Pereiti prie turinio

Indijos profesinės sąjungos atgaivins M. Gandžio nesmurtinės kovos idėją

Dalintis:

Nuotrauka: industriall-union.org

Indijos profesinės sąjungos tęsia kovą su Narendra Modi vyriausybės nesugebėjimu ginti darbuotojų interesų COVID-19 izoliacijos metu, liepos 3 dieną skelbdamos visuotine vyriausybės boikoto (nebendradarbiavimo) diena.

Birželio 5 d. Indijos profesinių sąjungų nacionaliniai centrai viešai pareiškė nepasitenkinimą tuo, kad Modi vyriausybė nesugebėjo užtikrinti, jog karantino metu daugeliui darbuotojų būtų mokamas darbo užmokestis, taip pat nebuvo išvengta drastiškų taupymo priemonių.

Siekiama visiškai liberalizuoti darbo santykius

Anot darbuotojų atstovų, Vyriausybės abejingumas socialiniam dialogui su profesinėmis sąjungomis ir tai, kad ji nepaisė profesinių sąjungų siūlomų darbuotojų apsaugos priemonių, padarė milžinišką neigiamą įtaką darbuotojams.

Prieš kelias savaites savo Facebook paskyroje rašėme, kad kurių Indijos valstijų vyriausybės siekia visiškai liberalizuoti darbo įstatymus, kaip priežastį panaudojant koronavirusą. Drastiški pakeitimai yra inicijuoti neoliberalios Bharatiya Janata partijos (BJP), kuri taip pat yra valdančioji partija centrinėje Indijos vyriausybėje.
Šie pakeitimai apima darbo laiko prailginimą iki 12 val. per dieną ir 72 valandų per savaitę neapmokant už viršvalandžius, taip pat jau veikiančių įstatymų, nustatančių profesinių sąjungų ir pagal sutartis dirbančių darbuotojų garantijas, darbo ginčų tvarką, kt., galiojimo sustabdymą.

O Gujarato, Utar Pradešo, Madhya Pradešo, Himačal Pradešo bei Čatisharcho valstijose trejus metus įmonėms negalios jokie darbo įstatymai.

Profesinės sąjungos griežtai smerkia vyriausybių veiksmus ir pažymi, kad jie pažeidžia pagrindinius asmens orumo principus ir teises, visiškai pamindami oraus darbo sampratą, kurią per dešimtmečius sunkiai iškovojo profesinės sąjungos.

Profesinės sąjungos reikalauja:

  • 7500 INR (99,5 USD) tiesioginės grynųjų pinigų paramos visiems namų ūkiams, kurių pajamos mažesnės už nustatytą minimalų pajamų lygį, už balandžio, gegužės ir birželio mėnesius;
  • Užtikrinti, kad vidutinių, mažų ir labai mažų įmonių darbuotojams būtų išmokėti atlyginimai už minėtus mėnesius;
  • Visuotinio maisto tiekimo visiems dirbantiems žmonėms mažiausiai šešis mėnesius;
  • Milijonams visoje Indijoje migruojančių darbuotojų užtikrinti saugų pargrįžimą namo;
  • Užtikrinti didesnę paramą užimtumo kaime schemai, kad būtų sudarytos galimybės įsidarbinti milijonams migrantų darbuotojų, kurie grįžo į savo gimtuosius kaimus.

Pasinaudojo pandemija

Manoma, kad Indijoje pragyvenimo šaltinį prarado apie 240 milijonų darbuotojų. Nors gamyklos atnaujina veiklą, daugelis įdarbina mažiau darbuotojų nei anksčiau ir sumažina atlyginimus.

Tuo metu vyriausybė pasitelkia pandemiją, kaip priežastį, norėdama drastiškai pabloginti darbo įstatymus ir paskelbti tokias politikos priemones, kurios palankios ne žmonėms, bet korporacijoms, įskaitant ir viešojo sektoriaus įmonių privatizavimą. Šios įmonės kažkada buvo įkurtos iš milžiniškų valstybės lėšų, ir daugelis jų yra skirtos tarnauti kritiniams nacionaliniams interesams bei visuomenės tikslams, o ne pasipelnymui. Vyriausybė taip pat nori atšaukti išmokų skyrimo tvarką centrinės valdžios darbuotojams bei pensininkams.

Profesinės sąjungos pažymi, kad vyriausybės 265 milijardų JAV dolerių vertės skatinimo paketas yra tik žiaurus pasišaipymas prieš dirbančiuosius. Iš tiesų faktinis pagalbos paketas yra itin menkas, o didžiąją šios sumos dalį sudaro paskolų garantijos įvairiems sektoriams.

Po šimtmečio atgimsta M. Gandžio nesmurtinės kovos idėja

„Vyriausybės nejautrus elgesys su dirbančiais žmonėmis ir prieš juos nukreipti politiniai pranešimai rodo, kad ji nepaiso darbuotojų teisių ir nenusipelno dirbančių žmonių bendradarbiavimo. Neveikimas milijonams darbuotojų sukėlė neapsakomą kančią. Todėl raginame tiesiog nebendradarbiauti su vyriausybe ir ją boikotuoti.”, – pažymi Indijos nacionalinio profesinių sąjungų kongreso prezidentas ir Pasaulinės pramonės profesinės sąjungos  (IndustriALL) vykdomojo komiteto narys dr. Sanjeeva Reddy.

Nebendradarbiavimo judėjimas, naudojantis Mahatmos Gandžio nesmurtinio protesto metodą, yra svarbus žingsnis Indijos kovoje dėl nepriklausomybės. Šis judėjimas prasidėjo lygiai prieš šimtmetį, 1920 m., protestuojant prieš britų kolonijinę santvarką ir reformas.  

Liepos 3 d. akcijoje dalyvaus Indijos nacionaliniai profesinių sąjunga centrai INTUC, AITUC, HMS, CITU, AIUTUC, TUCC, SEWA, AICCTU, LPF ir UTUC bei daugybė federacijų ir asociacijų.

 

Parengta pagal industriall-union.org informaciją