Pereiti prie turinio

Jei darbe esi stebimas vaizdo kameromis

Dalintis:
Vector of a woman with magnifying glass looking at a man standing on a modern gadget device, smartphone or tablet

Darbdavys turi teisę stebėti darbuotoją jo darbo vietoje vaizdo kameromis, tačiau tai gali daryti tik laikantis griežtų Bendrajame duomenų apsaugos reglamente (BDAR) ir kituose santykį reglamentuojančiuose įstatymuose nustatytų reikalavimų. Jei šių kriterijų darbdavys nesilaiko, laikytina, kad darbuotojo teisė į privatumą yra pažeista.

Darbuotojo stebėjimas vaizdo kameromis turi turėti aiškų, pagrįstą bei proporcingą tikslą ir dažniausiai negali būti vykdomas ten, kur darbuotojas tikisi privatumo – pavyzdžiui, drabužinėje, tualete, poilsio kambaryje. T.y. turi būti nustatyta, ar darbdavys turi teisėtą priežastį stebėti darbuotoją ir per prieigą pasiekti šį turinį.

Tikslas turi būti pakankamai rimtas, pavyzdžiui, darbo saugos užtikrinimas per vaizdo stebėjimą. Nustačius šį konkretų tikslą, surinkti vaizdiniai duomenys negali būti naudojami jokiam kitam tikslui. Kai duomenys renkami siekiant užtikrinti darbų saugą, jų negalima naudoti ateityje, pvz. siekiant patikrinti, ar darbuotojas darbe atliko savo darbo funkcijas.

Šiuo atveju itin svarbus yra darbuotojų informavimas. Tai reiškia, kad būtina įvertinti, ar darbuotojas buvo informuotas apie tai, kad darbdavys gali imtis veiksmų laiškų ir kitoms komunikacijoms stebėti, taip pat tokių veiksmų pobūdį, trukmę ir būtinybę. Svarbu, kad informacija būtų pateikta iš anksto ir būtų aiškus stebėjimo pobūdis.

Įvykdęs aptartus reikalavimus ir tinkamai informavęs darbuotojus apie stebėjimą kameromis, darbdavys turi paaiškinti, kodėl patalpos filmuojamos ir kodėl tai būtina siekiant įmonės interesų. Darbdavys negali montuoti jokių stebėjimo kamerų jautriose vietose, tokiose kaip tualetai, persirengimo kambariai ir panašiai.

Vaizdo stebėjimo kamerų tikslas darbovietėje turėtų būti išskirtinai tik siekiant apsaugoti darbuotojų ir įmonės turto saugumą. Taigi, pagal BDAR nuostatas ir Europos Žmogaus Teisių Teismo praktiką darbdavys gali stebėti darbuotojo bendravimą, tačiau tik tuo atveju, jei jis atitinka teisės aktuose numatytus reikalavimus.

Atsimink – jei priklausai savo įmonės profesinei sąjungai, gali drąsiai kreiptis pagalbos dėl visų kylančių klausimų ar abejonių!