavimas.

Pasak Lietuvos statybininkų asociacijos prezidento Dailaus Gedvilo, produktas, apie kurį VMI kalba, jau yra sukurtas – tereikia imti ir naudotis. Šiuo atveju nebelieka būtinybės investuoti mokesčių mokėtojų lėšų, kurti papildomų etatų valstybės aparate. Reikalingas tik noras ir politinė valia atlikti realius veiksmus mažinant nelegalų darbą jau šiandien.

Situaciją komentavo ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos  pirmininkė Inga Ruginienė: „Labai keista ir kelia nerimą tai, kad šalies valdžia, pati deklaruodama kovą su šešėliu kaip vieną iš prioritetų, vilkina jau paruoštas priemones, kurios garantuotų biudžeto papilnėjimą. Juolab, kad kalbant apie ženklesnį viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų kėlimą, iš valdžios atstovų nuolat girdime, jog visiems profesinių sąjungų reikalavimams įgyvendinti trūksta lėšų“.

Daugiau informacijos apie STATREG sistemą galima rasti pasekus šią tiesioginę nuorodą: https://statreg.lt/

Straipsnyje panaudota norvegija.org informacija

Parengė Jūratė Jasiūnienė