Pereiti prie turinio

Jūrmaloje pasirašytas Baltijos šalių profesinių sąjungų bendradarbiavio susitarimas

Dalintis:

Šiandien, gruodžio 2-ąją, Jūrmaloje, vyksta dvi dienas trunkantis Baltijos šalių pramonės profesinių sąjungų susivienijimo Baltic IN susitikimas. Jis prasidėjo vakar, gruodžio 1 dieną. Susitikime dalyvauja Latvijos pramonės darbuotojų profesinės sąjungos (LIA) atstovai ir pirmininkė Rita Pfeifere, Estijos metalo pramonės profesinių sąjungų federacijos (IMTAL) pirmininkas Aleksandr Drannikov ir Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos (LPPSF) pirmininko pavaduotoja Jurga Subačiūtė-Žemaitienė.

Susitikime pasidalinta nuomonėmis dėl Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) rengiamos direktyvos dėl Europos minimalaus darbo užmokesčio direktyvos, Statybininko kortelės ir identifikacinės sistemos sukūrimo Baltijos šalyse, Europos pramonės profesinių sąjungų (IndustriallEurope) organizavimo klausimų, gerąja profesinių sąjungų veiklos patirtimi, spręstinais iššūkiais, o J. Subačiūtė-Žemaitienė pristatė Lietuvos socialinio dialogo aktualijas.  

Pasak Lietuvos atstovės, pagrindinės Baltic IN koordinatorės,  Estijos ekonominė padėtis geresnė, tačiau tenykščiams gyventojams tenka rimtai spręsti į šalį tiesiog plūstančių ukrainiečių, o tuo pat metu ir emigracijos į Suomiją klausimus.

Anot jos, turime ko pasimokyti iš kaimynų latvių – mat jiems lengviau pavyksta pasirasyti šakinius kolektyvinius susitarimus, pavyzdžiui, toks susitarimas yra statybos sektoriuje. Jame nustatyta minimali statybininko alga, nurodyta viršvalandžių apmokėjimo tvarka, kitos svarbios darbuotojų garantijos.

Taip pat visi susitikimo dalyviai išreiškė solidarumą su šiuo metu IndustriallEurope vykdoma tarptautine akcija „Kartu darbe“ (angl. „Together at Work“), kuria siekiama atkreipti dėmesį į profesinių sąjungų stiprinimo, solidarumo ir kolektyvinių derybų reikšmę.

 „Džiugu, kad susitikime pasirašėme ir Baltic IN steigimo susitarimą, kuriame numatytos bendradarbiavimo gairės. Jame, be kita ko, nurodyti pagrindiniai šio susivienijimo tikslai – kartu veikiant stiprinti Lietuvos, Latvijos ir Estijos pramonės darbuotojų teisių ir socialinių interesų atstovavimą, dalinantis informacija apie šalių valstybinę, ekonominę, socialinę politiką, darbo teisės naujoves, kt.“, – komentuoja J. Subačiūtė-Žemaitienė.

„Kadangi tiek mūsų šalių raida, tiek esamos problemos panašios, bandysime tvarkytis kartu – gal taip greičiau judėsime į priekį“, – apibendrina LPPSF atstovė.

 

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos informacija