Pereiti prie turinio

Įvyko Šiaurės-Rytų regiono profesinių sąjungų atstovų susitikimas

Dalintis:

Šiandien vyko Europos viešųjų paslaugų profesinių sąjungų federacijos (EPSU) Šiaurės Rytų regiono (Ukrainos, Sakartvelo, Armėnijos, Baltijos šalių) profesinių sąjungų atstovų susitikimas. Jame dalyvavo or EPSU generalinis sekretorius Jan Willem Gaudriaan.

Susitikime didžiausias dėmesys skirtas situacijai Ukrainoje.

Kolegos iš Ukrainos pristatė bendrą padėtį, ypač pabrėžė apie galimus pavojus dėl radiacinės taršos, turint omenyje okupuotas Ukrainos atomines elektrines.

Pažymėta, kad darbuotojai šiose elektrinėse dirba nuolatinėje įtampoje, tiesiogine ta žodžio prasme su okupantų įremtais ginklais.

Buvo aptarti veiksmai, kurių dar gali imtis profesinės sąjungos siekiant padėti ukrainiečiams, pavydžiui, skatinti vyriausybes užtikrinti humanitarinių koridorių saugumą, remti profesines sąjungas tiesiogiai, nes kolegos Ukrainoje dabar prioritetą teikia gyventojų apsaugai bei pagalbos jiems teikimui.

Taip pat išgirdome raginimą, jog vyriausybės turėtų daryti spaudimą, kad nebūtų apšaudomos bei bombarduojamos ligoninės (kuriose, beje gydomi net ir sužeisti rusų kariai), darželiai, mokyklos, senelių globos, gimdymo namai.

EPSU atstovams pakartotinai priminta apie būtinybę spręsti Rusijos ir Baltarusijos profesinių sąjungų narystės tarptautinėse organizacijose sklausimą.

Aptartas ir dangaus užvėrimo virš Ukrainos klausimas. Vieni susitikimo dalyviai palaikė mintį, kad tai turi būti padaryta nedelsiant, o kiti tikino, jog toks žingsnis dar labiau išprovokuotų Rusijos agresiją ir taptų pretekstu III pasauliniam karui.

Ukrainiečiai taip pat pabrėžė, kad, nepaisant karo pavojaus, stengiamasi išlaikyti tvarką, tiekti šilumą bei vandenį ir užtikrinti kitas gyventojams būtinas paslaugas, todėl čia ypatingas dėmesys turi skiriamas viešojo sektoriaus darbuotojams, ir žinoma, medikams, pareigūnams. Planuojama, kad po karo bus prioriteto svarba keliamas klausimas dėl jų darbo užmokesčio didinimo bei geresnių garantijų.

Susitikime kalbėjo Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininkė Dalia Jakutavičė. Ji pažymėjo, kad Lietuvos vyriausybė ir patys lietuviai daro tikrai daug, kad padėtų ukrainiečiams, ir įvairiais lygmenimis. Pagalba teikiama tiek migrantams čia, Lietuvoje, tiek Ukrainoje likusiems gyventojams.

Jos pavaduotoja Jurga Subačiūtė – Žemaitienė pabrėžė, kad būtina europiniu lygmeniu kelti ukrainiečių moterų saugumo klausimą, ypač tų moterų, kurios tampa prekybos aukomis Ukrainos pasienyje.

EPSU ir Lietuvos profesinių sąjungų jaunimo atstovė Alina Tankeliun atkreipė dėmesį į ukrainiečių bendruomenės saugumą kitose šalyse. Ji pažymėjo, kad jau pastebimi chuliganiški Putino šalininkų veiksmai ukrainiečių atžvilgiu mūsų šalyje. Taip pat ji pristatė, kokių veiksmų imasi jaunimo tinklas krizės akivaizdoje ir pabrėžė, kad orientuojamasi į platesnę sklaidą apie karą Ukrainoje, ypač kad ši informacija pasiektų žmones Rusijoje.

Valstybės tarnautojų profesinių sąjungų vadovės Irenos Petraitienės nuomone, Europos vyriausybės turėtų imtis griežtesnių veiksmų dėl karo Ukrainoje sustabdymo, o taip pat patikino, kad jos organizacija įmanomais būdais prisidės prie paramos Ukrainos kolegoms.

Nutarta tokius susitikimus dėl padėties Ukrainoje bei kitose šalyse rengti reguliariai, kas dvi savaites.

 

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos informacija