Pereiti prie turinio

J. Neverauskas: VKEKK pažadas bendradarbiauti nuteikia optimistiškai

Dalintis:

Gruodžio 14 dieną Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija (LPPSF) gavo  Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) atsakymą į raštus, kuriais Federacija lapkričio pabaigoje kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį bei Trišalės Tarybos pirmininkę Eglę Radišauskienę ir kurie buvo peradresuoti Komisijai.

Tąkart Federacija pažymėjo, kad, apskaičiuodama šilumos tiekimo bendrovių darbo užmokestį VKEKK naudoja ydingą praktiką, kai darbo užmokesčio fondas nustatomas nesilaikant Šilumos kainų nustatymo metodikoje nurodytų terminų: dažniausiai tik po 1-3 metų nuo šilumos tiekimo įmonių kainų projektų pateikimo datos.

Dėl šių vėlavimų būtinosios sąnaudos, įskaitant ir darbo užmokesčio, nustatomos pagal 3 metų senumo lyginamuosius rodiklius, kurie nebėra aktualūs ir nebeatitinka realios rinkos situacijos.

Kaip pavyzdį Federacija rašte pateikė UAB „Kretingos šilumos tinklų“ situaciją, kai vidutinis darbo užmokestis bendrovei  buvo paskaičiuotas pagal 2014 m. darbo užmokestį, ir 2019-2021 m. bazinių kainų laikotarpiui sudaro tik 735 Eur/mėn.  Jeigu bendrovės darbo užmokestis būtų paskaičiuotas pagal realesnius 2017 m. šilumos tiekėjų lyginamųjų rodiklių dydžius ir laiku, darbo užmokesčio fondas nebūtų taip ženkliai sumažintas, o vidutinis darbuotojų mėnesio darbo užmokestis siektų 930 Eur. 

Tuo metu VKEKK savo atsakyme pažymi, jog Komisijos pirmininko 2018 m. liepos 27 d. įsakymu buvo sudaryta darbo grupė, kurios tikslas − parengti Metodikos pakeitimo projektą taip, kad šilumos bazinių kainų (kainų dedamųjų) skaičiavimuose, pavyzdžiui, skaičiuojant darbo užmokesčio fondą, būtų naudojami aktualūs ir pagrįsti duomenys.

2018 m. lapkričio 8 d. ši darbo grupė šilumos tiekėjams ir kitoms suinteresuotoms šalims pristatė minėtos Metodikos pakeitimo projekto koncepciją. O Metodikos pakeitimo projektą viešajai konsultacijai Komisija paskelbė 2018 m. lapkričio 20 d. Jame, be kitų pakeitimų, numatyti ir pakeitimai, susiję su darbo užmokesčio skaičiavimu.

Minėtu Metodikos pakeitimu planuojama nustatyti darbo užmokesčio sąnaudų kompensavimo mechanizmą, taikytiną ir LPPSF rašte minimiems ūkio subjektams, kuriems, Federacijos nuomone, nustatytas darbo užmokesčio fondas neatitinka realios rinkos situacijos, t.y., Kretingos, Lazdijų, Skuodo, Švenčionių, Šalčininkų, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio ir kitoms centralizuoto šilumos tiekimo įmonėms. Pasak VKEKK, Metodikos pakeitimo projektas viešajai konsultacijai bus paskelbtas 2019 m. pradžioje.

Komisija taip pat atkreipia dėmesį, kad sudarytoji darbo grupė įvertins ir Federacijos raštais pateiktas pastabas dėl darbo užmokesčio fondo skaičiavimo. O rengiant Metodikos pakeitimo projektą kompetentingi Komisijos darbuotojai įvertins ir Federacijos siūlymus.

Taip pat Komisija kviečia LPPSF dalyvauti Komisijos skelbiamose viešosiose konsultacijose ir teikti pastabas teisės aktų projektams.

Pasak LPPSF pirmininko Juozo Neverausko, Komisijos atsakymas ir pažadas bendradarbiauti nuteikia išties optimistiškai. „Tai tikrai gera naujiena baigiantis metams. Viliuosi, kad šįkart vyks realus dialogas ir konstruktyvus darbas siekiant stabilizuoti situaciją šilumos ūkyje bei pagerinti šio sektoriaus darbuotojų darbo sąlygas. Esame pasirengę tokiam geranoriškam bendradarbiavimui“, – komentuoja J. Neverauskas.

 

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos informacija