Pereiti prie turinio

JAV atgimsta profesinių sąjungų judėjimas, ypač jaunimo gretose

Dalintis:

Anot „Gallup” analizės ir konsultacijų bendrovės, Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) gyventojų jungimasis į profesines sąjungas pasiekė pastarųjų dešimtmečių piką, ir yra didžiausias nuo 1965 metų. Nustatyta, kad ypač narystė profesinėse sąjungose didėjo tarp jaunų, aukštąjį išsilavinimą turinčių amerikiečių.

Net 71% JAV piliečių teigia esantys profesinių sąjungų nariais, o 40% darbuotojų teigia tikintys, kad jų narystė yra ypač reikšminga.

Atkreiptinas dėmesys, kad JAV prezidentas Joe Bidenas dar savo rinkiminėje kampanijoje teigė, kad sieks būti labiausiai profesines sąjungas ir kolektyvines derybas palaikančiu prezidentu. 

Į profesinę sąjungą susibūrė „Google” kavinių darbuotojai 

„Washington Post“ informuoja, kad pandemijos laikotarpiu net 4000 „Google“ kavinės darbuotojų susivienijo į profesines sąjungas. Narystė sparčiai didėjo net tose JAV valstijose, kuriose vienytis tradiciškai nebuvo įprasta.

„Google“ garsėja savo kavinėmis, kurios teikia nemokamas maitinimo paslaugas programuotojams ir vadybininkams.

Tačiau šiuos patiekalus ruošiantys darbuotojai įdarbinti rangovų įmonėse, tad jie negauna tų garantijų, kurios priklauso „Google“ darbuotojams. Taigi, per pastaruosius kelerius metus tūkstančiai jų įstojo į profesines sąjungas, siekdami užsitikrinti didesnį atlyginimą bei socialines garantijas. 

Diskusijos dėl nuotolinio darbo ir našumo

Lietuvoje pasigirsta minčių, kad darbuotojai turi daugiau dirbti iš namų tokiu būdu siekiant taupyti biurų elektros sąnaudas. Taip atsiranda pavojus, jog bendrovėms siekiant sumažinti komunalinių paslaugų sąskaitas, jų našta kris ant darbuotojų pečių.

Tačiau BlackRock Inc, stambiausios bei iškiliausios investicijų valdytojos pasaulyje, lyderis Laris Finkas nori grąžinti korporacijos darbuotojus į biurus. Jis nurodė, kad nuotolinis darbas, esą, yra viena iš JAV darbo našumo mažėjimo priežasčių ir prisideda prie spartėjančios infliacijos.

Niujorko Federalinio rezervų banko rugpjūtį atlikta apklausa rodo, kad įmonių vadovai įsitikinę, jog nuotolinis darbas mažina našumą ar prie jo neprisideda. Tuo metu apklausti darbuotojai mano, kad nuotolinis darbas, atvirkščiai, padidina jų našumą.

O štai ekonomikos ekspertai Robertas Gordonas ir Hassanas Sayedas mano, kad sektoriuose, kuriuose buvo leidžiama pandemijos metu dirbti nuotoliniu būdu, produktyvumas ženkliai augo. Sektorių, kurie negalėjo dirbti nuotoliniu būdu, pavyzdžiui, gamybos, produktyvumas sustojo arba net sumažėjo.

O ką manote Jūs: ar darbuotojai turėtų grįžti į biurus, ar likti prie nuotolinio darbo ritmo?

 

Parengta pagal washingtonpost.com, fortune.com bei IndustriallEurope informaciją