Pereiti prie turinio

Japonijos profesinės sąjungos ieško būdų, kaip kovoti su darbuotojų pervargimu

Dalintis:

 

Esame linkę manyti, kad japonai – vieni darbščiausių tautų pasaulyje, darbą atliekantys su džiaugsmu ir beveik nepailstantys. Tačiau pastarųjų metų įvykiai griauna šį mitą ir parodo kitokias tendencijas: japonai dirba per daug ir dėl nuovargio net miršta darbo vietose ar savo noru pasitraukia iš gyvenimo.

 

Nuolatiniai viršvalandžiai žudo

Prisiminkime plačiai nuskambėjusį įvykį, kai prieš metus nusižudė reklamų įmonės „Dentsu“ darbuotoja 24-metė Matsuri Takahashi, savo pareigose išbuvusi mažiau negu 9 mėnesius. Priežastis? Nežmoniškas krūvis biure: įmonė sumažino merginos departamento darbuotojų skaičių nuo 14 iki 6,  o darbų kiekis liko toks, koks buvo.

Tačiau tai ne vienintelis atvejis – Tarptautinė darbo organizacija (TDO) pateikia ir daugiau liūdnų pavyzdžių, kai net jauni ir sveiki darbuotojai iš nuovargio miršta ar pasitraukia iš gyvenimo.

TDO duomenimis, tokios tendencijos pradėjo formuotis dar 8-9 dešimtmetyje,  tuometatsirado tokia sąvoka kaip „karošis“ (mirtis nuo pervargimo) ir „karohisatsu“ (savižudybė dėl pervargimo ar darbe patiriamo streso). 

Prognozės nedžiugina: manoma, kad Japonijoje darbo jėgos resursai mažės, o krūvis tebedirbantiems – didės. Gyventojų skaičius apskritai taip pat mažėja (per paskutinius 5 metus japonų sumažėjo vienu milijonu).

Visa tai susiję su daugybe faktorių – nedidelis gimstamumas, ilga gyvenimo trukmė, darbas, ypač šiuo metu išplitusi praktika, kai vietoje standartinių 8 valandų per dieną žmonės dirba po 10-15, beveik be laisvadienių, o neretai ir be atostogų.

Japonijoje paplitęs požiūris į viršvalandžius kaip į normą, kaip į kažką, už ką netgi nereikia papildomo užmokesčio. „Viršvalandžiai laikomi darbo dienos dalimi. – pažymi Kansai universiteto garbės profesorius Kodzis Marioka. – Darbuotojams viršvalandžių prievarta neperša, bet jie patys žvelgia į juos kaip į savo pareigą“.

 

Profesinės sąjungos ėmėsi iniciatyvos

Tačiau, Japonijos darbuotojų atstovai, stebėdami šias pavojingas tendencijas, nusprendė imtis veiksmų – didžiausia profesinė sąjunga „Keidanren“ kreipėsi į 1300 įmonių, kuriose yra veikiančios profesinės sąjungos, su prašymu dalyvauti akcijoje „Penktadienis Premium“. Šios akcijos metu įmonės paskutinį mėnesio penktadienį sutrumpintų savo darbo dieną iki 15 val. 

Ar dalyvauti akcijoje, įmonės turi teisę spręsti pačios, tačiau tikimasi, kad vis daugiau bendrovių imsis tokios iniciatyvos, mat ekooimistai įsitikinę, kad galimybė darbuotojams anksčiau išeiti iš darbo bus naudinga ne tik jiems patiems, bet ir šalies ekonomikai: dirbantieji turės daugiau laiko aplankyti parduotuves, grožio salonus kino teatrus, pramogų centrus, kt. 

Tiesa, kol kas sunku prognozuoti, ar iniciatyva sulauks pakankamai palaikymo šalyje, kur penktadalis žmonių dirba daugiau nei 49 val. per savaitę. Net sumanymo bendraautorė  – Japonijos ekonomikos, darbo ir pramonės ministerija – nėra tikra, ar kartą per mėnesį išleis savo darbuotojus iš darbo anksčiau. 

Tačiau, nepaisant šių nuogąstavimų, akcija „Penktadienis Premium“ Japonijoje prasidės jau šių metų vasario 24 d.  

 

Straipsnyje panaudota lrytas.lt, versijos.lt, bloomberg.com informacija