Pereiti prie turinio

1 proc. GPM parama – gera atspirtis ir nacionaliniams centrams, ir regionų profesinėms sąjungoms

Dalintis:

Pasikeitus įstatymams, iki šių metų gegužės 1 dienos Valstybinei mokesčių inspekcijai galima pateikti prašymus skirti 1 proc. profesinėms sąjungoms nuo sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Kaip teigiama Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pranešime, ši parama – realus būdas sustiprinti darbuotojų derybines galias, kad Lietuvoje mažėtų pajamų nelygybė, gerėtų darbo sąlygos, kad darbuotojams būtų tinkamai atstovaujama.

Šiuo  metu verslo struktūros bei Vyriausybė, kaip didžiausias darbdavys, turi neabejotinai didesnį pranašumą derantis su profesinėmis sąjungomis. Jų pusėje – didesni resursai pasitelkti geriausius specialistus, ekspertus, užsakyti įvairiausius tyrimus. Tad skyrus paramą LPSK gautos lėšos bus panaudotos samdyti vedantiems Lietuvos ekonomistams, paruošti geriausiems derybininkams įvairaus lygio deryboms, atlikti tyrimams, reikalingiems svariai argumentuoti darbuotojų pozicijai.

Primename, kad nuo šių metų parama nuo sumokėto GPM skirstoma taip: 2 proc. galima skirti visuomeninėms organizacijoms, paramos fondams, biudžetinėms įstaigoms, kt., ir po 1 procentą – profesinėms sąjungoms ir politinėms partijoms.

Pasak Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos (LPPSF) pirmininko Juozo Neverausko, šiuo atveju, gyventojai, net ir nebūdami profesinės sąjungos nariais, skyrę 1 proc. profesinėms sąjungoms nuo sumokėto GPM, nieko neprarastų, o darbuotojams atstovaujančioms organizacijoms tai būtų didelė parama.

Visgi gali kilti natūralus klausimas, kokios organizacijos duomenis nurodyti paramos prašymo formoje: ar savo įmonės profesinės sąjungos, ar šakinės organizacijos (pavyzdžiui, pramonės, švietimo, valstybės tarnautojų), o gal remti vieną iš kelių nacionalinių profesinių sąjungų centrų (tarkime, LPSK)?

„Gerai, kad gyventojai gali pasirinkti, kokiai profesinei sąjungai skirti savo paramą. Mes, kaip šakinė organizacija, vienijanti pramonės įmonių profesines sąjungas, raginame skirti paramą savo motininei organizacijai – Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijai, nes žinome, kad ši parama bus panaudota tikslingai tam, kad dar kokybiškiau ir stipriau būtų ginami visų šakų ir įvairių šalies regionų darbuotojai“, – pažymi J. Neverauskas.

„Tačiau visiškai natūralu ir suprantama, kad, tarkime, konkrečios įmonės profesinės sąjungos nariai norės paremti savo organizaciją. Štai vienos organizacijos nariai jau planuoja, kur panaudotų lėšas iš gautos paramos: dalis jų bus skirta laisvalaikio inventoriui įmonės poilsio kambaryje įsigyti, kita – mokymų organizavimui, teisininkų konsultacijoms, kultūrinei ir sporto veiklai“, – aiškina LPPSF vadovas.  

1 proc. paramą profesinėms sąjungoms skirti galima:

·         Elektroniniu būdu prisijungiant prie Elektroninio deklaravimo sistemos (EDS) ir užpildant prašymo formą FR0512 versija 04: https://deklaravimas.vmi.lt

·         Įteikiant prašymo formą tiesiogiai valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vietos skyriui;

·         Nusiunčiant paštu į Valstybinę mokesčių inspekciją adresu: Neravų g. 8, LT-66257, Druskininkai.

Prašymo formą rasti galite čia – FR0512(4)

Mokesčio laikotarpį galite nurodyti ir ilgesnį: min. 2018 m., max. iki 2022 m.

Beje, paremti organizacijas (taip pat ir profesines sąjungas) galima tik deklaravus pajamas. Prievolę deklaruoti gautas pajamas turintys gyventojai turi tai padaryti iki gegužės 1 dienos, antraip prašymas pervesti paramos gavėjams nebus patenkintas.

 

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos informacija